Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: kkas12 »

Odróżnij wykonanie pomiarów od protokołu w jednym i drugim przypadku. Czyli badania odbiorcze i badania kontrolne/okresowe.
Badanie protokoł z badań odbiorczych przekazuję inwestorowi i nic mnie dalsze jego losy nie interesują. I jeszcze nie było żadnego przypadku by ktokolwiek je zakwestionował.
Natomiast protokoł z badań okresowych podpisuję i przekazuję zleceniodawcy.
W jednym o drugim przypadku integralną częścią protokołów są kserokopie świadectw kwalifikacyjnych.
Było dużo dyskusji na elektrodzie na ten temat. I chyba wszystko zostało tam wyjaśnione.
Więc nie twórzmy własnych interpretacji.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 21:00 W jednym o drugim przypadku integralną częścią protokołów są kserokopie świadectw kwalifikacyjnych.
Z ciekawości ...z czegoś to wynika ? Czy to raczej dobra praktyka , może przyzwyczajenie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: kkas12 »

Starostwo nie przyjmie protokołów bez kserokopii świadectwa.
Przecież nawet kierownik budowy musi kserokopię swych UB dostarczyć.
Wiec nie rozumiem zdziwienia.
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: Simcode »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 21:00 Więc nie twórzmy własnych interpretacji.
Krzysiek nie chcę niczego tworzyć tylko PB wyraźnie odróżnia podpisanie protokołu i pomiary i to w wielu miejscach. przecież pomiary mogę wykonać mając E + pomiary -tak . W ustawie o świadectwach kwalifikacyjnych nic nie pisze o wydawaniu świadectw z pomiarów mając takie kwalifikacje.
kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 21:00 Było dużo dyskusji na elektrodzie na ten temat.
Wiem, nie do końca mogę się z nimi utożsamiać dla mnie wyjaśnienie ministerialne było by wyrocznią . Powinno być inaczej w PB ale jest jak jest .
A teraz mamy jeszcze to.
Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
Kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5–6a, przeprowadzają
osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. (5i 6 uchylone)
I co ty na to.
Ostatnio zmieniony sob mar 26, 2022 22:17 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: elmontjs »

Nie dziwię się, bo spotykam się z tym na co dzień, tylko jako takiego wymogu ...ja nie znam. Najczęściej to wymóg SIWZ. W pojedynczych zamówieniach, raczej nikt tego nie wymaga i ja też nie daje kserówek.
Jak protokoły trafiają do PINBUDu, to im wystarczy numer świadectwa, oni mają (a przynajmniej mieli) wgląd do naszych "uprawnień".
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: kkas12 »

Co ma SIWZ i prztargi do protokołów tego nie wiem.
Otwórz sobie pierwszy lepszy projekt z dowolnej branży i zobacz co znajduje się na poczatku jego zawartości.
Kserokopie uprawnień projektanta/projektantów.
elmontjs pisze: sob mar 26, 2022 22:13 Jak protokoły trafiają do PINBUDu, to im wystarczy numer świadectwa, oni mają (a przynajmniej mieli) wgląd do naszych "uprawnień".
Tak. I specjalnego człowieka, który to sprawdza.
O to chodzi, że tego nikt nie sprawdza a tobie czy mnie grozi odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy.
I naprawdę nie wiem w jakim celu akurat to zagadnienie drążysz w tym wątku.
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: Simcode »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 22:38 Co ma SIWZ i prztargi do protokołów tego nie wiem.
Ja też nie wiem o co mu chodzi . Temat przecież jest o kwalifikacjach.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 22:38 a tobie czy mnie grozi odpowiedzialność karna za poświadczenie nieprawdy.
To jest jasne., Jasne, że masz wykazać się posiadaniem stosownych kwalifikacji do wykonania tej usługi itd.
kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 22:38 I naprawdę nie wiem w jakim celu akurat to zagadnienie drążysz w tym wątku.
Pytam tylko,bo napisałeś o tej konieczności, czy istnieje wymóg prawny umieszczenia kserokopii w protokole (może go nie znam) i nie mówię o UB projektanta, tylko zwykłe E, czy D w protokole z okresowego, czy odbiorczego przeglądu. (nie doszukuj się intrygi - pytam)

W kwestii wymaganych kwalifikacji przy pracach pomiarowych okresowych (przeglądach), i tak musi widnieć D (obliguje PB); przy odbiorczych podobnie, tylko całość (protokoły z pomiarów i oświadczenia etc.) powinien potwierdzić posiadacz UB (po ostatniej nowelizacji PB). Same czynności związane z przeglądem może wykonywać osoba z E z wpisem upoważniającym do prac kontrolno-pomiarowym. Ale to chyba oczywiste.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: sob mar 26, 2022 23:01 W kwestii wymaganych kwalifikacji przy pracach pomiarowych okresowych (przeglądach), i tak musi widnieć D (obliguje PB); przy odbiorczych podobnie, tylko całość (protokoły z pomiarów i oświadczenia etc.) powinien potwierdzić posiadacz UB (po ostatniej nowelizacji PB).
Kolego w kwestii badań kontrolnych/okresowych ja najbardziej D, ale w zakresie eksploatacji.
I pokaż te nowelizację wymagającą UB.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: ndz mar 27, 2022 0:01 I pokaż te nowelizację wymagającą UB.
UB , pisałem wymaga PINBUD przy przeglądzie odbiorczym i nie koniecznie od pomiarowca, raczej od kierownika budowy, który zbiera wszystkie dokumenty razem. Po nowelizacji PB wymóg wygląda tak:
Simcode pisze: sob mar 26, 2022 20:24 protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających oddanie do eksploatacji obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ