Sonel MPI-507 - opinie/alternatywa

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
jbrodecki
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 21, 2016 15:28

Sonel MPI-507 - opinie/alternatywa

0
Post autor: jbrodecki »

Co jakiś czas wykonuje rozbudowę instalacji, po której chciałbym wykonać obowiązkowe pomiary, do tego celu chciałbym zakupić jakiś poręczny miernik za niewielkie pieniądze. Czy ktoś miał już okazję popracować na MPI-507 ew. 506 i jest w stanie podzielić się opinią?

A może macie jakieś inne propozycje sprawdzonego sprzętu?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Sonel MPI-507 - opinie/alternatywa

0
Post autor: macbrz »

Jak zwykle takie opinie są bardzo subiektywne. :D
MPI 507 ma 3p dla uziemienia, a to się przydaje. Nie zawsze można zrobić pomiar impedancji, lub nie zawsze jest wystarczający jak dla MPI506.
Nie ma RISO na 100V, a to też się przydaje do sprawdzenia wstępnego.
Jest mały, ale do trzymania często brakuje trzeciej ręki.
Szczelna obudowa. Dobry uniwersalny miernik.
Sondy Sonelowe jak zwykle nie są wygodne i warto dokupić inne, cieńsze i wydłużone.
Raczej dla serwisanta, a nie typowego pomiarowca, albo zapasowy/dodatkowy.
Gwarancja do 5 lat przy wzorcowaniu u Producenta.
Jak ktoś pracuje na obiektach zasilanych innymi mapięciami to nie wszystkie mierniki to akcepują.(Z dla 3x240V może nie dać wyniku.)
Ja bym obejrzał jeszcze MI3102 METRELA (przy zbliżonym budżecie)
Pełny zakres tego co potrzeba.
Zaletą tych obudów, jak i Flukowych 16xx to że są lekkie, nie piłują karku.
Po kilku godzinach każdy to czuje.
Mają wszystko co potrzeba. Różnią sie tym, że albo mają zakres napięciowy 2,5kV do RISO lub RISO do 1kV i za to testy IT. Komplet wyłączników RCD/AC, A,B, B+..itp do 1A.
Uziemienia 3P, 4P, jedno i dwucęgowe.
Sonel ma Z na kabelkach 1,2m od 0,13; a MI3102 od 0,25 chyba, ale w trybie RCD oba od 0,5 ohma.
Oba mają pokrętła zakresów, od razu widać co mamy ustawione.
Mniejsze ryzyko że nie puścimy ciągłości na innym zakresie.

Jak musimy mieć miernik z szerokim zakresem funkcji do protokołów to warto przejrzeć instrukcje. W kartach katalogowych Producenci nie chwalą się tym czego nie ma.
Żywotność zielonych mierników Sonela czy Metreli serii MI3100 jest kilkunastoletnia. Są trwałe.
Innych Producentów trudno nie dostrzec, ale ewentualne naprawy mogą być trudne lub drogie.
Wyroby tanie niosą za sobo ryzyko braku corocznego wzorcowania.((
Zapłacić trzeba, wynik może być negatywny.
Wzorcowanie miernika wielofunkcyjnego to 400-650zł.
Świadectwo sprawdzenia dołączane przez niektórych Sprzedawców nie jest tym co potrzeba.
I tak można by długo.
Wprawdzie bardziej zbliżona rozmiarami jest seria Metrela MI3125, ale to taka średnio mała, ale niezbyt wygodna do trzymania obudowa. Zakres funkcji ma też sympatyczny.
Jest kilka modeli -narastająco; MI3125, 3125B, 3125BT, stad różne ceny.
Prawdę mówiąc, cokolwiek kupimy będziemy mogli sprawdzić co ten nasz prąd wyprawia.
ODPOWIEDZ