Niekompatybilność złącz MC4

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
xNeto
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 15:50

Niekompatybilność złącz MC4

0
Post autor: xNeto »

Dzień dobry,
w ramach samoedukacji szukałem informacji o typowych błędach wykonawczych oraz przyczynach pożarów intalacji PV i oto co znalazłem:

Na pierwszym miejscu wymieniane są nieprawidłowości w połączeniach DC, a wsród nich sporą ilość stanowi łączenie wtyków MC4 pochodzących od różnych producentów. Przyczyną ma być inna tolerancja w produkcji, inna rozszerzalność cieplna zastosowanych materiałów, a wszystko w związku z brakiem normy/standardu. Większość analiz jest anglojęzycznych (jeśli będzie zainteresowanie to podam odnośniki), ale znalazłem również coś w naszym języku.

W załączniku przesyłam schemat instalacji PV, na którym literą A zaznaczono miejsca w których może wystąpić niedopasowanie złączy MC4. Autorem rysunku jest dr inż. Paweł Czaja z Politechniki Częstochowskiej a cały artykuł znalazł się w Przeglądzie Elektrotechnicznym dostępnym tutaj: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

I tu mam pytanie do instalatorów, którzy są świadomi tego zagadnienia, jak w takiej sytuacji postępują. Czy w takim przypadku wymieniają ten pierwszy i ostatni konektor, tak aby pochodziły od tego samego producenta?

Tak się składa, że posiadam moduły PV fabrycznie wyposażone we wtyki "MC4 compatible". Producent paneli na swojej stronie pisze, że wtyki nie są dostępne w sprzedaży.

Oficjalne stanowisko producenta MC4 jest takie, że jeśli ktoś twierdzi, że jego wtyki są kompatybilne, to kłamie:
Multi-Contact does not share any connector design or materials information with our competitors, and neither UL, CSA nor TUV will certify the cross-mating of PV connectors unless there is a contractual agreement between the two companies to share the certification and all pertinent construction information. If you would like written confirmation of this from these agencies please let us know and we would be happy to supply it to you.

If another manufacturer of a PV connector tells you that their product is safe to mate to our products (ie“MC4 compatible”) or even worse, certified for cross-mating with MC4 connectors they are (in no uncertain terms) lying to you.
W gwarancji moich paneli nie ma nigdzie mowy o wtykach, ale intuicja podpowiada mi, że wymiana wtyku z "kompatybilnego" na oryginalne MC4 może się wiązać z utratą gwarancji. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii ?
Załączniki
przeglad_mc4.PNG
przeglad_mc4.PNG (134.78 KiB) Przejrzano 3352 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Niekompatybilność złącz MC4

0
Post autor: luka2nd »

Zamontowałem kilka instalacji fotowoltaicznych, z czego wszystkie na solaredge. Falownik i optymalizatory mają fabrycznie montowane konektory MC4 (swoją drogą, mówienie o "wtykach MC4 pochodzących od różnych producentów" jest nieporozumieniem - MC4 to MC4, obecnie tylko Staubli je produkuje. Sama nazwa pochodzi od pierwotnego producenta, czyli firmy MultiContact, którego wykupiło Staubli). Dwie najstarsze instalacje mają moduły z wtykami kompatybilnymi, reszta ma wtyki EVO2 (następca MC4, ale oficjalnie w pełni kompatybilny - ten sam producent). Te dwie instalacje pracują od 1,5 roku i jak dotąd nie ma z nimi żadnego problemu. Choć oczywiście takie połączenie jest niezalecane i niezgodne ze sztuką.
xNeto
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 15:50

Niekompatybilność złącz MC4

0
Post autor: xNeto »

Moduły PV też mają oryginalne wtyki MC4? Jeśli tak to idealna sytuacja.

Ja mam w planie montaż paneli firmy Risen, która produkuje swój własny odpowiednik MC4 i twierdzi że jest kompatybilny, ale znalazłem dość różnych doniesień aby w tą kompatybilność wątpić.

Firma Longi z kolei pozwala na wymianę fabrycznego wtyku na początku i na końcu stringu bez utraty gwarancji, właśnie ze względu na brak jednolitego, spójnego standardu.

Niestety, ale w w gwarancji Risen nie znalazłem nic na ten temat. Ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce.
xNeto
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 10, 2021 15:50

Niekompatybilność złącz MC4

0
Post autor: xNeto »

Dostałem właśnie odpowiedź od producenta. Wymiana wtyczek nie powoduje utraty gwarancji, z wyjątkiem gwarancji na samą wtyczkę. :cool:
ODPOWIEDZ