Oprawa I klasy ochronności

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: domsat »

Jak w tytule:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Na oprawie jest oznaczenie I kl. i jej listwa zaciskowa ma zacisk PE. Dziś ją montowałem, cała jest plastykowa (no wkręty do klosza są metalowe) i z ciekawości sprawdziłem do czego jest podłączony wspomniany zacisk PE. Do niczego ! Wisi sobie w tzw. powietrzu.
W/g mnie to nie jest oprawa I kl., ale jak widać CNBOP-PIB ma inne zdanie.
Interesujące jest, że podobna oprawa innego producenta, też cała plastykowa
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
jest II klasy i oczywiście nie wymaga PE. CNBOP też ją akceptuje.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

Krakowska firma Awex miała takie same - Heliosy, też I klasa ochronności a to za sprawą płyty wewnętrznej na której zamontowane były wszystkie podzespoły wykonanej z blachy. O pewnego czasu te oprawy są już w II klasie ale nie zwróciłem uwagę, czy dalej tam jest ta metalowa płyta, czy zastąpiono ja plastikiem.
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: domsat »

Proszę - tu kolejna lampa dziwnie oznaczona. Jest to panel LED 600x600 i w/g tabliczki znamionowej zasilanie t0 220..240 V AC i II klasa ochronności. W rzeczywistości nap. zasilania to 75 V DC, bo takie jest na wyjściu LED drivera 600 mA. Zatem jest to odbiornik zasilany z obwodu SELV.
Załączniki
Lampa.jpg
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Ale urządzenie to cała lampa a nie jej element. Równie dobrze można wyalienować pojedynczą diodę LED w urządzenia zasilanego 230V i powiedzieć że jest zasilana z 2V napięcia stałego. Nonsens.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

Opatrzył producent oprawę symbolem I klasy ochronności?
Opatrzył.
Więc należy sie do tego oznaczenia stosować a nie dywagować miał rację czy nie miał.
domsat pisze: wt mar 15, 2022 19:16 Zatem jest to odbiornik zasilany z obwodu SELV.
Tak samo jak urządzenie zasilane napięciem 400V z układem sterowniczym o napięciu 24V jest urządzeniem o napięciu Ul.
Odbiornikiem jest oprawa a nie jej element!
A spawarkę wirową jak określisz?
A stacjonarny komputer?
pozdrawiam
Krzysiek
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: domsat »

Do kol. PGR... Zasilacz nie jest zintegrowany z lampą, on jest z nią połączony na złącze DC = wyczka + gniazdko, które można rozłączyć. Można zastosować dowolny inny zasilacz, oczywiście o takich samych parametrach. Nalepka znamionowa jest na lampie i podane na niej dane odnoszą się do tej lampy i nie mają nic wspólnego z zasilaczem. Lampa jest błędnie oznaczona. Zresztą nie ta jedyna. I nie wiesz co to jest SELV.
Do kol. kkas12 - być może Ty bezrefleksyjnie podłączasz taką lampę, ja robię to z pewnym rozsądkiem i nie są to dywagacje.
Ty nie widzisz niezgodności w oznaczeniu 2 praktycznie takich samych opraw awaryjnych, ja to dostrzegłem. A podane wstawki
o 400 V, spawarce itd są kompletnie niedorzeczne.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Tak trochę obok. Czy żeby producent/importer mógł oznaczyć coś II klasą to musi jakieś certyfikacie, badania robić?
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

domsat pisze: śr mar 16, 2022 15:30 A podane wstawki o 400 V, spawarce itd są kompletnie niedorzeczne.
Bo obnażają twój błędny tok myslenia :) poza tym pisałem jeszcze o komputerze stacjonarnym. Też ci nie pasuje? :D
A poza tym żadych niezgodnosci nie widzę, zaś twoim psim obowiązkiem jest stosować się do wskazówek producenta bo ty montujesz oprawę a nie zasilacz.
pozdrawiam
Krzysiek
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: domsat »

Do kol. kkas12 - nie rozumiesz o czym jest temat. Ja podałem w wątpliwość oznaczenia opraw, a Ty piszesz bzdety o 400V, spawarkach komputerach. Co ma piernik do wiatraka ?
Wyłączam się z dalszej dyskusji, bo nadajemy na różnych falach i szkoda mi czasu.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

domsat pisze: śr mar 16, 2022 19:05 Ja podałem w wątpliwość oznaczenia opraw...
Tylko kompletny laik albo wyznawca elektryki alternatywnej może poddawać w wątpliwość oznaczenia producenta.
domsat pisze: śr mar 16, 2022 19:05 Wyłączam się z dalszej dyskusji...
Trzymam za słowo.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ