Oprawa I klasy ochronności

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 18:22 Niemalże każde urządzenie el. jest zbudowane i przyporządkowane do jednej z klas, czy to lampa, czy przedłużacz, czy rozdzielnia )itd.) nic w tym dziwnego.
Kolego osprzętu nie kwalifikuje się według klas ochronności.
Idąc twoim tokiem myślenia to gniazdo ze stykiem ocronnym jest w I klasie, zaś gniazdo bez takiego styku jest w II klasie ochronności.
Nie jest to prawdą, bo idąc dalej należało by stwierdzić, że wyłacznik szczelny wykonany całkowicie z nieprzewodzącego materiału, ale posiadający wewnątrz zacisk do przyłączenia żyły PE jest w I klasie, zaś wyłacznik bez takiego styku jest w klasie II.

A tak na marginesie to wiesz dlaczego jeden wyłącznik taki styk PE posiada a drugi jest jego pozbawiony?

elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 18:22 Sugerujesz, że przedłużacz ze zdjęcia spełnia wymogi urządzenia w II kl. ?
Oczywiście. Ale możesz wyjasnić swój punkt widzenia.

I przypominam, że tematem jest negacja oznaczenia I klasy ochronności nadanego przez producenta oprawie a nie twoje wyobrażenie przedłużacza.

Simcode pisze: czw mar 17, 2022 19:07 Żaden przedłużacz nie może być bez bez bolca PE.
I tu się zgadzam. Te pomarańczowe badziewia bez PE powinny być wycofane ze sprzedaży i pociete na centymetrowe kawałeczki, żeby nikomu nie przyszła do głowy ich reanimacja.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 19:48 Więc czym jest?
Przeczytaj definicję . Kawałek przewodu zakończony wtyczką i gniazdkiem
elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 19:48 .jesteś tego pewny ?
Tak jestem pewny. Czytaj czasami artykuły z naszego portalu. Tu mamy też wyjaśnione kwestie urządzeń I i II klasy .
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: czw mar 17, 2022 21:42 Przeczytaj definicję . Kawałek przewodu zakończony wtyczką i gniazdkiem
" ...urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania
paliw lub energii" - to jest definicja i przedłużacz wg. mnie jak najbardziej do niej pasuje.
Simcode pisze: czw mar 17, 2022 21:42 Tak jestem pewny. Czytaj czasami artykuły z naszego portalu
Nic tu nie znajdziesz o zakazie stosowania przedłużaczy bez kołka PE a doskonale wiesz jak wiele ich na rynku.
Simcode pisze: czw mar 17, 2022 21:42 Tu mamy też wyjaśnione kwestie urządzeń I i II klasy
Klasy ochronności precyzuje dokładnie norma i nijak mi nie pasuje przedłużacz zakończony gniazdem ze stykiem PE do urządzenia kwalifikującego się do II klasy ochr. - jak próbuje to "przemycić" producent PCE. Z resztą nie rozumiem po co ?! Pomyśl, ...badasz przedłużacz i jakie są kryteria sprawdzenia urządzenia w II klasie a jakie w I-szej? Zgodnie z procedurą i normą, jeżeli przedłużacz ma II klasę ochronności nie powinien mnie obchodzić przewód PE i jego rezystancji - przecież to absurd!
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 22:05 .urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania
paliw lub energii" - to jest definicja i przedłużacz wg. mnie jak najbardziej do niej pasuje.
Ciekawe które ci pasuje.
elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 22:05 Nic tu nie znajdziesz o zakazie stosowania przedłużaczy bez kołka PE a doskonale wiesz jak wiele ich na rynku.
Masz tam informacje o przedłużaczach oparte na normach polskich które są u dołu artykułu.
elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 22:05 Pomyśl, ...badasz przedłużacz i jakie są kryteria sprawdzenia urządzenia w II klasie a jakie w I-szej? Zgodnie z procedurą i normą, jeżeli przedłużacz ma II klasę ochronności nie powinien mnie obchodzić przewód PE i jego rezystancji - przecież to absurd!
Dlatego przedłużacz nie jest urządzeniem.
Wikipedia
Przedłużacz
Przedłużacz, kabel przedłużający – odcinek przewodu elektrycznego służący do zwiększenia zasięgu przewodu pomiędzy gniazdem sieci elektrycznym.
PWN.
przedłużacz
1. «przewód elektryczny zakończony z jednej strony wtyczką, z drugiej gniazdkiem, służący do przedłużania innego przewodu elektrycznego»cznej a urządzeniem pobierającym prąd.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 Kolego osprzętu nie kwalifikuje się według klas ochronności
Osprzętu - nie, bo to elementy pewnej całości - instalacji, choć rozdzielnie, jak sam z pewnością zauważyłeś, często są produkowane i zakwalifikowane do II klasy ochronności - myślę że wiesz co to oznacza.

kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 A tak na marginesie to wiesz dlaczego jeden wyłącznik taki styk PE posiada a drugi jest jego pozbawiony?
... bo są w przewodzącej obudowie i wymagają ochrony dokładnie takiej jak urządzenie w I klasie ochronności lub styk służy do zachowania ciągłości przewodu PE w instalacji (forma złączki)

kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 Ale możesz wyjasnić swój punkt widzenia
Wyjaśniłem w poprzednim poście i poproszę Ciebie o wyjaśnienie ... czy przedłużacz ze zdjęcia można opatrzyć symbolem II klasy ochronności ? (wiem że można wszystko, chodzi o logiczną odpowiedź ;) )

kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 I tu się zgadzam. Te pomarańczowe badziewia bez PE powinny być wycofane ze sprzedaży i pociete na centymetrowe kawałeczki, żeby nikomu nie przyszła do głowy ich reanimacja.
Nie jestem fanem tych przedłużaczy ze względu na brak PE na przekrój żył - ale są i konia z rzędem temu, co znajdzie podstawę prawną, że nie powinno ich być. Przypomnę, że pomarańczowe marketówki to nie jedyne przedłużacze bez PE, znajdziecie je również w ofertach liczących się na rynku marek.

kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 I przypominam, że tematem jest negacja oznaczenia I klasy ochronności nadanego przez producenta oprawie
... to prawda, jednak sam Kolego zacząłeś dyskusję o szanowaniu symboli klasy ochronności nadanych przez producenta, więc liczę, że aż tak bardzo nie odjechałem od tematu. ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: czw mar 17, 2022 22:30 Ciekawe które ci pasuje.

...przesyłania...
Simcode pisze: czw mar 17, 2022 22:30 Masz tam informacje o przedłużaczach oparte na normach polskich które są u dołu artykułu.
Wiem, że dobrze pojmujesz bezpieczeństwo, że te przedłużacze (bez PE) go nie poprawiają, ale zakazu produkcji i sprzedaży przedłużaczy 2-żyłowych w normach ... nie widziałem , może pokaż konkret.
Simcode pisze: czw mar 17, 2022 22:30 Wikipedia
...
PWN.
..w tym względzie wolę i cenię sobie bardziej zapis rozporządzenia ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 22:40 ... bo są w przewodzącej obudowie i wymagają ochrony dokładnie takiej jak urządzenie w I klasie ochronności lub styk służy do zachowania ciągłości przewodu PE w instalacji (forma złączki)
Spłycasz temat. Bo wyraźnie pisałem:
kkas12 pisze: czw mar 17, 2022 21:14 Nie jest to prawdą, bo idąc dalej należało by stwierdzić, że wyłacznik szczelny wykonany całkowicie z nieprzewodzącego materiału, ale posiadający wewnątrz zacisk do przyłączenia żyły PE jest w I klasie, zaś wyłacznik bez takiego styku jest w klasie II.

A tak na marginesie to wiesz dlaczego jeden wyłącznik taki styk PE posiada a drugi jest jego pozbawiony?
Odpowiedź na pytanie rownież mile widziana.
elmontjs pisze: czw mar 17, 2022 22:40 ...czy przedłużacz ze zdjęcia można opatrzyć symbolem II klasy ochronności ?
Oczywiście.


A może to rozwiązanie w II klasie ochronności też zakwestionujesz.
zestaw combo.jpg
zestaw combo.jpg (91.11 KiB) Przejrzano 636 razy
Z prawej strony gniazdo 2P+PE, zaś na dole gniazdo 4P+PE
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

Gniazda, wyłączniki, ogólnie osprzęt to oczywiście elementy instalacji elektrycznej i nie ma potrzeby oznaczać go symbolem klasy ochronności. Ogólna zasada panująca w instalacji zawiera zapewnienie ochrony pp w każdym jej calu, więc ochrona podstawowa i ochrona przy uszkodzeniu (i tam gdzie wymagana ochrona dodatkowa).
II klasa ochronności to środek ochrony przy uszkodzeniu, zatem ma swoje prawa i wymagania dla urządzeń :
cyt (Bezel):
"a) części przewodzące, mogące przenieść potencjał, nie powinny przechodzić przez obudowę izolacyjną, oraz
b) obudowa izolacyjna nie powinna zawierać żadnych śrub lub innych elementów mocujących z materiału izolacyjnego które musiałyby lub mogłyby być zdejmowane podczas instalowania i eksploatacji, a których zastąpienie przez śruby lub inne elementy mocujące metalowe mogłoby uszkodzić izolację obudowy. Jeżeli przez obudowę izolacyjną muszą przechodzić cięgła lub wałki, to powinny być one wykonane tak, aby uszkodzenie izolacji podstawowej nie zagrażało porażeniem. Jeżeli pokrywy lub drzwiczki obudowy izolacyjnej dają się otworzyć bez użycia narzędzia lub klucza, to wszystkie części przewodzące, które mogłyby być dostępne po ich otwarciu, powinny mieć izolacyjną osłonę o stopniu ochrony co najmniej IP2X IPXXB. Zdjęcie tej osłony nie powinno być możliwe bez użycia narzędzia lub klucza. Części przewodzące znajdujące się w obudowie izolacyjnej nie powinny być połączone z przewodem ochronnym. Jeżeli przez urządzenie znajdujące się w ochronnej obudowie izolacyjnej przechodzi obwód zawierający przewód ochronny PE i jego zacisk, powinny być one izolowane jak części czynne. Izolacja podstawowa przewodów zasilających urządzenia o izolacji ochronnej powinna być chroniona od uszkodzeń mechanicznych przez metalowe składniki oprzewodowania – integralne warstwy ochronne przewodu lub listwy albo rury ochronne.
...
Według PN-HD 60364-4-41 instalowanie urządzeń klasy ochronności II. należy tak przeprowadzić, aby nie naruszyć ochron wynikających z dotrzymania wymagań podanych w ich specyfikacji. Ten środek ochrony nie powinien stosowany do obwodu zawierającego gniazdo wtyczkowe ani w sytuacji, kiedy użytkownik może samowolnie wymieniać jakiś element wyposażenia."
W myśl powyższego tekstu opartego na normie, oznaczanie symbolem II klasy ochronności przedłużacza, czy wstawionego przez kol. kkas12 zdjęcia z zestawem combo 400/230V jest bezzasadnie a w zasadzie w ogóle niepotrzebne (widzę, nasz rodzimy producent PCE poszedł jakąś dziwną drogą) - oznaczenie klasy dla tych urządzeń (jak wolicie: elementów instalacji) jest zbędne i wprowadza w błąd - jest błędem!
W trakcie przeglądu pomiarowiec omija urządzenia w II kl. z miernikiem pętli zwarcie, bo z definicji nie powinno na nich być możliwości pomiaru IPZ. I tak się też dzieje, gdy spotkam w instalacji skrzynkę/puszkę oznaczoną symbolem podwójnego kwadratu, uważam ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu za spełnioną, natomiast skrzynkę żeliwną, mimo, że bez żadnego oznaczenia klasy, trzeba zmierzyć - to proste.

Wracając do produktów PCE, (wynika to z treści maila, którą wcześniej tu przytoczyłem) oni traktują oddzielnie obudowę, czyli przedmiotowe: bęben przedłużacza i obudowę zestawu gniazd 400/230m oznaczając je II klasą ochronności a oddzielnie gniazda w nich zamontowane jednocześnie sprzedając całość jako gotowy produkt oznaczony dwoma kwadratami, które miały zastosowanie tylko dla obudowy.
Kolego kkas12 taki sam błąd zarzuciłeś koledze domsat, gdy wskazywał na "rozczłonkowanie" lampy LED na panel i zasilacz podając mu przykłady :
cyt (kkas12) :
"Tak samo jak urządzenie zasilane napięciem 400V z układem sterowniczym o napięciu 24V jest urządzeniem o napięciu Ul.
Odbiornikiem jest oprawa a nie jej element!
A spawarkę wirową jak określisz?
A stacjonarny komputer?"

W przykładze zestawu combo który pokazałeś urządzeniem (elementem instalacji) jest cały zestaw a nie jego element!
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: kkas12 »

kkas12 pisze: pt mar 18, 2022 16:28 ...urządzeniem (elementem instalacji) jest cały zestaw a nie jego element!
I takim samym zestawem jest oprawa a nie jej elementy. I także takim samym "zestawem" jest twój przedłużacz.
A poza tym normy stosuje się w całości a nie wybiórczo.

Troszeczkę wyżej nad tym co raczyłeś przytoczyć masz napisane:
412.1.1 Podwójna lub wzmocniona izolacja jest środkiem ochrony, w którym
– ochrona podstawowa jest zapewniona przez izolację podstawową, a ochrona przy uszkodzeniu jest zapewniona przez
izolację dodatkową, lub
– ochrona podstawowa i ochrona przy uszkodzeniu jest zapewniona przez izolację wzmocnioną między
częściami czynnymi a częściami dostępnymi.
UWAGA Te środki ochrony są przewidziane do zapobiegania pojawienia się niebezpiecznego napięcia na częściach
dostępnych urządzenia elektrycznego w wyniku uszkodzenia w izolacji podstawowej
Co to jest część przewodząca dostępna raczej tłumaczyć nie muszę.
Na pewno nie jest to styk ochronny gniazda o odpowiednim IP.

Natomiast cały tekst, którego fragmentem się posłużyłeś ma brzmienie takie:
412.1.3 Jeżeli ten środek ochrony jest stosowany jako wyłączny środek ochrony (tj. tam gdzie jest przewidziane, że obwód lub część instalacji będzie składać się wyłącznie z wyposażenia o podwójnej lub wzmocnionej izolacji), to powinno być sprawdzone, że rozpatrywany obwód lub część instalacji będzie pod skuteczną
ochroną w normalnej eksploatacji, tak aby nie zachodziły zmiany, które mogłyby osłabić skuteczność środka
ochronnego. Dlatego ten środek ochronny nie powinien być stosowany do żadnego obwodu, który zawiera
gniazda wtyczkowe lub gdzie użytkownik może zmieniać części wyposażenia bez autoryzacji
Czy rozumiesz znaczenie i sens słów które wytłuściłem i podkreśliłem?
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Oprawa I klasy ochronności

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pt mar 18, 2022 21:51 Co to jest część przewodząca dostępna raczej tłumaczyć nie muszę.
Na pewno nie jest to styk ochronny gniazda o odpowiednim IP.
No właśnie jest! Czy do otwarcia klapki gniazda potrzeba klucza, albo chociaż wkrętaka ? ...no nie a z normy dowiesz się:
elmontjs pisze: pt mar 18, 2022 21:10 Jeżeli pokrywy lub drzwiczki obudowy izolacyjnej dają się otworzyć bez użycia narzędzia lub klucza, to wszystkie części przewodzące, które mogłyby być dostępne po ich otwarciu, powinny mieć izolacyjną osłonę o stopniu ochrony co najmniej IP2X IPXXB. Zdjęcie tej osłony nie powinno być możliwe bez użycia narzędzia lub klucza.
kkas12 pisze: pt mar 18, 2022 21:51 Czy rozumiesz znaczenie i sens słów które wytłuściłem i podkreśliłem?
Tak , rozumiem, wiem co to jest wzmocniona/podwójna izolacja ;)


A tak na marginesie, kol. kkas12, mam prośbę nie podszywaj się pod moje wypowiedzi, bo potem skutecznie sobie je przypisujesz próbując ratować swoje wpadki, bo już to zaczynasz robić:
Załączniki
cyt.jpg
cyt.jpg (347.69 KiB) Przejrzano 603 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ