Podłączenie podrozdzielnicy

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
Mako.Mako
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 14, 2022 10:52

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: Mako.Mako »

Witam,
Jestem nowy na tym forum ale śledzę je od dłuższego czasu. Jeśli piszę w złym temacie to proszę o przeniesienie Mam zagwozdkę z podłączeniem dodatkowej rozdzielnicy na piętrze. Zastałem następującą sytuację (dotyczy domu jednorodzinnego)
-na dole znajduje się rozdzielnica z licznikiem (Sieć TN-C ale będzie TN-C-S)
-został już położony kabel 5x4 do rozdzielnicy na górze (moim zdanim mógłbybyć grubszy).
-zabezpieczenie przedlicznikowe C25. Będzie pewnie wymiana na ogranicznik mocy bo Tauron teraz takie stosuje
-Kabel do rozdzielnicy górnej został bezpośrednio podłączony do styków za licznikiem bez dodatkowego dobezpieczenia.

Moim zdaniem kabel do rozdzielnicy górnej powinen zosatć zabezpieczony. Tylko pytanie czym? Raczej odpada wyłącznik nadprądowy z członem zwarciowym bo pasowałoby zachować selektywność. Czy powinien to być ogranicznik mocy, czy wkłądki topikowe, czy może wyłącznik nadprądowy selektywny?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Trochę mało informacji ale... IMHO sam przewód nie musi być zabezpieczony wystarczy zabezpieczenie w dodatkowej rozdzielnicy. Jakie? To zależy od tego co będzie tam podłączane i z jaką mocą.
A to czy 5x4 jest niewystarczający zależy od długości przewodu jak również od wspomnianej mocy.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Dziwne podejście bo z czego co wszyscy piszą i akcentują to zabezpieczenia w rozdzielnicy właśnie mają za zadanie zabezpieczyć instalację (przewody itp) a nie odbiorniki. Czyli takie podrozdzielnice podłączone przewodem np. 5x4mm2 powinny mieć swoje dedykowane zabezpieczenie a nie tylko główne dla całej WLZ.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: Luna.Vulpo »

PGR Mąkowarsko pisze: pn lut 14, 2022 22:32 Dziwne podejście bo z czego co wszyscy piszą i akcentują to zabezpieczenia w rozdzielnicy właśnie mają za zadanie zabezpieczyć instalację (przewody itp) a nie odbiorniki.
Tak dla pewności, może się czegoś nauczę, to po kolei:
- RCD - główny cel zabezpieczyć przed pojawieniem się napięcia na przewodzących częściach odbiorników, więc zabezpiecza przed porażeniem (tak, wiem, że pytający nie wymienił tego ale dla porządku wymienię już wszystko)
- p. zwarciowe - tu faktycznie, zwarcie też może być w samej instalacji, więc jakby trochę tak ale większa szansa w odbiorniku i zabezpieczeniem tegoż, przed zwarciem. Tudzież zabezpieczenie użytkownika ;)
- p. przeciążeniowe - to wg mnie jedyne, które jest nakierowane na instalację
- p. przepięciowe - to głównie odbiorniki, bo to one są najbardziej narażone na przepięcia. Oczywiście zdarzają się przepięcia gdzie nawet gniazdko ulegnie przypaleniu ale to rzadkość w porównaniu z takimi przepięciami, które realnie uszkadzają odbiorniki, porażają ludzi.

Zatem poza strkite przeciążeniowym zabezpieczeniem reszta chroni instalację raczej przy okazji ochrony użytkownika czy odbiornika.

Mam rację? (chcę wykorzystać okazję do zweryfikowania swojej wiedzy, więc jak się mylę proszę o merytoryczne sprostowanie, z góry dziękuję :D )
Mako.Mako pisze: pn lut 14, 2022 10:53 Moim zdaniem kabel do rozdzielnicy górnej powinen zosatć zabezpieczony. Tylko pytanie czym? Raczej odpada wyłącznik nadprądowy z członem zwarciowym bo pasowałoby zachować selektywność. Czy powinien to być ogranicznik mocy, czy wkłądki topikowe, czy może wyłącznik nadprądowy selektywny?
Masz rację odpada wyłącznik nadprądowy z członem zwarciowym.
Ogranicznik mocy... na 12kW 16kW czy 25kW?
wg mnie wkładka gG albo selektywny
Mako.Mako
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 14, 2022 10:52

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: Mako.Mako »

Najlepszy byłby wyłącznik selektywny. Niestety cena jest dość wysoka. Optymalnie chyba faktycznie wkładka gG. A co myslicie o Etimat T? Co prawda jeszcze nie zagłębiałem się w dokumentację techniczą ale znalazłem informację że w zakresie prądów znamionowych może zastąpić wyłącznik selektywny. Jak to rozumieć?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: elmontjs »

Mako.Mako pisze: śr lut 16, 2022 7:02 Najlepszy byłby wyłącznik selektywny. Niestety cena jest dość wysoka. Optymalnie chyba faktycznie wkładka gG. A co myslicie o Etimat T? Co prawda jeszcze nie zagłębiałem się w dokumentację techniczą ale znalazłem informację że w zakresie prądów znamionowych może zastąpić wyłącznik selektywny. Jak to rozumieć?
W przypadku tych robót ... ktoś, coś wyliczył, zaprojektował ? Czy to po prostu kolejna praca z cyklu: "będzie Pan zadowolony" ?
Przekroje przewodów, wartości i typy zabezpieczeń nie bierze się z sufitu a bynajmniej nie dobiera się ich na forum - to zła droga.
W domach jednorodzinnych nie ma obowiązku wykonywać okresowych przeglądów instalacji elektrycznej, ale coraz częściej ubezpieczyciele wymuszają to na klientach i tu pytanie do kolegi Mako.Mako , czy chce ci się brać na kark ewentualne negatywne orzeczenie, bo inwestor wróci z nim do ciebie. W tym momencie, jak widzę, nie masz się nawet czym kierować wykonując te prace i robisz po omacku. Kolejna rzecz, po skończeniu robót, też musisz wystawić stosowne dokumenty i nie powinienem, ale boję się o ich zawartość. Moim zdanie, kolego, stąpasz po kruchym lodzie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Mako.Mako
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 14, 2022 10:52

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: Mako.Mako »

Nie wykonuję tej pracy. Czasem lepiej coś odpuścić. Chodzi jednak o pogłębienie wiedzy na ten temat. Coraz częściej w budynkach jednorodzinnych spotyka się podrozdzielnice, i tu niestety każdy robi wg. własnego "widzimisie". Chciałbym do tematu podejść rzetelnie i dowiedzieć się czym kierować się w tym wypadku
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podłączenie podrozdzielnicy

0
Post autor: elmontjs »

Mako.Mako pisze: śr lut 16, 2022 10:02 Chodzi jednak o pogłębienie wiedzy na ten temat
Dobór przewodów i zabezpieczeń, trasy kablowe to robota projektanta a jak chcesz "łyknąć" tej wiedzy to proszę: pierwszy , lepszy artykuł znaleziony w internecie:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ