Pomiary roczne w budynku szkoły

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Pomiary roczne w budynku szkoły

0
Post autor: virEL »

Witam
małego klina mi zabili ostatnio, jeśli chodzi o pomiary roczne budynku. Mianowicie poprzedni elektryk wykonywał przeglądy tylko 5 letnie instalacji (oświetlenie awaryjne jest w zakresie gości co chodzą i sprawdzają hydranty, gaśnice, czemu ? nie wiem).

I czy taki przegląd wystarcza ? dokładnie szukam jakiejś ustawy czy normy prawnej bo mam sprzeczne informacje.

Kod: Zaznacz cały

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) stanowi o tym, że oświetlenie awaryjne ewakuacyjne należy do urządzeń przeciwpożarowych.

Oświetlenie awaryjne ma za zadanie zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas wystąpienia awarii zasilania oświetlenia podstawowego.

Oświetlenie ewakuacyjne to część oświetlenia awaryjnego, która umożliwia bezpieczne opuszczenie zagrożonego miejsca.

Podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi oświetlenia awaryjnego są:

    norma PN-EN 12665 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
    norma PN-EN 1838 Zastosowanie oświetlenia – oświetlenie awaryjne (w języku angielskim).
    norma PN-EN 50172 Systemy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego.
    norma PN-EN 62034 Systemy automatycznego testowania awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego zasilanego z akumulatorów.
    norma PN-EN 60598-2-2 Oprawy oświetleniowe. Część 2-2: Wymagania szczegółowe. Oprawy oświetleniowe wbudowane

Rozporządzenie w załączniku- krótki spis ważnych elementów odnośnie oświetlenia ewakuacyjnego poniżej.
1. Rozdział 1, $2.1, punkt 9 - opisuje co to jest urządzenie przeciwpożarowe - m.in ,, instalacje oświetlenia ewakuacyjnego''
2. Rozdział 1, $3.1, punkt 2 - ,,Urządzenia przeciwpożarowe...., powinny być poddawane przeglądom technicznym...., w sposób określony w Polskich Normach...
3. Rozdział 1 $3.1, punkt 3 - ,,Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej niż raz w roku' '
to wyżej ok
w skład rocznych wchodzi jeszcze sprawdzenie wyłącznika głównego, napewno

a co jest z rezystancja izolacji ?
i sprawdzanie gniazd (samoczynne wyłączanie)?

na pewno jest to z normowane, ale nie mogę znaleźć

budynek jest znormowany na 98% jako ZL III

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary roczne w budynku szkoły

0
Post autor: elmontjs »

virEL pisze: pn lut 14, 2022 20:21 na pewno jest to z normowane, ale nie mogę znaleźć
... bo nie znajdziesz. Przeczytaj rozdz. 5.1 tam jest opisane rozwiązanie Twojej zagwozdki. Jedyna uwaga do wybranego fragmentu artykułu, to proponuje zamienić słowo "zalecane" na "sugerowane" w tytule tabeli 5.1
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Pomiary roczne w budynku szkoły

0
Post autor: virEL »

Dziękuję koledze, dokładnie tego szukałem a znalazłem znacznie więcej :)

Jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ