Modernizacja maszyny bez wyłącznika głównego

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
p0inT
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 21
Rejestracja: czw lut 22, 2018 11:19

Modernizacja maszyny bez wyłącznika głównego

0
Post autor: p0inT »

Cześć,
niestety "szukajka" nie działa, a jestem gościem na tym forum od bardzo dawna i wiem, że był już taki temat, ale nawet z pomocą google jest tyle wyników, że nie mogę się doszukać.
Otóż mam nowy temat (jak dla mnie) - modernizacja maszyny.
Klient kupił maszynę z chin z (UWAGA) CE. Maszyna jest typem transportu wyrobów gotowych.
Maszyna nie jest wyposażona w wyłącznik główny, a także w obwody "safety" (żadnych wyłączników awaryjnych, czy PILZ).
Pytanie numer 1 - czy producent wystawił "tzw. China Export" :lol: ?
Pytanie numer 2 - czy zamontowanie wyłącznika głównego i obwodów safety bez wiedzy producenta, to "wyprodukowanie nowego urządzenia"?
Pytanie numer 3 - jeżeli pytanie numer 2 - TAK, co dalej?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Modernizacja maszyny.

0
Post autor: Simcode »

p0inT pisze: wt lut 15, 2022 18:28 Pytanie numer 1 - czy producent wystawił "tzw. China Export"
Tak.
p0inT pisze: wt lut 15, 2022 18:28 Pytanie numer 2 - czy zamontowanie wyłącznika głównego i obwodów safety bez wiedzy producenta, to "wyprodukowanie nowego urządzenia"?
Tak,ale nie do końca. Za maszynę odpowiada producent ,ale za pracę w Polsce już właściciel tym bardziej że maszyna jest z po za unii.
p0inT pisze: wt lut 15, 2022 18:28 Pytanie numer 3 - jeżeli pytanie numer 2 - TAK, co dalej?
Działanie na skróty. Powołać komisję złożoną z fachowców czyli pracodawca , elektryk , obsługa i ustalić co nie jest zgodne z Dyrektywą Maszynową.Zrobić protokół z tej komisji , jakie są rozbieżności w stosunku do Dyrektywy. Dokonać zmian dostosowując do obecnych przepisów i zatwierdzić komisyjnie jej działanie poprawne. Musisz mieć dobrych fachowców, należy zrobić walidację maszyny. Zrobić nową dokumentacje ( schematy , instrukcje w języku polskim , pomiary) . Tu pomoc prawna z tej dziedziny.Lub wynająć firmę która to zrobi za ciebie wszystko.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Modernizacja maszyny.

0
Post autor: domsat »

Od dawna z maszynami nie mam w zasadzie do czynienia, ale temat zaintrygował mnie - naprawdę nie ma wyłącznika głównego ? Autorze tematu, może wstawisz fotkę tej maszyny, która jest - jak piszesz - "typem transportu wyrobów gotowych " Co to znaczy ? Może podasz jakieś bliższe dane, co chyba nie jest żadną tajemnicą.
Na marginesie - koszt dostosowania maszyny do wymogów UE może przekroczyć jej wartość :D
p0inT
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 21
Rejestracja: czw lut 22, 2018 11:19

Modernizacja maszyny.

0
Post autor: p0inT »

Simcode - dzięki za rzetelną odpowiedź.

domsat - "wyłącznik" był wewnątrz maszyny, za zamkniętym drzwiami. Maszyna, to taki transport paskowy pomiędzy innymi maszynami. Przenosi wyroby z maszyny do maszyny. Niestety nie mam zdjęcia - porzuciłem temat. Przedstawiłem klientowi, jak wygląda sprawa, ale ja nie chcę brać za to pełnej odpowiedzialności, skoro szanowny klient wie lepiej, jak to ma wyglądać :)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Modernizacja maszyny.

0
Post autor: Simcode »

p0inT pisze: czw lut 17, 2022 5:55 ale ja nie chcę brać za to pełnej odpowiedzialności, skoro szanowny klient wie lepiej, jak to ma wyglądać
I bardzo dobrze zrobiłeś bo to ciężki temat. Naprawdę należy być bardzo dobry w tym temacie żeby sie umieć obronić przed konsekwencjami typu PIP czy Prokurator. Sprawdziłem co to transporter paskowy i mogę dodać że jeszcze w tym przypadku dojdzie układ bezpieczeństwa (wyłączniki linkowe) Oraz należy zakwalifikować do odpowiedniej kategorii bezpieczeństwa tą maszynę.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Modernizacja maszyny bez wyłącznika głównego

0
Post autor: STANCA »

Witam

Kolega: domsat ma rację

https://ise.pl/forum/normy-przepisy-pra ... nia-9852

Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia?
Post autor: STANCA
Każda nawet drobna ingerencja w maszynę zwalnia producenta od odpowiedzialności, za wszystko przejmuje modernizujący, który winien wykonać wiele różnych spraw papierkowych, nową dokumentację, deklarację zgodności i wiele innych o których może nie mieć pojęcia.

Potrzebna będzie znajomość wielu rozporządzeń, norm zharmonizowanych i dyrektyw by wykonać znak CE dla maszyn i urządzeń - dyrektywy maszynowa 2006/42/WE, kompatybilności EMC 2014/30/UE, niskonapięciowa LVD 2014/35/UE

i wielu norm, np. PN-EN 60204-1:2018-12 Bezpieczeństwo maszyn -- Wyposażenie elektryczne maszyn -- Część 1: Wymagania ogólne

Dz.U. 2002 nr 166 poz. 1360
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności.
Tekst ogłoszony:
D20021360.pdf
Tekst ujednolicony:
D20021360Lj.pdf

Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1228
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn
Tekst ogłoszony:
D20081228.pdf
Status aktu prawnego:
Obowiązujący

Dz.U. 2011 nr 124 poz. 701
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn
Tekst ogłoszony:
D20110701.pdf
Status aktu prawnego:
Obowiązujący

Oznakowanie CE
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Podam kilka linków, po przeczytaniu ich wielu elektryków nie podejdzie do maszyny w celu jej przeróbki, modernizacji.

LISTA KONTROLNA
ocena spełniania przez maszyny minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania przez pracowników podczas pracy

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Wg tej tabeli można zrobić analizę zagrożeń.

Doświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli bezpieczeństwa użytkowania maszyn i urządzeń oraz wskazówki postępowania w tym zakresie dla przedsiębiorstw
Ten link polecam wszystkim zajmującym się maszynami:

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

przypomnę:
Dz.U. 2002 nr 191 poz. 1596
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.
Tekst ogłoszony:
D20021596.pdf
Status aktu prawnego:
Obowiązujący
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Modernizacja maszyny bez wyłącznika głównego

0
Post autor: macbrz »

Pewności nie mam.
Ale z tego co sprawdzałem w zeszłym roku , do oceny pod względem zgodności z dyrektywą maszynową należy posiadać akredytację z odpowiednim dla danego wyrobu zakresem kompetencji.
I jest sporo zajmujących się tym firm. Nietrudno wygooglować. Tanio nie ma bo to usługi raczej dla dużych i kosztownych maszyn.

Ale znamy firmy posiadające pełną gamą poważnych iso, które nijak się nie mają do tego co pracuje na halach.
ODPOWIEDZ