Problem z zasileniem taśmy LED

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Dyziek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: wt mar 09, 2021 22:08

Problem z zasileniem taśmy LED

0
Post autor: Dyziek »

Dzień dobry,
Postaram się opisać wszystko dokładnie i zrozumiale, ale jeżeli ktoś miałby jakieś pytania, to proszę o komentarz.
Mam do oświetlenie 3 półki (każda półka ma 6m) i jest już zamontowana w każdej półce taśma LED 24V DC 10W/1m 5,9m.
Zasilacz jaki posiadam na wyjściu posiada parametry 24V/10A 240W. Jedna półka ma 60W, czyli trzy półki mają łącznie ok. 180W (na zasilaczu mamy zapas mocy). Moje pytanie brzmi, jakie są plusy i minusy zasilania każdej taśmy z jednej strony?
Czy jeżeli zasilę każdą taśmę tylko z jednej strony, to czy nie skróci się automatycznie trwałość takiej taśmy? Jeżeli chodzi o świecenie, to na początku i końcu taśma LED świeci praktycznie identycznie. Wyczytałem, że spadki napięć przy 24V zaczynają się dopiero przy 9m, ale jakbym zasilił każdą taśmę równolegle, czyli podał na początek i koniec taśmy zasilanie z wyjścia zasilacza, to nie byłoby to lepsze rozwiązanie? Z zasilacza wychodzi przewód 2x1,5mm2 i wchodzi do puszki, do puszki hermetycznej wchodzi każda taśma osobno (z każdej taśmy wychodzi przewód 2x0,25mm2 i zastanawiam się czy przy odcinku przewodu 3,5-5m nie będzie za mały przekrój)? Chciałbym aby ktoś z Państwa wypowiedział się i prosiłbym też o argumenty. Jeżeli się mylę, to również proszę o wypowiedź. Dodaję załącznik (Jest zrobiony schemat, na schemacie jest wszystko rozrysowane jak chciałbym aby to było połączone, nie podłączyłem minusa, bo chcę żeby rysunek był bardziej czytelny). Wiem jak łączyć LEDy, ale tutaj chodzi mi głównie o długość tej taśmy, zastanawiam się po prostu czy nie zasilić jej z dwóch stron żeby odciążyć leda na początku i żeby prądy rozłożyły mi się równomiernie?

EDIT.
Jest duże prawdopodobieństwo, że LEDy będą świeciły ciągiem 7-14dni, zasilacz przy 3 taśmach (każda 6m) nagrzewa się do 70-75 stopni po około 30minutach.

Dziękuję i pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Problem z zasileniem taśmy LED

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Oczywiście że należy zasilić z dwóch stron. Ja zasilam z dwóch stron nawet taśmy 3 metrowe przy 12V, gdyż normalnie taka 3m taśma przy zasilaniu 12V ma na drugim końcu około 9V, teoretycznie na oko nie widać że słabiej świeci ale proponuje eksperyment z dołączeniem i odłączaniem drugiej strony taśmy od zasilania i wtedy będzie widać jak skacze poziom jasności.
Przewód minimum 1mm2, najlepiej 1,5mm2. 0,25mm2 to komedia.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem z zasileniem taśmy LED

0
Post autor: domsat »

Może komuś przydadzą się te wiadomości:
taśma LED Neonica - 24 V - 4,8 W/m - długość 15 m 80 cm
na próbę podłączona z jednej strony - I = 2,3 A, nap na drugim końcu = 19,8 V
podłączona dwustronnie I = 3 A
Na obiekcie przewody zasilające 2 x 1,5 po ok. 9 m, zasilacz Mean Well LRS-150-24
Wystarczyłby 100 W, ale był niedostępny
ODPOWIEDZ