Projekt zasilania napędu bramy

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: domsat »

W jednym z ostatnich newsów jest projekt:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Z ciekawości go przeanalizowałem i mam (retoryczne) pytania:
- dlaczego układany z gruncie przewód do fotokomórek jest YTKSY ... nie przeznaczony do ziemi
ja tu stosuję XzTKMXpw...
- dlaczego do siłowników jest YKY.., który jest drutem nie przewidzianym do pracy ruchomej
ja tu stosuję OWY..
- dlaczego przewody/kable elektryczne i teletechniczne są pod przejazdem ułożone we wspólnej rurze aż 110 i na głębokości
aż 100 cm
ja swoje układam bezpośrednio w ziemi na głębokości 50 cm
Odnośnie schematu - nie wypowiadam się.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: Simcode »

domsat pisze: ndz mar 13, 2022 11:14 dlaczego przewody/kable elektryczne i teletechniczne są pod przejazdem ułożone we wspólnej rurze aż 110 i na głębokości
aż 100 cm
Przecież tam masz odpowiedź.
Ja bym się doczepił dlaczego ochrona przeciwporażeniowa oparta jedynie o SWZ. Czy obecne przepisy nie nakazują ochrony dodatkowej ?
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: domsat »

Niestety bez refleksji - zaprojektowany przepust 110 mm to jest odpowiedni pod autostradę, a nie pod dojazdem w bud. 1-rodz. Należy stosować rozwiązania adekwatne do sytuacji. A wspólna rura do elektryki i teletechniki to błąd projektowy.
I właściwie to po co ta rura - tam się będzie zbierała woda. Wiem to z praktyki a nie z PN.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: ndz mar 13, 2022 22:32 I właściwie to po co ta rura - tam się będzie zbierała woda. Wiem to z praktyki a nie z PN.
Ochrona mechaniczna? możliwość wymiany przewodów?

Może jakby ją położyć pod kątem i z jakimś... odprowadzeniem wody w najniższym punkcie?
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: domsat »

Ochrona mechaniczna...przed czym - kretami ? Kolejna bezrefleksyjna wypowiedź.
W czołgu:
Obywatelu dowódco - wróbel na gałęzi
Podkalibrowym go !
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: wt mar 15, 2022 19:20 Ochrona mechaniczna...przed czym - kretami ? Kolejna bezrefleksyjna wypowiedź.
ehm. Ja tylko próbowałem znaleźć uzasadnienie, które przyszło projektantowi do głowy. A nie podawałem swoje. :)
duzy_mis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: pn mar 07, 2005 16:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: duzy_mis »

Dzień dobry
domsat pisze: ndz mar 13, 2022 11:14 W jednym z ostatnich newsów jest projekt:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Z ciekawości go przeanalizowałem i mam (retoryczne) pytania:
- dlaczego układany z gruncie przewód do fotokomórek jest YTKSY ... nie przeznaczony do ziemi
ja tu stosuję XzTKMXpw...
- racja
domsat pisze: ndz mar 13, 2022 11:14 - dlaczego do siłowników jest YKY.., który jest drutem nie przewidzianym do pracy ruchomej
ja tu stosuję OWY..
- YKY... nie są łączone do części ruchomych, natomiast OWY.. nie jest przeznaczony do układania w ziemi.
domsat pisze: ndz mar 13, 2022 11:14 - dlaczego przewody/kable elektryczne i teletechniczne są pod przejazdem ułożone we wspólnej rurze aż 110 i na głębokości aż 100 cm
ja swoje układam bezpośrednio w ziemi na głębokości 50 cm
- Zgodnie z normą N-SEP-E-004 - głębokość ułożenia kabli nn bezpośrednio w ziemi powinna wynosić min. 70cm (z wyjątkami opisanymi w normie). Jednocześnie norma wymaga ułożenia kabla w osłonie otaczającej przy skrzyżowaniu z drogą. Minimalna głębokość ułożenia górnej krawędzi osłony od górnej krawędzi jezdni to 80cm (zarządca drogi przy uzgodnieniu projektu może wymagać ułożenia na większej głębokości - często jest to 100-110cm). Są wyjątki przy drodze rozbieralnej oraz w przypadku drogi nierozbieralnej (wtedy obok kabla należy ułożyć wolną osłonę otaczającą :) ).
Co do średnicy rury można oczywiście zastosować mniejszą.

Pozdrawiam
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: domsat »

Nie opisywałem szczegółów, ale oczywiście OWY nie układam w ziemi. Kabel jest wyprowadzony do puszki n/t obok siłownika i dalej jest OWY. Odnośnie zakopania kabli 100 cm na podjeździe do domku to jeśli ktoś chce to niech tak robi, sorry - niech tak się narobi. I niech ortodoksi forum nie krytykują mnie za w/w. Zapewniam Was, 50 cm w tych przypadkach jest powszechnie stosowane przez monterów bram. I co - i nic, kable nie uginają się pod ciężarem aut. nie wybucha pożar, nikogo nie poraził prąd, ubezpieczyciel nie miał uwag itd.
duzy_mis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 22
Rejestracja: pn mar 07, 2005 16:23
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: duzy_mis »

domsat pisze: śr mar 16, 2022 18:58 Odnośnie zakopania kabli 100 cm na podjeździe do domku ....
W opracowaniu jest mowa o osiedlu.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Projekt zasilania napędu bramy

0
Post autor: domsat »

Przejazd na osiedle to jednak nie autostrada.
ODPOWIEDZ