Rozłącznik słupowy

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Rozłącznik słupowy

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

KonradOW pisze: ndz kwie 03, 2022 16:27
PGR Mąkowarsko pisze: ndz kwie 03, 2022 11:35
KonradOW pisze: ndz kwie 03, 2022 11:11
A wiejscy elektrycy robią nadal zerowanie.
Ale gdzie? U klienta w mieszkaniu w gnieździe wtykowym w ścianie?
No w głównej skrzynce z prądem w chałupce.
Chyba mylisz rozdział PEN z zerowaniem

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Rozłącznik słupowy

0
Post autor: KonradOW »

PGR Mąkowarsko pisze: ndz kwie 03, 2022 18:57 Chyba mylisz rozdział PEN z zerowaniem
Nie, nie mylę, dobrze mówię - uzerowanie uziemienia w sieci TT.
To samo, tylko na odwrót.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Re: Rozłącznik słupowy

0
Post autor: Artur_Dor »

Zależy o który słup chodzi.

Pierwsza fotka
prawy rozłącznik - tabliczka oświetlenie - tu trudno wyrokować bo oświetlenie do wrzód. Kabel 5x, ŻO podłączone do RSA, N na sztywno - idzie to na słup i pewnie na słupie dalej leci całość po 1 fazie - przygotowane do czegoś kiedyś po coś - nikt nie wie po co - normalka
prawy RSA - fotka taka, że nic nie widać. "Burdel" w kablach, widać, że 2 podłączone z jednej strony a co z drugiej ??

Druga fotka wirowany dochodzi linia goła, zejście kablowe i .....
Czy ten warkocz to powrót z rozłącznika, czy z rozłącznika idzie kablem z ziemię i dalej w sieć czy zasilanie z trafo
Ten rozłącznik może robić za podział sieci. W miejscu 4 pola albo oświetlenie albo na sztywno wsadzona zwora - tak przynajmniej ja się z tym spotykałem i zastany tak zostawiałem.
Na nowych sieciach [modernizowanych] zostawia się RSA istniejące lub nowe identyczne ze starymi - żeby nie było problemów z odbiorami.
Zwory na 4 polu da się zdemontować ale jest to trudna sprawa- po wyjęciu całej szuflady - tylko po co jak cała sieć i tak jest doziemiana przy każdym odgromniku.
Zauważmy, że wszędzie gdzie zakładamy odgromniki 3 sztuki na linii są 4 zaciski - czwarty łączy bednarkę z linia N
Na całej linii każde zejście kablowe powinno być z odgromnikami i doziemieniem.
Przynajmniej tak jest na terenie DolnegoŚląska

trzeci
ŻN mocny chyba końcowy -
to zejście kablowe wygląda jak podział lub zabezpieczenie przed linią ZK lub jednym ZK np. przepompownia.
RSA 3 polowe ze stałym N - tyle, że przykrytym kapturem.


następny post
ten po prawej otwarty
Czyli, że to może być podział sieci. Czemu N rozpięte tego nie wie nikt - ale jak wyżej pisałem często gęsto nawet jak N jest rozpięte to jest i tak zapięte przez doziemienie w innych częściach linii

Napisałeś , że żyła Ośw nie schodziła na RSA - tyle, że pytanie czy to żyła z gołej czy izolowanej linii.
Czy ośw. jest zasilane z 1 punktu czy z kilku -i tak można by wypytywać do u....... śmierci

Spotykałem się z takimi miksami na liniach, że trudno wyrokować, co "monter" miał na myśli tak łącząc.

Mogę się produkować ale najważniejsze to przejrzeć linię i rozpisać wszystko - słup po słupie i zrobić schemat sieci. Wtedy można dojść teoretycznie do "ładu"
Tyle, że każdy ład ma w sobie pierwiastek nieładu :)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ