Kanał technologiczny

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: Konowal »

ponawiam pytanie jak już wiadomo o jaki kanał chodzi - kto wg was ma na to "papiery"

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Axster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 12:47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: Axster »

Konowal pisze: ndz kwie 03, 2022 22:13 ponawiam pytanie jak już wiadomo o jaki kanał chodzi - kto wg was ma na to "papiery"
Skoro w definicji mamy, że kanał technologiczny
"...służących umieszczeniu lub eksploatacji urządzeń infrastruktury technicznej lub linii telekomunikacyjnych wraz z zasilaniem oraz linii elektroenergetycznych."

to jak dla mnie mamy dwie prawidłowe odpowiedzi:
- osoba posiadająca uprawnienia budowlane projektowe w specjalności telekomunikacyjnej
- osoba posiadająca uprawnienia budowlane projektowe w specjalności elektroenergetycznej.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: Konowal »

w Lex-sie znalazłem taką odpowiedź (choć tam się pytali o drogowców czy mogą projektować KT) że nie jest to do końca unormowane i właściwie decyzję podejmuje organ wydający decyzję pozwolenia na budowę. Chyba do GUNB trzeba by zadać pytanie :-).
Axster
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: czw kwie 20, 2017 12:47
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: Axster »

Konowal pisze: wt kwie 05, 2022 11:26 w Lex-sie znalazłem taką odpowiedź (choć tam się pytali o drogowców czy mogą projektować KT) że nie jest to do końca unormowane i właściwie decyzję podejmuje organ wydający decyzję pozwolenia na budowę. Chyba do GUNB trzeba by zadać pytanie :-).
Opinia GUNB może i tak, ale ...
Ogólnie zgodnie z PB mamy:
Art. 35 [Sprawdzanie rozwiązań projektowych]
Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza:

4) posiadanie przez projektanta i projektanta sprawdzającego odpowiednich uprawnień budowlanych oraz aktualność zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7.

czyli wracamy na sam początek - skąd organ ma wiedzieć jakie uprawnienia są odpowiednie?
Trzeba sobie zadać pytanie - jakiego rodzaju siecią jest kanał technologiczny.
Bo co do tego że jest to sieć uzbrojenia terenu tez są wątpliwości, niestety.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: Konowal »

Nie -no organ się nie myli :-) - więc jak powie, że drogowe wystarczą to wystarczą. :-)
BartekXXX
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: pn paź 24, 2005 11:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: BartekXXX »

Czyżby kolega ze Świdnika reprezentował lobby teletechniczne? :lol: (kto to jest telekomutant?)
Na ostatnim szkoleniu organizowanym przez PIIB prowadząca sugerowała, że osobą projektującą kanał technologiczny powinien być teletechnik lub elektryk, ponieważ takie jest jego przeznaczenie. Ja wychodzę z założenia, że ostatecznie za projekt odpowiada projektant. Jeżeli projektując przekracza posiadane uprawnienia, podlega odpowiedzialności zawodowej. Zawsze możesz zadać pytanie do Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odnośnie specjalności. Z tego co ktoś kiedyś mi pisał, takie kanały może projektować elektryk lub teletechnik, taką uzyskał odpowiedź z LIIB
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

BartekXXX pisze: śr kwie 27, 2022 13:08 (kto to jest telekomutant?)
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Elektryk może mu conajwyżej jeść z ręki.
Elektronika, telekomunikacja to są dziedziny o wiele wyżej posadowione w hierarchii nauk technicznych niż elektryka.
BartekXXX
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: pn paź 24, 2005 11:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: BartekXXX »

Hasło telekomutacja jest mi znane i domyślałem się, że ten dziwny twór pochodzi od niego. Kolego PGR, nie ładnie jest się wywyższać. Mam skończone technikum o kierunku elektronik/automatyk i wcale nie czuję się kimś lepszym od elektryka.
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
PGR Mąkowarsko pisze: czw kwie 28, 2022 21:16Elektronika, telekomunikacja to są dziedziny o wiele wyżej posadowione w hierarchii nauk technicznych niż elektryka.
My, Elektrycy z ISE.pl uważamy inaczej. Po pierwsze nigdy nie umniejszamy znaczenia innych specjalizacji. To kwestia tego jak kto rozumie słowo Elektryk. Osobiście zawsze piszę go z dużej litery aby podkreślić jego szersze znaczenie. Nie istnieje coś takiego jak hierarchia nauk technicznych. Jak podaje przytoczona wyżej wikipedia: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!].

W czasach kiedy do realizacji zabezpieczenia nadprądowego szyn stosuje się przekładniki bazujące na światłowodach, transmitujące (z wykorzystaniem protokołu komunikacyjnego) poprzez sieć ethernet sygnały pomiarowe wartości prądu elektrycznego, tak aby w algorytmach przetwarzanych przez komputery wypracować sygnał wyłączający wyłącznik, osoba która ogarnia całość dla nas nazywa się Elektrykiem.

Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
BartekXXX
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 63
Rejestracja: pn paź 24, 2005 11:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Kanał technologiczny

0
Post autor: BartekXXX »

Jest dokładnie jest tak jak pisze Kolega Admin. Czy to, że kończyłem elektronikę/automatykę a potem elektrotechnikę oznacza, że spadłem na dół w hierarchii technicznej? Nie, to daje mi szersze spektrum możliwości w mojej pracy zawodowej. Tyle tyle i aż tyle. Teraz, żeby nie było off topic: Ostatnio lobby teletechników uzurpuje sobie wyłączne prawo do projektowania kanału technologicznego. W praktyce te kanały są przeznaczone dla kabli tt i elektroenergetycznych. W obecnych czasach kable tt to głównie światłowody, które są dielektryczne i pole od kabli elektroenergetycznych nie ma na nie wpływu. Nie będę dyskutował na temat wymaganych odległości między tymi dwoma typami kabli, w przypadku zbliżeń i kolizji, zawartych w warunkach technicznych i normach. Ustawodawca zadecydował, że takie będzie przeznaczenie tej infrastruktury i jest jak jest... Jako zasłyszaną gdzieś ciekawostkę napiszę Wam, że w jednej z miejscowości w Polsce, ktoś ułożył w kanale technologicznym kabel SN :lol:
ODPOWIEDZ