RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

0
Post autor: elmontjs »

Taka ciekawostka... ci którzy siedzą często na pomiarach pewnie już się spotkali z tym zjawiskiem, dla tych co różnicówki sprawdzają rzadziej - pewnie się przyda.
Ogólnie wyłącznik różnicowoprądowy sprawdza się przy odłączonych odpływach. Pomiary czasu, prądu oraz wykonanie testu dają pozytywne wyniki, ale nie dajcie się zwieść. Włączenie obwodu z zasilaczem impulsowym niskiej jakości powoduje całkowity "paraliż" różnicówki AC (nie działa test, nie działa na zadany prąd testera/miernika), co oznacza, że prawdziwa upływność (uszkodzenie) nie zostanie wyłączone.
Kiedyś już to przerabiałem w zakładzie gdzie kilkanaście różnicówek zabezpieczało silniki pomp z wbudowanym falownikiem - wszystkie były sprawne a po wpięciu odpływów ... wszystkie "zamilkły".
Wczoraj to zjawisko znów mi się przypomniało a różnicówkę sparaliżowała zwykła lampa LED (reflektor) o mocy 20W z czujnikiem ruchu ...uwaga , tylko na czuwaniu !
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
cezarypopiel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 22, 2011 9:33

Re: RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

0
Post autor: cezarypopiel »

Witam!
Rzadko robię pomiary i to dla mnie nowa informacja. Zasilacze impulsowe są wszędzie. Czy to znaczy, że różnicówki AC generalnie nie będą działać? Ja już od dawna nie stosuję typu AC tylko A w instalacjach domowych/mieszkaniowych/biurowych, chociaż z reguły nie ma ich w sklepach na półce, trzeba zamówić. Ma pan informacje czy różnicówki A też są blokowane przez elektronikę zasilaczy odbiorników? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

0
Post autor: elmontjs »

cezarypopiel pisze: sob mar 26, 2022 12:32 Ma pan informacje czy różnicówki A też są blokowane przez elektronikę zasilaczy odbiorników? Pozdrawiam!
Może nie informacje, bo to żadna reguła. Przydarzyło mi się to już kilka razy a ostatnio kilka dni temu ...winowajcą okazała się lampa LED (opisałem wyżej). Sprawa ewidentna, bo lampa była wpinana do gniazdka 230V przez wtyczkę; efekt : wtyczka włożona -RCD nie ruszy ani na teście ani na mierniku; wtyczka wyciągnięta - RCD ożywa.
Po prostu trzeba na to uważać przy pomiarach, choć nigdy nie wiadomo co i kiedy ktoś włączy i sparaliżuje działanie różnicówki.
cezarypopiel pisze: sob mar 26, 2022 12:32 Ja już od dawna nie stosuję typu AC tylko A
...można tylko pochwalić, ale wiesz, że na rynku rządzi wciąż zasada : CCC (cena czyni cuda ;)), co osobiście potwierdzam, bo na przeglądach nowych budynków i w rozdzielniach po jakiejś modyfikacji coraz częściej widzę wyzwalacze i róznicówki z portalu na A;) - te, które wyświetlają się po ustawieniu sortowania: "cena rosnąca" (takie zielone na literę G ;) )
Człowiek uczy się całe życie i ...
cezarypopiel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 22, 2011 9:33

Re: RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

0
Post autor: cezarypopiel »

Sprawa wydaje się poważna, szczególnie w kontekście pojawiających się opinii o braku konieczności sprawdzania ochrony przez SWZ przez "esy" no bo "jest przecież różnicówka".
Ktoś powinien się tym poważnie zająć, porobić doświadczenia z różnymi odbiornikami nieliniowymi.
Może jakiś młody kandydat na inżyniera? A może wymusić stosowanie różnicówek typu A?
Być może przyczyną niedziałania różnicowki są wyższe harmoniczne w prądzie zasilającym odbiornik? Może jakieś rezonanse w obwodzie przekaźnika spolaryzowanego, nasycanie rdzenia przekładnika lub przekaźnika dużymi impulsami prądu? Coś mi się to kojarzy z koreańskimi miernikami pętli zwarcia, które mierząc pętlę dużym prądem przed pomiarem, w jakiś sposób, blokują różnicówkę, żeby nie przeszkadzała w pomiarze.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD typ AC w zasilaniu zasilaczy impulsowych

0
Post autor: elmontjs »

cezarypopiel pisze: pt kwie 01, 2022 20:03 Sprawa wydaje się poważna, szczególnie w kontekście pojawiających się opinii o braku konieczności sprawdzania ochrony przez SWZ przez "esy" no bo "jest przecież różnicówka".
No to już ryzykowne opinie :) . Jest to dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach i w większości instalacji TT, tyle, że sprawdzenie różnicówki zawsze wymagane ;)
Rzeczywiście, jeżeli taki przypadek jak opisałem wystąpiłby w układzie TT, to obwody zasilane z niej tracą ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ