Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

A teraz, na spokojnie, wskażę co wart jest ten gadżet:
1. wskazuje z której strony w gniazdku jest faza (jeżeli z lewej - wskaże błąd) - w Polsce funkcja nieprzydatna i dla osób, które nie wiedzą, że u nas jest dowolność będzie to rodzić niepotrzebne wnioski.
2. tester różnicówek - dowiemy się tylko że w tym gniazdku uszkodzone urządzenie wzbudzi wyłącznik RCD, ale prąd upływu określany jest : <33mA . Więc tester pokaże OK a może być niebezpiecznie. Dodatkowo, test RCD możliwy tylko wtedy, gdy faza jest po prawej stronie!
3. tester pokazuje "poprawność uziemienia" kołka PE; tyle, że to nie wiele mówi wartości IPZ i o tym, czy gniazdo można bezpiecznie eksploatować. W Metrelu na wyświetlaczu mam podobny wskaźnik tylko zamiast kolorowych lampek wyświetlają się napięcia (L-N, L-PE, N-PE) i powiem wam, że nie dalej jak 2 dni temu miałem sytuację, że L-N=ok.230V; L-PE=ok.230V; N-PE=1V - normalnie prawidłowy odczyt, co potwierdziłby też ten tester, jednak pomiar IPZ wyszedł poza zakres miernika.
4. wskaźnik napięcia (obecności fazy) - to chyba jedyna, pewna funkcja tego testera. Chociaż? czy dowiemy się, że napięcie jest prawidłowe?

Wobec powyższego nie bardzo można traktować takie urządzenie, jako poważny tester gniazd 230V i opierać na jego wskazaniu, jak to wyżej napisałem, miarodajną opinię.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

Więc nie kupuj i nikt cię do kupna nie zmusza.
I odróżnij tester, od kombajnu mierzącego parametry instalacji.
A jeśli boli cię faza z prawej strony to też nie jest niczyj problem tylko twój.

Zresztą wiarygodność osoby kwestionującej II klasę ochronności przedłużacza z powodu gniazda ze stykiem ochronnym a także dywagującej o zasadności nadania przez producenta I klasy ochronności oprawie oświetleniowej oraz "zalecającej " podział PEN w złączu odleglym od budynku bo w rozporządzeniu coś na ten temat wyczytała jest moim zdaniem sorry, ale bardo niska.
A przede wszystkim taka postawa jest jest urągająca dla wszystkich tych, którzy poważnie i z szacunkiem traktują uznane zasady techniczne.

Przedstawiasz kolego jakieś obrazoburcze opinie, u podstaw których nic poza twymi "przemyśleniami" nie stoi. Więc nie wymagaj by poważnie je traktować i aby ich zamieszczanie na forum pozostało bez odzewu.

I nie wywołuj mnie więcej do tablicy.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

Pomijając niepotrzebne wpisy, mam nadzieje na zakończenie tego wątku, tu przedstawiam przykład wiarygodnego wskaźnika/testera (dalekiego funkcjami od miernika parametrów instalacji - "kombajnu") i co ważne nie "bojącego się" instalacji w Polsce i różnicówkę też przetestuje ;)
Załączniki
wskaxnik.JPG
wskaxnik.JPG (75.47 KiB) Przejrzano 2441 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: pt mar 25, 2022 22:36 ...i co ważne nie "bojącego się" instalacji w Polsce...
I to właśnie drogi kolego jest doskonałe zobrazowanie poziomu twych "rad".
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 7:29 I to właśnie drogi kolego jest doskonałe zobrazowanie poziomu twych "rad".
Tak na marginesie ... coś mądrego uda ci się kolego kiedyś napisać, czy tylko w uszczypliwych, bezpodstawnych uwagach jesteś dobry?
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 21:06 ...nie wywołuj mnie więcej do tablicy.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Dziękuję wszystkim za udział w temacie a w szczególności tym, którzy wyrazili opinie nt. testera gniazd. :)

Zdaję sobię sprawę, że takie urządzenie nie sprawdzi się w każdym zastosowaniu. Może w żadnym? Chodziło mi bardziej o wypisanie typu pracy/czynności i określenie ma albo nie ma zastosowania w tego typu pracach. Ew. jaki wariant takiego urządzenia jest przydatny do czegoś. :)

A jak by ktoś jeszcze miał do dodania w temacie tego testera gniazd, to chętnie przeczytam. :D
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: witek17 »

Magiczne słowo "zależy". Czy zajmujesz się "prądem do gniazda"? Czy "od gniazda"?
Ja zajmowałem się głównie "od gniazda" i tester był bardzo przydatny. Maszyna "kopie" obsługę. Wtyczka do gniazda i mam odpowiedź, gdzie szukać. A sp... gniazd to sporo, oj sporo napotkałem. :D Zresztą gdy cokolwiek robię, to neonówką sprawdzam KAŻDY przewód, a już SZCZEGÓLNIE PE. :D Wiele razy napotkałem fazę na bolcu i kilka razy miałem mocne wrażenia. :D
sdd1975
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: czw lis 03, 2022 17:34

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: sdd1975 »

elmontjs pisze: pt mar 25, 2022 20:21 A teraz, na spokojnie, wskażę co wart jest ten gadżet:
1. wskazuje z której strony w gniazdku jest faza (jeżeli z lewej - wskaże błąd) - w Polsce funkcja nieprzydatna i dla osób,
Wobec mnogości gniazd podwójnych (bez tzw. funkcji "niezamienności faz") - czyli tych, gdzie bolce górnego i dolnego gniazda są obok siebie, ta dysfunkcja daje się prosto usunąć poprzez odwrócenie o 180 stopni.
ODPOWIEDZ