Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Ostatnio trafiłem na tester gniazd (z możliwości sprawdzenia RCD).
W pracy nie spotkałem się z takim urządzeniem.
Dlatego chciałem zapytać czy ktoś do czegoś wykorzystuje takie urządzania np. do pobieżnej weryfikacji? do czego to się może przydać? i kiedy warto rozważyć zakup takiego urządzenia?

przykłady:
Habotest HT107D
Uni-T UT-07B-EU UNI-T
Testboy Schuki® 3A CAT II 300 V

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

Nie miałem tego w rękach, ale wygląda mi to na gadżet, który "nie zaszkodzi i nie pomoże" a na pewno nic miarodajnego nie powie o gniazdku. Elektrykowi raczej bym tego nie polecił - zbyt proste, żeby diagnozować usterki, czy wydawać opinie o stanie gniazda.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: witek17 »

Kilka lat temu wykonałem podobny z wtyczki, trzech minineonówek i trzech rezystorów. Nie miał funkcji sprawdzania RCD, bo i po co? Od tego są specjalne mierniki.
Sprawdza się. Możesz oczywiście nosić plecak 60 kg z pełnym wyposażeniem. Czy 60 kg wystarczy by nazwać go pełnym? :D Czy miernik za 2000 PLN wystarczy? Może trzeba kupić za 5000?
Jako serwisant nosiłem teczkę, w niej podstawowe i najczęściej używane narzędzia i materiały. Gdy była potrzeba, wracałem do samochodu, który był moją przewoźną bazą. Czasem do bazy głównej. Lecz do wstępnych diagnoz wystarczał prosty, podstawowy sprzęt, m.in. moja samoróbka.
Pytanie do kolegi elmontjs. Czy popularna "neonówka" nie jest zbyt prosta? Czy daje jakieś miarodajne informacje?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: czw mar 24, 2022 14:57 Pytanie do kolegi elmontjs. Czy popularna "neonówka" nie jest zbyt prosta? Czy daje jakieś miarodajne informacje?
Neonówka ma jedno konkretne zadanie i spełnia je, choć wszyscy wiedzą, że jest zawodna. Osobiście stosuje jej elektroniczny odpowiednik, bo jest praktyczniejszy, ma więcej funkcji, ale zgadzam się - tradycyjna neonówka jest potrzebna (o ile umie się nią posługiwać). Tyle, że to "wskaźnik" a nie urządzenie diagnostyczne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw mar 24, 2022 10:19 Nie miałem tego w rękach, ale wygląda mi to na gadżet, który "nie zaszkodzi i nie pomorze" a na pewno nic miarodajnego nie powie o gniazdku. Elektrykowi raczej bym tego nie polecił - zbyt proste, żeby diagnozować usterki
Nie miał w rękach, ale wie że jest zły bo tani i prosty.
Opinia "eksperta". Brak słów.

Otóż ja podobnym "gadżetem" posługiwałem się w Irlandii prawie sześć lat. I był to bardzo, ale to przydatny przyrząd do testowania gniazd.
I jeżeli autor wątku chce dokonać zakupu to na pewno nie będę go od pomysłu odwodził.
Jednak najprawdopodobniej faza w gnieździe będzie wymagana z prawej strony.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 8:19 Nie miał w rękach, ale wie że jest zły bo tani i prosty.
Opinia "eksperta". Brak słów.
Nie napisałem, że jest zły i że tani ...zaczynasz kolego zmyślać, żeby "pojeździć" po adwersarzu. A, że to gadżet prosty, to chyba nie trzeba nikomu udowadniać. Czy tani? ... kwestia względna, ja uważam, że wręcz drogi na jego możliwości.
Sam wytykasz już jedną dysfunkcję, która ujawni się w polskich instalacjach:
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 8:19 Jednak najprawdopodobniej faza w gnieździe będzie wymagana z prawej strony.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: pt mar 25, 2022 10:04 zaczynasz kolego zmyślać, żeby "pojeździć" po adwersarzu.
Nic nie zmyślam i po nikim nie "jeżdżę. Nie trawię tylko takich z palca wyssanych opinii gościa co to w rękach nie miał, ale wie że jest złe.
elmontjs pisze: pt mar 25, 2022 10:04 Sam wytykasz już jedną dysfunkcję, która ujawni się w polskich instalacjach:
Śmiechu warte take "czytanie" w myślach.

Autorze wątku jeśli chcesz kupić to kupuj. Jażdy przyrząd, miernik czy tester ma swoją działkę do obrobienia u pomiędzy bajki włóż bajkopisarskie "opinie" oparte na niewiedzy "opiniodawcy".
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 16:58Nic nie zmyślam
...więc w prosty sposób udowodnisz, że nie zmyślasz, wystarczy wskazać fragment, w którym ja napisałem to co chcesz mi wmówić :
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 8:19 Nie miał w rękach, ale wie że jest zły bo tani i prosty.
Czytam dalej:
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 16:58 i po nikim nie "jeżdżę
to może przeczytaj co piszesz:
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 8:19 Opinia "eksperta". Brak słów.
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 16:58 Nie trawię tylko takich z palca wyssanych opinii gościa co to w rękach nie miał, ale wie że jest złe.
...powtarzam, nie twierdze, że to złe urządzeni - próbujesz to włożyć w moje wypowiedzi, żeby się nakręcić :)
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 16:58 elmontjs pisze: ↑pt mar 25, 2022 9:04
Sam wytykasz już jedną dysfunkcję, która ujawni się w polskich instalacjach:
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 16:58 Śmiechu warte take "czytanie" w myślach.
no widzisz, ja nie czytam w myślach, tylko czytam co Ty napisałeś :
kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 8:19 Jednak najprawdopodobniej faza w gnieździe będzie wymagana z prawej strony.


Proszę kol. kkas12 zwolnij trochę, przejdź do dyskusji merytorycznej na kulturalnym poziomie, bo dajesz (przynajmniej mnie) powody dla których nie można traktować Cię poważnie mimo Twojej ogromnej wiedzy.
Tutaj mnie kłamliwie oskarżasz o coś czego nie powiedziałem, w sąsiednim wątku podszywasz się pod moje wypowiedzi twierdząc, że to pomyłka, ale tuż po niej formułujesz pouczające mnie wnioski do "swojej"- przywłaszczonej wypowiedzi.

Przepraszam kolegów moderatorów za wpis nie na temat.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: kkas12 »

Problemem jest to, że żadna merytoryczna dyskusja z tobą jest niestety niemożliwa.
A jeśli masz uwagi do innego wątku to pisz w tymże temacie a zaśmiecaj tego.

Nie zabierałbym głosu, gdybyś nie zamieścił wpisu:
elmontjs pisze: czw mar 24, 2022 10:19 Nie miałem tego w rękach, ale wygląda mi to na gadżet, który "nie zaszkodzi i nie pomorze" a na pewno nic miarodajnego nie powie o gniazdku. Elektrykowi raczej bym tego nie polecił - zbyt proste, żeby diagnozować usterki, czy wydawać opinie o stanie gniazda.
Wpisu z którego jasno wynika iż nie wiem, ale się wypowiem, co czynisz niestety bardzo często.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Tester gniazd - przydatność, zakres zastosowania

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pt mar 25, 2022 19:30 Wpisu z którego jasno wynika iż nie wiem, ale się wypowiem, co czynisz niestety bardzo często.
A bo wiesz, czasem czytam ...instrukcje i opisy też ;) - z niej się można wiele dowiedzieć o tym urządzeniu.

A szczerze, masz aktualnie na swoim wyposażeniu taki tester? Jak masz to rozumiem, jak nie masz, to kupisz go ??
Ja osobiście po przestudiowaniu instrukcji - nie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ