Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Dokładniej norma która dopuszcza stosowanie koloru niebieskiego jako innego niż neutralny dotyczy instalacji. Czy według ciebie jest inaczej?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: kkas12 »

Nie zadawaj pytań, ale uzasadnij to co w twej poprzedniej wypowiedzi którą zacytowałem wytłuściłem.
pozdrawiam
Krzysiek
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Nie podoba mi się twój ton narzucający warunki dyskusji. Jeśli tak chcesz rozmawiać to ja podziękuję. Odpowiem jednak iż norma 60466 "zapożyczyła" omawiany zapis z normy 60364-5-51 514.3.Z4. Zatem analogicznie stosując się do normy 60466 podłączając maszynę w układzie sieci IT gdzie nie występuje przewód neutralny można go użyć w innym celu lub musi być to N dla sieci TN jeśli sposób podłączenia to umożliwia. Dla jednofazowej wtyczki z oczywistych względów nie da się zapewnić odpowiedniej polaryzacji podłączenia.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: kkas12 »

Zaś mnie się nie podobają bzdety które głosisz i nie mam też żadnego obowiazku by na nie nie reagować.
Wynika bowiem z nich, że w odbiorniku z wtyczką panuje pełna dowolność w kwestii kolorystyki żył zawartych w przewodzie przyłączeniowym.
Co nie jest prawdą.

A układ IT nie ma nic wspólnego z urządzeniem bedącym sednem tego wątku.
pozdrawiam
Krzysiek
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Wtyczka trójfazowa uniemożliwia inne podłączenie jak to jest w przypadku wtyczki jednofazowej. Dla każdego przypadku tj maszyn czy samych przewodów czy też instalacji są odrębne przepisy i tylko do tego się odniosłem(czytaj jeśli w parku maszynowym jest TN żyła niebieska musi być N, zatem zależność od instalacji/ sieci)). Nie ma natomiast normy która nakazuje podłączać wtyczkę jednofazową w określonej polaryzacji bo jest to fizycznie niemożliwe, więc tutaj dowolność występuje.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

Vmkriss34 pisze: śr kwie 20, 2022 5:23 IT np w szpitalu wykorzystuje się przewód niebieski jako fazowy, bo ekonomiczne niezasadne byłoby użycie innego przewodu.
Teraz piszesz herezje. przecież w sieciach IT czasami występuje N.
[/quote]
Tu rysunek z opracowanie profesora J. Wiatr.
A norma o której piszemy ma zapisy.
Norma PN-EN 60446:2010 [6] zawiera wymagania stawiane oznaczeniom przewodów kolorami albo znakami alfanumerycznymi służącymi do ich identyfikacji. Oznaczenia te mogą być stosowane na żyłach przewodów i kabli, przewodach szynowych, wyposażeniu elektrycznym i w instalacjach elektrycznych.

I koniec na ten temat.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Jak to ten sam Wiatr od "elektryki Wiatrowa" to ja podziękuję
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

PGR Mąkowarsko pisze: śr kwie 20, 2022 17:16 Jak to ten sam Wiatr od "elektryki Wiatrowa" to ja podziękuję
Zamiast pisać nie na temat weź się za czytanie fachowej literatury. On też pisze bzdury -nie .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

I co z tego że czasami występuje? Przecież wyraźnie jest napisane że "gdy nie ma możliwości pomyłki" tzn gdy nie występuje.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

Vmkriss34 pisze: śr kwie 20, 2022 17:37 co z tego że czasami występuje? Przecież wyraźnie jest napisane że "gdy nie ma możliwości pomyłki" tzn gdy nie występuje.
Czy w tej normie pisze coś o IT ? To coś się tego uczepił.
Vmkriss34 pisze: śr kwie 20, 2022 17:37 Oczywiście że norma dotyczy instalacji "stałych" i IT jest takim przykładem
Vmkriss34 pisze: śr kwie 20, 2022 16:12 lub musi być to N dla sieci TN jeśli sposób podłączenia to umożliwia.
Vmkriss34 pisze: śr kwie 20, 2022 13:55 Dokładniej norma która dopuszcza stosowanie koloru niebieskiego jako innego niż neutralny dotyczy instalacji.
Mało tego?
ODPOWIEDZ