Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: czw kwie 07, 2022 21:12 3. Jeżeli w całym systemie nie ma przewodu neutralnego lub środkowego, to kolor niebieski można stosować dla oznaczenia każdej żyły z wyjątkiem żyły (przewodu) ochronnej.
Tylko pod sformułowaniem: "cały system" kryje się tylko przewód zasilający pompę? Czy możne układ sieciowy do jakiego wpięta jest pompa też ma znaczenie ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt kwie 08, 2022 22:17 Czy możne układ sieciowy do jakiego wpięta jest pompa też ma znaczenie
Wpierw musisz wyjaśnić co to znaczy system. Dla jednego to cała siec zasilająca, a dla drugiego tylko zasilanie tej pompy, zawsze będą różne zdania. Jeśli masz lepsze wytłumaczenie to wyjaśnij dlaczego w pompie może być kolor niebieski żyły. Dla mnie temat zakończony.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: domsat »

Przytoczyłem Wam urywek z tej PN dopuszczającej w pewnych warunkach żyłę fazową w kolorze niebieskim. I co fajna ta PN, bo dla mnie jest knotem. Polecam refleksję dla wielbicieli norm, przepisów itp. Nie są doskonałe. Mój rozsądek = niebieski tylko dla N !
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: sob kwie 09, 2022 10:21 Jeśli masz lepsze wytłumaczenie to wyjaśnij dlaczego w pompie może być kolor niebieski żyły.
Bliższy jestem tezie, że żyły koloru niebieskiego nie powinno być w przewodzie zasilającym pompę 3f (podłączonej w trójkąt), która ma trafić do obrotu na rynek dostępny dla użytkowników instalacji TT i TN. Tyle, że producent wciska co ma i zawsze może się tłumaczyć, że nie wie, gdzie pompa będzie podłączona, jeżeli w TT / TN, to o prawidłowy przewód mógł zadbać użytkownik.
Moim zdaniem powyższa norma nawiązuje do instalacji IT, w których nie ma przewodu środkowego, czyli niektóre zakłady, czy kopalnie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: KonradOW »

elmontjs pisze: sob kwie 09, 2022 13:28
Simcode pisze: sob kwie 09, 2022 10:21 Jeśli masz lepsze wytłumaczenie to wyjaśnij dlaczego w pompie może być kolor niebieski żyły.
Bliższy jestem tezie, że żyły koloru niebieskiego nie powinno być w przewodzie zasilającym pompę 3f (podłączonej w trójkąt), która ma trafić do obrotu na rynek dostępny dla użytkowników instalacji TT i TN. Tyle, że producent wciska co ma i zawsze może się tłumaczyć, że nie wie, gdzie pompa będzie podłączona, jeżeli w TT / TN, to o prawidłowy przewód mógł zadbać użytkownik.
Moim zdaniem powyższa norma nawiązuje do instalacji IT, w których nie ma przewodu środkowego, czyli niektóre zakłady, czy kopalnie.
Człowieki, przecież Wy rozpatrujecie normy na instalacje, a trzeba na urządzenia.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: elmontjs »

KonradOW pisze: ndz kwie 10, 2022 18:01 Człowieki, przecież Wy rozpatrujecie normy na instalacje, a trzeba na urządzenia.
...więc ?, co tam wyczytałeś ponad to co już napisaliśmy ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Oczywiście że norma dotyczy instalacji "stałych" i IT jest takim przykładem. Nie dotyczy ona przyłączonych odbiorników, zwłaszcza za pomocą wtyczki 🙂.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

Vmkriss34 pisze: wt kwie 19, 2022 16:32 Nie dotyczy ona przyłączonych odbiorników, zwłaszcza za pomocą wtyczki .
A skąd ta wiedza.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Bo mowa o instalacjach, a odbiornik nie jest jej częścią. IT np w szpitalu wykorzystuje się przewód niebieski jako fazowy, bo ekonomiczne niezasadne byłoby użycie innego przewodu. Niektórzy i z tym mieli problem bo na obiekcie przecież znajduje się przewód neutralny. Sęk w tym że nie wyklucza się współistnienia różnych układów sieci jednocześnie.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: kkas12 »

Vmkriss34 pisze: wt kwie 19, 2022 16:32 Nie dotyczy ona przyłączonych odbiorników, zwłaszcza za pomocą wtyczki
Boże, czytasz i nie grzmisz.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ