Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: domsat »

W uzupełnieniu - może autor tematu poda producenta i typ pompy. Swoją drogą to ja mając takie "podejrzane" urządzenie elektryczne to zwróciłbym się z problemem właśnie do jego wytwórcy a nie zakładał temat na forum. To jest prostsza i pewniejsza droga do rozwiązania sprawy.
Także sformułowanie tytułu tematu
" Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?"
świadczy o niewiedzy pytającego - przecież taka kolorystyka żyły jest niedopuszczalna.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: witek17 »

Autor tematu niekoniecznie kłamał/mylił się pisząc "pompa na 400 V".
W silnikach jednofazowych zasilanych z jednej fazy stosuje się kondensatory w obwodzie uzwojenia rozruchowego by osiągnąć przesunięcie fazowe miedzy strumieniami - głównym i rozruchowym.
Może w rozwiązaniu wymienionym przez autora producent wykorzystał przesunięcie fazowe pomiędzy fazami układu trójfazowego i w ogóle kondensator nie jest potrzebny? Uzwojenie główne mniejsza ilość zwojów i większy przekrój przewodu, uzwojenie rozruchowe duża ilość zwojów i cieniutki przewód. Takie uzwojenie rozruchowe może, ale niekoniecznie musi być odłączane przez wyłącznik odśrodkowy.
To takie gdybanie :) Dokumentacja i pytanie do producenta to właściwa droga do uzyskania informacji.
Kkowalik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 21:07

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Kkowalik »

domsat pisze: ndz kwie 03, 2022 21:32 Autorze tematu - jesteś pewien, że ta pompa była na 400 V. Czy możesz wstawić fotkę tabliczki znamionowej, bo nie mogę w to uwierzyć. Może to 230 V z fazą rozruchową, tak jak zasugerował to kol. Witek
Bardzo proszę w załączniku zdjęcie tabliczki oraz przewodu, przewód jest oczywiście fabryczny.
Jak to zobaczyłem to również nie mogłem w to uwierzyć tym bardziej że moc pompy to tylko 1,5kW więc spokojnie mogłaby być zasilana z jednej fazy. Nawet dzwoniłem na serwis producenta i tu było jeszcze większe moje zaskoczenie gdyż usłyszałem informację mniej więcej taką: "mamy zakaz udzielania informacji odnośnie podłączenia elektrycznego pomp"
domsat pisze: ndz kwie 03, 2022 21:43 W uzupełnieniu - może autor tematu poda producenta i typ pompy. Swoją drogą to ja mając takie "podejrzane" urządzenie elektryczne to zwróciłbym się z problemem właśnie do jego wytwórcy a nie zakładał temat na forum. To jest prostsza i pewniejsza droga do rozwiązania sprawy.
Także sformułowanie tytułu tematu
" Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?"
świadczy o niewiedzy pytającego - przecież taka kolorystyka żyły jest niedopuszczalna.
I to też zrobiłem, zadzwoniłem do serwisu producenta, niestety okazało się że "nie mogą udzielać informacji odnośnie podłączenia elektrycznego". Więc droga może i najprostsza ale wcale nie taka pewna.
Być może masz rację i moje pytanie świadczy o niewiedzy a może nie masz racji i świadczy o wiedzy... Według mnie stosowanie przewodu koloru niebieskiego jako fazowego jest niedopuszczalne ale... może jest jakiś wyjątek o którym nie wiem. Ogólnie chciałbym "dobrać" się do producenta który takie coś robi ale przydałaby się pewność 100% a nie 99% a najlepiej jakaś podstawa prawna, nie norma tylko przepis który ewentualnie wskazuje normę.
witek17 pisze: ndz kwie 03, 2022 23:02 Autor tematu niekoniecznie kłamał/mylił się pisząc "pompa na 400 V".
W silnikach jednofazowych zasilanych z jednej fazy stosuje się kondensatory w obwodzie uzwojenia rozruchowego by osiągnąć przesunięcie fazowe miedzy strumieniami - głównym i rozruchowym.
Może w rozwiązaniu wymienionym przez autora producent wykorzystał przesunięcie fazowe pomiędzy fazami układu trójfazowego i w ogóle kondensator nie jest potrzebny? Uzwojenie główne mniejsza ilość zwojów i większy przekrój przewodu, uzwojenie rozruchowe duża ilość zwojów i cieniutki przewód. Takie uzwojenie rozruchowe może, ale niekoniecznie musi być odłączane przez wyłącznik odśrodkowy.
To takie gdybanie :) Dokumentacja i pytanie do producenta to właściwa droga do uzyskania informacji.
Pompa jest trójfazowa, serwis producenta w zasadzie był oburzony że pytam.. po podłączeniu trzech faz i przewodu ochronnego pompa pracuje jak złoto.
chrome_6sE2tpJomM.png
chrome_uHdMNwoE2M.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Z tego co pamiętam w rozporządzeniu jest wprost napisane, że neutralny ma być niebieski. Ale to koledzy bardziej oblatani w przepisach na pewno przytoczą właściwy fragment.

A sam przewód jest zapewne z USA/Canady gdzie dla 3 fazowego połączenie stosuje się czarny, czerwony (tu brązowy), niebieski i neutralny biały. Ewentualnie jest przewód DC do łączenia czujników gdzie brązowy, niebieski i czarny to odpowiednio zasilanie, neutralny i sygnałowy. :D
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: kkas12 »

Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:15 A sam przewód jest zapewne z USA/Canady...
Prosty temat dotyczący pójścia na łatwiznę producenta pompy, który zastosował to czym kiedyś magazyn zapełnił przekształca sie w dorabianie ideologi nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością.
Podważa się to czy pompa faktycznie jest taką jak autor podaje a teraz sugeruje się zamorskie pochodzenie przewodu.
Pompa mimo wszystko okazała się taką jak autor podał a przewód z żyłami o takich barwach pomiędzy Wisłą a Bugiem jest również produkowany.
Więc proponuję pohamować te wróżbiarskie ciągoty :)
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

kkas12 pisze: wt kwie 05, 2022 14:39 Prosty temat dotyczący pójścia na łatwiznę producenta pompy, który zastosował to czym kiedyś magazyn zapełnił przekształca sie w dorabianie ideologi nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością.
Zakładsz, że to producent. Ja założyłem, że importer.
kkas12 pisze: wt kwie 05, 2022 14:39 Więc proponuję pohamować te wróżbiarskie ciągoty :)
To nie wróżby, to spekulacje. ;)
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: kkas12 »

Tu obrazkowa odpowiedź na kuriozalne pytanie dotyczace powodu produkowania przewodów bez żyły ochronnej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

Jako że nie wierzyłem w spisek ani w fuszerkę takich firm jak Danfos , Vilo itp. czy innych przeszukałem wiadomości na ten temat.
Długo zastanawiałem i szukałem dlaczego producenci mogą i stosują przewód niebieski w przewodach do pomp. Ano mogą bo zezwala im na to norma .
Oznaczenia jednokolorowe przewodów elektrycznych według PN-EN 60446:2010
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: domsat »

Kol. Simcode mógł już wstawić ten urywek z PN o żyle niebieskiej:
2. Kolor niebieski (jasnoniebieski) jest przeznaczony dla przewodu neutralnego albo środkowego.
3. Jeżeli w całym systemie nie ma przewodu neutralnego lub środkowego, to kolor niebieski można stosować dla oznaczenia każdej żyły z wyjątkiem żyły (przewodu) ochronnej.
Swoją drogą to fajna ta PN = trzeba tylko wiedzieć z jakim systemem mamy do czynienia :-o
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Przewód koloru niebieskiego jako fazowy, kiedy i czy jest to dopuszczalne?

0
Post autor: Simcode »

domsat pisze: czw kwie 07, 2022 21:12 Kol. Simcode mógł już wstawić ten urywek z PN o żyle niebieskiej:
Ale wtedy byś napisał że nie wierzysz, a tak sam się przekonałeś.
domsat pisze: czw kwie 07, 2022 21:12 Swoją drogą to fajna ta PN = trzeba tylko wiedzieć z jakim systemem mamy do czynienia
Zapewne te górnicze produkowane na takiej samej zasadzie. Może i dobrze tam napisali w tej normie, nie dajmy się zwariować przez kolor niebieski, to żyła PE jest tą najważniejszą.
Temat dla mnie zakończony.
ODPOWIEDZ