"Kwiatki" w projektach

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 745
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

"Kwiatki" w projektach

Post autor: domsat »

Niedawno przeglądałem projekt instalacji elektrycznej w domku. Był dosyć żałośny, ale być może to był taki projekt tylko do uzyskania pozwolenia. Niestety nie mogłem go sfotografować. Tym samym z zainteresowaniem przejrzałem temat z forum Muratora: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Warto się zastanowić czy przywołany tam projekt jest rzeczywiście godny polecenia. Proszę go przeanalizować. Część przedszkolna nas nie interesuje.

W swoich plikach mam kilkadziesiąt projektów ściągniętych z Internetu. Właśnie 10 z nich przejrzałem na szybko – to projekty domków i podobnych niewielkich obiektów. Pochodzą z ostatnich lat, max z 2010 r.

Oto wyniki – te zdania nie są wyrwane z kontekstu i całkiem dobrze oddają poziom tychże projektów. Zresztą czy takie projekty są w ogóle potrzebne – tu proszę przeczytać sensowną i obszerną wypowiedź jednego z forumowiczów Muratora w w/w wątku. Wspomnę jeszcze zdarzenie z zeszłego roku – w nowym domku w sieni zastałem rozdzielnice elektryczną i teletechniczną. To miejsce aż prosiło się o zamontowanie szafy, która oczywiście zasłoni te rozdzielnice. Rzeczywiście - mieszkańcy mieli taki pomysł, ale nie wiedzieli co zrobić z rozdzielnicami. Moje pytanie – kto im to tak zamontował ? Odpowiedź – elektryk zrealizował instalacje zgodnie z projektem, a my uważaliśmy to za prawidłowe działanie, bo przecież projektant ma doświadczenie a my budowaliśmy nasz pierwszy dom. Pozostawiłem to bez komentarza.

A oto „kwiatki” z przejrzanych projektów:
Szybkie lub szybkie samoczynne wyłączenie zasilania:
”Ochrona dodatkowa – szybkie wyłączenie zasilania oraz zastosowanie wyłączników różnicowo-prądowych 30mA.”
„Jako system ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej zastosowano szybkie wyłączenie zasilania z użyciem w instalacji wyłączników różnicowoprądowych.”
„Jako ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym zastosowany będzie system samoczynnego szybkiego wyłączania zasilania.”
„W układzie sieci TT powinien być spełniony warunek samoczynnego wyłączenia zasilania: Zs x la < UL w obwodach z zabezpieczeniami o małych wartościach prądu la RA- rezystancja uziemienia Q la - prąd zapewniający samoczynne zadziałanie w wymaganym czasie zastosowanego urządzenia zabezpieczającego la = k x l b…..UL- napięcie dotykowe dopuszczalne długotrwałe = 50V”

Żyła N pełni rolę p/porażeniową:
„Jako dodatkową ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym zaprojektowano „SAMOCZYNNE WYŁĄCZENIE ZASILANIA" - zastosowanie przewodu neutralnego "N" i przewodu ochronnego "PE"…

Powtarzanie ogólnej wiedzy z WT / PN i podręczników ZSZ:
„…metalowe obudowy urządzeń elektrycznych normalnie nie będące pod napięciem oraz bolce uziemiające w gniazdach wtyczkowych należy trwale połączyć z przewodem ochronnym "PE".
„W instalacji należy zastosować:
- oddzielny przewód ochronny i neutralny;
- wyłączniki nadmiarowo-prądowe i różnicowo-prądowe w obwodach odbiorczych;
- zastosować przewody elektryczne o przekrojach do 10mm² wyłącznie Cu”
„ W budynku zastosowano układ sieciowy TN-S z przewodem ochronnym PE rozdzielonym od przewodu ochronno - neutralnego PEN w rozdzielnicy RB. Przewodów PE nie należy przerywać łącznikami i zabezpieczeniami.”
„Izolacja przewodu neutralnego winna być koloru niebieskiego, natomiast przewodu ochronnego - koloru żółto-zielonego. Wszystkie połączenia przewodu ochronnego należy wykonać w sposób, zapewniający dobry styk.”
„Żyły ochronne powinny wyróżniać się żółto-zieloną izolacją a neutralne niebieską.”
„Instalacje modernizowanych pomieszczeń zaprojektowano w układzie TN-S. Przewód neutralny winien być koloru niebieskiego, a przewód ochronny w pasy zielono-żółte.”

Wiekowy projektant pisze:
„Wykonać odgromienie w klasie B+C tablicy….”
„Oświetlenie w całości obiektu zaprojektowano jako jarzeniowe”
„Na obwodzie zasilania oświetlenia zewnętrznego zamontować automat zmierzchowy wraz z sondą pomiarową.”

Znacie takie zabezpieczenie ?
„Zgodnie z warunkami przyłączenia zapotrzebowanie na moc projektowanego budynku wynosi 14,0 kW zabezpieczanie przedlicznikowe Ib=50/25 [A].”

Ciekawe – podkreśliłem, a wyłącznik pożarowy to nazywa się PWP = przeciwpożarowy wyłącznik prądu:
„Przy wejściu do budynku należy zamontować wyłącznik pożarowy. Wyłączenie wyłącznika powoduje wyłączenie napięcia w całym projektowanym obiekcie. Przy wejściu do budynku należy zastosować skoordynowane ochronniki przeciwprzepięciowe stopnia B i C.”

Wg projektanta przewody odprowadzające to zwody pionowe:
„Zwody pionowe należy wykonać z drutu DFe/Zn d8mm układanego na uchwytach ściennych. Zwody pionowe należy połączyć z uziomem fundamentowym i wyposażyć w złącza kontrolne.”

Projekt instalacji odgromowej to zwykle schemat zwodów na dachu + kilka zdań + nieśmiertelna formułka:
„Należy wykonać instalację odgromową zgodnie z postanowieniami norm: PN-IEC 61024-1 i PN-IEC 61024-1-1.”

Inny projekt inst. odgromowej:
„Przewody odprowadzające nie powinny być instalowane ani w rynnach, ani w rurach spustowych nawet wtedy gdy są one przykryte materiałem izolacyjnym. Przewody odprowadzające LPS nieizolowane mogą być umieszczone na powierzchni ściany lub w ścianie, jeżeli ściana jest wykonana z materiału niepalnego. Natomiast jeżeli ściana jest wykonana z materiału łatwopalnego to przewody odprowadzające mogą być umieszczone na powierzchni ściany, pod warunkiem że wzrost ich temperatury pod wpływem przepływu prądu pioruna nie jest niebezpieczny dla materiału ściany. W przypadku gdy ściana jest wykonana z materiału łatwopalnego a wzrost temperatury przewodów odprowadzających jest niebezpieczny, to przewody odprowadzające powinny być umieszczone w taki sposób, aby odstęp między nimi a ścianą był zawsze większy niż 0,1m. Wsporniki montażowe mogą mieć kontakt ze ścianą.”

GSU w domku – sugeruję projektantowi, aby sam pomęczył się z 30x4:
„Instalacja lokalnych połączeń wyrównawczych. ….. zamontować główną szynę uziemiającą GSU ….. którą połączyć poprzez bednarkę Fe-Zn 30x4 z uziemieniem fundamentowym budynku .”

Czy rozumiecie poniższy projekt ? Dla wyjaśnienia – uziom otokowy zaprojektowano tu do inst. odgromowej, zaś fundamentowy jako uziemienie. Uwaga – żaden producent ograniczników nie wymaga tych 10 Ω:
„Instalacja odgromowa
Zaprojektowano instalację odgromową w oparciu o normę PN-IEC 61024-1.2001 Ochrona odgromowa obiektów budowlanych. Zasady ogólne , którą stanowić będą :
- zwody poziome niskie na dachu budynku z drutu stalowego ocynkowanego o średnicy Ф 8mm,
- przewody odprowadzające z drutu j.w. umieszczone przewody w rurkach BE32 lub innego typu o grubości ścianki min. 5mm pod styropianem ,
- przewody uziemiające z płaskownika stalowego ocynkowanego Fe-Zn 30 x 4mm, Przewody uziemiające uziemiania otokowego budynku wprowadzić do skrzynek złącz odgromowych …. i połączyć zaciskami krzyżowymi ze zwodami pionowymi. Złącza kontrolne opisać,
Uziemienie instalacji - jako uziom zostanie wykorzystany uziom fundamentowy budynku.
Ze względu na rozdział przewodu ochronnego PE od przewodu ochronno – neutralnego PEN, oraz zastosowanie ograniczników przepięć, rezystancja uziemienia nie może przekraczać 10 .”
Zakopanie kabla – w zasadzie w każdym projekcie jest mniej-więcej tak poniżej = instrukcja obsługi młotka. Sorry, zakopanie kabla to b. rzadki przypadek w pracy wykonawcy, więc trzeba go przypomnieć.
„Kabel YAKXS 4x35 należy układać w wykopie o głębokości 80 cm na podsypce z piasku o grubości 10 cm. Następnie należy zasypać warstwą piasku o grubości 10 cm, warstwą rodzimego gruntu o grubości 15 cm, ułożyć taśmę kablową koloru niebieskiego i zasypać wykop.”

Uwaga - moim celem nie jest ośmieszanie projektantów, ale niech oni zastanowią się nad tym co piszą. Wykonawca to nie jest kołek, którego należy pouczać, że TN-S to ma żyłę PE itp
Pewnie będą głosy broniące projektantów tj atakujące wykonawców i przedstawiające ich błędy, ale to jest inny temat.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 46
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: KonradOW »

Koledzy,

Według mnie, jest to problem mentalności Polaka. Polandia jest krajem o mentalności rolniczej, a nie mentalności technicznej. Jako przykład podam kraje techniczne - Niemcy i USA/Izrael. W Norwegii elektryk robi instalację od początku do końca, u nas klepie się kimś tanim z USA, woła się "elektryka s uprawnieniamy" aby dokonał odbioru instalacji i przystawił stempelek. Chwila roboty i jedna-dwie stówki wpadają. A to takie proste.

Zauważcie, że nie ma szacunku dla ludzi z wiedzą, ale jest szacunek dla robotnika fizycznego.
Problemem jest to, że wiedzy nie widać i dupogodzin spędzonych na pozyskiwaniu jej. Niestety nie można jej w prosty sposób wycenić zaglądając do głowy inżyniera.

Co do prostoty instalacji, to rzeczywiście w domku jednorodzinnym (DRJ) nie ma żadnej "grubej fizjologii". I tak się zrobi zerowanie, bo zawsze się robi, w TT tym bardziej. Projekt ma być, więc jest, cena 100%. Zatrudnia się KopiegoPastę i trzy cztery stówki są. Jednakże, gdyby wymagać jakości, to taki stempelek na karteczce kosztowałby ok. 1000-2000 zł. A biedny osobnik o mentalności rolnika woli wydać na glazurkę, niż na infrastrukturę. A o głupim papierze ze stempelkiem się nie mówi typowe wyłudzenie.

Kolejny problem - "otwarcie zawodu". Zauważcie że zawody silnie zamknięte mają szacunek - lekarze, prawnicy, notariusze, informatycy itd.

Który z Was kiedyś się targował o mniejszą dawkę bo szkoda pjenijąszków?
Kto zarzucał adwokatowi że właściwie nic mu nowego nie powiedział i niema za co płacić?
Obecnie "elektrykiem s uprawnieniamy" może być każdy, tzw. SEPa "zda" z gwarancją zdania. Dlatego uważam, że uprawnienia powinny być nieobowiązkowe, a jedynie ma być obowiązkowe ubezpieczenie OC. I niech rolnik będzie sobie elektrykiem, tylko niech zapłaci OC.

Jako ciekawostka, Kiedyś widziałem w projekcie, że sieć SN pracuje w systemie TT.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: Luna.Vulpo »

W USA i Kanadzie system jest zgoła inny (przynajmniej w niektórych stanach).
Tam elektrykiem, (hydraulikiem, itp.) może być każdy. Jednak, żeby dostać odpowiednik naszego pozwolenia na użytkowanie potrzebny jest zrobienie kontroli przez odpowiedniego urzędnika i odnotowanie tego ichnim dzienniku budowy.
A bez pozwolenia na użytkowanie nie da się sprzedać domu.

Taki urzędnik-inspektor jest wzywany na określonych etapach budowy. Jak by przyszedł i przewody były zatynkowane to by kazał kuć bo musi sprawdzić jak są położone.
Inspektor ma płacone przez miasto/gminę, więc mu nie zależy by zatwierdzać babole.
KonradOW pisze: ndz kwie 03, 2022 11:02 Kto zarzucał adwokatowi że właściwie nic mu nowego nie powiedział i niema za co płacić?
Ja. :D Dostałem rabat. ;)

A co do tego czy zamknięcie/otwarcie zawodu podnosi jakość usług na rynku to ekonomiści spierają się nie od dziś. Choć do mnie przemawia argument, że zamknięcie zawodu sztucznie zmniejsza podaż, co z jednej strony podnosi ceny ale niekoniecznie przekłada się na jakość.
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 46
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: KonradOW »

Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:42 W USA i Kanadzie system jest zgoła inny (przynajmniej w niektórych stanach).
Tam elektrykiem, (hydraulikiem, itp.) może być każdy. Jednak, żeby dostać odpowiednik naszego pozwolenia na użytkowanie potrzebny jest zrobienie kontroli przez odpowiedniego urzędnika i odnotowanie tego ichnim dzienniku budowy.
A bez pozwolenia na użytkowanie nie da się sprzedać domu.
Czyli tłumacząc na p0lskie warunki:
Trzeba zdobyć stempelek z kimś z UB, koszt uzyskania stempelka 1000 zł.
Czyli będzie drożej, niż jest teraz. Ale tak samo.
Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:42 Taki urzędnik-inspektor jest wzywany na określonych etapach budowy. Jak by przyszedł i przewody były zatynkowane to by kazał kuć bo musi sprawdzić jak są położone.
Inspektor ma płacone przez miasto/gminę, więc mu nie zależy by zatwierdzać babole.
Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:42
KonradOW pisze: ndz kwie 03, 2022 11:02 Kto zarzucał adwokatowi że właściwie nic mu nowego nie powiedział i niema za co płacić?
Ja. :D Dostałem rabat. ;)
No ale za co mu zapłaciłeś? Za miłą rozmowę, jak pracownicy w agencji rozrywki?
Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:42 A co do tego czy zamknięcie/otwarcie zawodu podnosi jakość usług na rynku to ekonomiści spierają się nie od dziś. Choć do mnie przemawia argument, że zamknięcie zawodu sztucznie zmniejsza podaż, co z jednej strony podnosi ceny ale niekoniecznie przekłada się na jakość.
Lekarze jakoś potrafią być zamknięci i ludzie się nie targują o dawkę leków i konieczność wykonania badań. A jak nic nie wyjdzie, to się głupio cieszą, że wydali piniendze na marne. Więc otwórzmy zawód lekarzy - niech każdy może nim być, zróbmy Komisje Lekarskie SEP. Niech dają uprawnienia LSEP. Co Wy na to? Dlaczego nieeeeee?
Luna.Vulpo pisze: wt kwie 05, 2022 12:42 W USA i Kanadzie system jest zgoła inny (przynajmniej w niektórych stanach).
To sobie wyobraź:
Jedziesz swoim ośmiolitrowym samochodem przez morze kukurydzy. Kukurydza po horyzont. Dojeżdzasz do skrzyżowania z 4 czterema STOPami. Co robi USalec? Zatrzymuje się. p0lak oczywiście przerżnie, bo:
nic nie jechało,
bo głupi znak,
bo On-p0lak jedzie,
bo nic nie jedzie.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: Luna.Vulpo »

KonradOW pisze: wt kwie 05, 2022 20:36 Czyli tłumacząc na p0lskie warunki:
Trzeba zdobyć stempelek z kimś z UB, koszt uzyskania stempelka 1000 zł.
Czyli będzie drożej, niż jest teraz. Ale tak samo.
Bardziej PINBu ale tak. :D
Zresztą takie wałki też tam robią. Jedyne co powstrzymuje takiego semplarza przed podbiciem jest ew. regres od ubezpieczyciela.

Drugim czynnikiem jest dużo płynniejszy rynek nieruchomości i to, że kupujący nie oszczędzają na wynajmowaniu firm do kontroli stanu technicznego domu. Coś podobnego zaczyna u nas powstawać na rynku motoryzacyjnym.

Ale tam gdzie przepisy mają wartość papieru to nic nie pomoże. Chyba, że masz pomysł jak to zorganizować inaczej?
KonradOW pisze: wt kwie 05, 2022 20:36 Lekarze jakoś potrafią być zamknięci i ludzie się nie targują o dawkę leków i konieczność wykonania badań. A jak nic nie wyjdzie, to się głupio cieszą, że wydali piniendze na marne. Więc otwórzmy zawód lekarzy - niech każdy może nim być, zróbmy Komisje Lekarskie SEP. Niech dają uprawnienia LSEP. Co Wy na to? Dlaczego nieeeeee?
Nie kuś nie kuś. ;)
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 46
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: KonradOW »

Luna.Vulpo pisze: śr kwie 06, 2022 13:57 Drugim czynnikiem jest dużo płynniejszy rynek nieruchomości i to, że kupujący nie oszczędzają na wynajmowaniu firm do kontroli stanu technicznego domu. Coś podobnego zaczyna u nas powstawać na rynku motoryzacyjnym.
Przecież im nie chodzi o to, żeby mieć wiedzę o stanie faktycznym domu, tylko o tym, aby można było urwać kupującemu tysiaczka za krzywo przekręcone gniazdko. Jakoś dziwne, że po kupnie nagle w magiczny sposób takie gniazdko nie zaczyna przeszkadzać.
Paaaanie, tu jest ryska, pjenć dyszek bym urwał z ceny samochodu, co kosztuje trzy tysiące.
Luna.Vulpo pisze: śr kwie 06, 2022 13:57 Ale tam gdzie przepisy mają wartość papieru to nic nie pomoże. Chyba, że masz pomysł jak to zorganizować inaczej?
Proszę: Nie potrzeba żadnych uprawnień. Wszystkie są nieobligatoryjne. Konieczna jest jedynie polisa OC do wykonywania danej czynności.
Rolnik, co mu się przywidziało, że będzie elektrykiem, zapłaci 10.000 składki miesięcznej.
Technik z nieobowiązkowym SEPem zapłaci np. 500 zł.
Inżynier z nieobowiązkowymi UB zapłaci 100 zł.
KonradOW pisze: wt kwie 05, 2022 20:36
KonradOW pisze: wt kwie 05, 2022 20:36 Lekarze jakoś potrafią być zamknięci i ludzie się nie targują o dawkę leków i konieczność wykonania badań. A jak nic nie wyjdzie, to się głupio cieszą, że wydali piniendze na marne. Więc otwórzmy zawód lekarzy - niech każdy może nim być, zróbmy Komisje Lekarskie SEP. Niech dają uprawnienia LSEP. Co Wy na to? Dlaczego nieeeeee?
Nie kuś nie kuś. ;)
To Cię skuszę innym zawodem, gdzie zarobki są o wiele większe, a właściwie nic nie trzeba umieć - chodzi mi o stukanie palcami w klawiaturę, czyli zawód informatyka. Proste! Przyjdzie taki, postuka w klawisze od kąputra, coś się pogapi w monitor i drze się, że chce 10.000 na rąsię. I dostaje!
Pokaż mi wymagane uprawlenia w zawodzie informatyka.
Dlaczego szanująca się firma nie pozwoli dotknąć klamki od serwerowni informatykowi, co nie ma kursu CISCO, szkolenia Majkrosoftu? I żeby nie było, nie kosztuje taki jak SEEP, SPE, SPBP - 800 zł z gwarancją zdania.
Otwórzmy zawód lekarza, przecież wpisać w wyszukiwarkę "Mam katar i kasze, co robić" nie jest to takie trudne przy dzisiejszym dostępie do wiedzy.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: Luna.Vulpo »

KonradOW pisze: czw kwie 07, 2022 8:05 Przecież im nie chodzi o to, żeby mieć wiedzę o stanie faktycznym domu, tylko o tym, aby można było urwać kupującemu tysiaczka za krzywo przekręcone gniazdko. Jakoś dziwne, że po kupnie nagle w magiczny sposób takie gniazdko nie zaczyna przeszkadzać.
Paaaanie, tu jest ryska, pjenć dyszek bym urwał z ceny samochodu, co kosztuje trzy tysiące.
Zapewne też tak bywa. Ale w większości przypadków są to firmy z renomą, tj. pracujące z polecenia. A urwanie tysiaczka za krzywo przykręcone gniazdko to trudna sztuka, bo sprzedawca powie: jak się nie podoba to inny kupujący nie będzie się czepiał. Ale można urwać 20 tysiączków za stwierdzenie, że w części lub cała instalacja elektryczna do remontu i wykazanie tego sprzedającemu tak, by to uznał, tj. wiedział, że inni kupujący też będą o tym wiedzieli.
KonradOW pisze: czw kwie 07, 2022 8:05 Proszę: Nie potrzeba żadnych uprawnień. Wszystkie są nieobligatoryjne. Konieczna jest jedynie polisa OC do wykonywania danej czynności.
Rolnik, co mu się przywidziało, że będzie elektrykiem, zapłaci 10.000 składki miesięcznej.
Technik z nieobowiązkowym SEPem zapłaci np. 500 zł.
Inżynier z nieobowiązkowymi UB zapłaci 100 zł.

I jak to ma zabezpieczyć przed wykonywaniem instalacji czy napraw w domach jednorodzinnych? bo przecież o takich instalacjach rozmawiamy. Nie o wielorodzinnych czy przemysłowych na większą skalę tj. poza oborą, stodołą czy innym budynku w gospodarstwie.

Kto zmusi tego rolnika do wykupu OC? Zrobi sam a w razie W powie, że nie pamięta kto to robił.
A jako właściciel i tak ma OC.
Żeby zmusić kierowców do wykupienia OC to trzeba zaangażować cały aparat wymuszający.
KonradOW pisze: czw kwie 07, 2022 8:05 To Cię skuszę innym zawodem, gdzie zarobki są o wiele większe, a właściwie nic nie trzeba umieć - chodzi mi o stukanie palcami w klawiaturę, czyli zawód informatyka. Proste! Przyjdzie taki, postuka w klawisze od kąputra, coś się pogapi w monitor i drze się, że chce 10.000 na rąsię. I dostaje!
Chodziło mi o to, że decydenci mogą dojść do takiego wniosku i uwolnić zawód lekarza. Z resztą na przykładzie lekarzy widać, że zamknięcie zawodu nie eliminuję różnej maści znachorów itp. szarlatanów.

A co do zawodu informatyka. Porównujesz sytuacje zgoła inne. Serwerownia to odpowiednik średniej (~20 pracowników) czy dużej (~200 pracowników) firmy informatycznej a nawet tam certyfikaty i świadectwa są traktowane jako mało istotny dodatek i bardziej pracownikom zależy, bo przy ewaluacji się można pochwalić. Jak jest w większych to nie wiem.
Żeby było dobre porównanie to mała stronka ~ wizytówka firmy, proste forum, aplikacja z paroma ekranami na telefon. A w takich zastosowaniach, gdzie cały projekt kosztuje do 10k zł to... projekt czy dokumentacja? Można zapomnieć. Działa? działa. A gwarancja do "bramy" (tu. pierwszego uruchomienia).

Ale żeby było trochę na temat,to:
Wg mnie lepiej żeby było więcej (np. instrukcja zakopania WLZ) niż mniej (Należy wykonać instalację odgromową zgodnie z postanowieniami norm:... ).
W sumie to wydaje mi się, że to projekt powinien być zgodny z normami ;) A nie wskazywać normy, bo inaczej to na wskazaniu tych norm można by skończyć projekt. :D

Może trzeba, żeby był wymagany projekt powykonawczy?
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 46
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: "Kwiatki" w projektach

Post autor: KonradOW »

Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 Ale można urwać 20 tysiączków za stwierdzenie, że w części lub cała instalacja elektryczna do remontu i wykazanie tego sprzedającemu tak, by to uznał, tj. wiedział, że inni kupujący też będą o tym wiedzieli.
To czemu nie publikujecie takich projektów z pozdrowieniami dla Projektanta i Sprawdzającego, żeby było wiadomo, że tego projektanta się nie bierze, a tamten się pieczątkuje za 200 zł?
Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 Żeby zmusić kierowców do wykupienia OC to trzeba zaangażować cały aparat wymuszający.
Tak, bo p0lskie prawo dla p0laka musi być zakazująco-nakazujące. Jak masz dowolność i zalecenia, to nie robisz, bo nic nie daje. I szkoda piniendzy. A jak się stanie, to się pójdzie do gminy: Wójcie kochany pomusz!
Proszę rozwiązanie: OC jest dobrowolne, ale niestety odpowiadasz majątkiem, łącznie z tym "zgromadzonym" w ZUS. Po prostu nie dostajesz emerytury. Po kilku latach przypałów i sępienia na zrzutka.pl sytuacja się unormuje.
Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 Chodziło mi o to, że decydenci mogą dojść do takiego wniosku i uwolnić zawód lekarza.
I tak powinno być! Lekarz może być 70 godzin na dyżurze, a kierowca może jechać jedynie 6h? Więc Lekarz nie jest taki "ważny". Taki dentysta: Umiesz oszlifować koniec śrubki? Zęba też będziesz umiał. Nic trudnego, a kosztuje 250 zł. Za cooo Paaanie?
Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 Ale żeby było trochę na temat,to:
Wg mnie lepiej żeby było więcej (np. instrukcja zakopania WLZ) niż mniej (Należy wykonać instalację odgromową zgodnie z postanowieniami norm:... ).
W sumie to wydaje mi się, że to projekt powinien być zgodny z normami A nie wskazywać normy, bo inaczej to na wskazaniu tych norm można by skończyć projekt.
Czyli chcesz powiedzieć, aby przepisywać postanowienia norm, dołączać Poradnik elektromontera do projektu?
Wyobraź sobie pismo urzędowe z tekstami typu: na podstawie art. X1, punkt Y1 z roku o brzmieniu <tutaj trzy akapity ustawy> zmieniony przez art. X2, punkt Y2 z roku o brzmieniu <tutaj trzy akapity ustawy> w związku art. X3, punkt Y3 z roku o brzmieniu <tutaj trzy akapity ustawy>.
Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 W sumie to wydaje mi się, że to projekt powinien być zgodny z normami A nie wskazywać normy, bo inaczej to na wskazaniu tych norm można by skończyć projekt.
I to też oświadcza projektant w oświadczeniu. Właściwie, sepek z D sprawdza na podstawie norm. Więc je zna i stosuje.
Luna.Vulpo pisze: czw kwie 07, 2022 19:47 Może trzeba, żeby był wymagany projekt powykonawczy?
Przeczytaj jeszcze raz, co napisałeś. Następnie napisz definicje obu wyrazów. Potem te dwie definicje połącz w jedną. Czy nadal ma to sens?
Rozumując jak Ty, może robić inwentaryzację przedwykonawczą? Taka sama logika.

Pozdrawiam.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ