Pomiar rezystancji uziemienia

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
instalator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 18, 2006 18:20
Lokalizacja: Rybnik

Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: instalator »

Witam!
Mam ułożone 15m bednarki w linii prostej. Chciałbym zmierzyć rezystancję tego uziemienia. Bednarka jest wprowadzona do budynku i podłączona do GSW.
I moje pytanie jest następujące: w jaki sposób mam ułożyć elektrody pomocnicze?
Chodzi mi o to czy to ma być wzdłuż bednarki czy prostopadle do ułożonej bednarki?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: elmontjs »

instalator pisze: ndz kwie 10, 2022 6:45 Chodzi mi o to czy to ma być wzdłuż bednarki czy prostopadle do ułożonej bednarki?
Jak myślisz, gdzie znajdziesz ziemię odniesienia?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
instalator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 18, 2006 18:20
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: instalator »

No oczywiście odsuwając się od bednarki w kierunku prostopadłym. Przyznaje ze nie pomyślałem, ale dzięki za podpowiedź.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: KonradOW »

elmontjs pisze: ndz kwie 10, 2022 10:17
instalator pisze: ndz kwie 10, 2022 6:45 Chodzi mi o to czy to ma być wzdłuż bednarki czy prostopadle do ułożonej bednarki?
Jak myślisz, gdzie znajdziesz ziemię odniesienia?
Wcale ne jest powiedziane, że "obok" będzie lepiej jak "wzdłuż". Wykonaj dwa pomiary i wyniki porównaj.

Nie jest trudno wykonać pomiar - piiip - start ---- Piiiiiip - to zrobi średnio rozgarnięty szympans. Dopiero do interpretacji wyniku trzeba mieć wiedzę i doświadczenie.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: elmontjs »

KonradOW pisze: ndz kwie 10, 2022 17:54 Wcale ne jest powiedziane, że "obok" będzie lepiej jak "wzdłuż". Wykonaj dwa pomiary i wyniki porównaj.
Pomijając że zupełnie ignorujesz szkolne zasady wykonywania pomiaru uziemienia metodą techniczną i kompensacyjną, to poproszę omów krótko, jak rozróżnisz który wynik jest "lepszy": z sondami wzdłuż, czy w poprzek zakopanego uziemienia i co w którym przypadku naprawdę mierzysz?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: Konowal »

KonradOW pisze: ndz kwie 10, 2022 17:54 Nie jest trudno wykonać pomiar - piiip - start ---- Piiiiiip - to zrobi średnio rozgarnięty szympans. Dopiero do interpretacji wyniku trzeba mieć wiedzę i doświadczenie.
i po tym pipaniu będziesz wynik interpretował ??
Awatar użytkownika
instalator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 18, 2006 18:20
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: instalator »

Kolego Konowal nie zajmowałem się badaniem szympansów, więc nie wiem co one potrafią. Zadałem konkretne pytanie i od kolegi elmontjs uzyskałem konkretną odpowiedź. A widzę że ty należysz do tej grupy osób które lubią się "doktoryzowac" przy najprostszych sprawach.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: KonradOW »

Konowal pisze: pn kwie 11, 2022 22:20
KonradOW pisze: ndz kwie 10, 2022 17:54 Nie jest trudno wykonać pomiar - piiip - start ---- Piiiiiip - to zrobi średnio rozgarnięty szympans. Dopiero do interpretacji wyniku trzeba mieć wiedzę i doświadczenie.
i po tym pipaniu będziesz wynik interpretował ??
Tak mi mówili na zdalnym kursie sepu z gwarancją zdania, płatne po egzaminie, 800 zł. Takie to proste!
instalator pisze: wt kwie 12, 2022 6:37 A widzę że ty należysz do tej grupy osób które lubią się "doktoryzowac" przy najprostszych sprawach.
Niestety przy wykonywaniu pomiarów trzeba mieć doświadczenie i wiedzieć jakich wyników się spodziewać. A także sprawdzić "inną metodą" - na przykład zmieniając szpilki.
instalator pisze: wt kwie 12, 2022 6:37 nie zajmowałem się badaniem szympansów, więc nie wiem co one potrafią.
Poszedłbyś na pomiary do spółdzielni, gdzie jest płacone 20 zł za lokal, to byś zobaczył.
A kto widział pomiary spółdzielniane, to w cyrku z małp się nie śmieje.
elmontjs pisze: ndz kwie 10, 2022 18:32 jak rozróżnisz który wynik jest "lepszy": z sondami wzdłuż, czy w poprzek zakopanego uziemienia i co w którym przypadku naprawdę mierzysz?
Masz rację, jest sobie zalecenie o zmianie lokalizacji szpilek, ale tego nie nauczą na półgodzinnym kursie E+D+P. Tylko: Strart, piiiip, zielone, jest ok, zdał Pan, 800 zł poproszę.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
elmontjs pisze: ndz kwie 10, 2022 18:32 to poproszę omów krótko,
Proszę: Pomiary - jakie to proste!!
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: elmontjs »

KonradOW pisze: wt kwie 12, 2022 7:23 A także sprawdzić "inną metodą" - na przykład zmieniając szpilki
Zmiana rozstawienia sond to nie inna metoda, tylko "szukanie" prawidłowej ziemi odniesienia.
Żeby się wątek nie rozrósł do gigantycznego rozmiaru, załączam ciekawy poradnik w którym można poznać teorię a praktyka to już czas i dziesiątki, setki a może tysiące pomiarów.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Pomiar rezystancji uziemienia

0
Post autor: macbrz »

Temat stary, ale jak mamy małe uziemienie koło dużego to warto zmierzyć je przy kilku rozstawieniach sond.
A że i tak nie wiemy co mamy w gruncie to na koniec zrobić swz.
Małe koło dużego to dla 4p potrafi pokazywać od ułamka oma do kilkudziesięciu omów.
Jak zrobimy swz to nawet z korekcją wyniku na plus 200-300 % będziemy w miarę bezpieczni.
Dotyczy to najczęściej wymagania na 10 omów pod ochronniki no i strony nn.
Ale 9m bednarki czasami lepiej zastąpić szpilką na 8-9 m.
Na co dzień używamy MRU-200 i MI-3288.
Warto używać mierników ze zmianą częstotliwości i wskazaniem rezystancji sond. Przynajmniej w przemyśle.
ODPOWIEDZ