Skąd taka wartość natężenia prądu w katalogu?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
szwelx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: śr maja 11, 2022 9:50

Skąd taka wartość natężenia prądu w katalogu?

0
Post autor: szwelx »

Dzień dobry,
przeglądając dawne katalogi Moellera (Moeller HPL0211-2007/2008) natknąłem się na następujące parametry rozłączników:
- maksymalna moc znamionowa AC-23 A,
- maksymalny prąd znamionowy pracy,
podane dla napięcia 400/415 V i częstotliwości 50/60 Hz. Dla poszczególnych typów tych łączników mam podane pary moc-prąd o wartościach:
  • 3.0 kW - 10.0 A,
  • 6.5 kW - 20.0 A,
  • 13.0 kW - 32.0 A,
  • 22.0 kW - 63.0 A.
Skąd wzięły się te wartości prądów, są wyznaczane przy użyciu znanego wzoru na moc czynną P=I*U*cos(fi) i jakiś współczynników bezpieczeństwa? Muszę znaleźć zamiennik do rozłącznika, który na obudowie miał podaną samą moc 6.5 kW, dlatego szybko policzyłem na kalkulatorze w telefonie, że potrzebuję aparatu na min. 10 A. Sprawdziłem jednak wcześniej wartości podane w katalogu producenta i stąd to pytanie do was.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Skąd taka wartość natężenia prądu w katalogu?

0
Post autor: elmontjs »

szwelx pisze: śr maja 11, 2022 10:09 Skąd wzięły się te wartości prądów, są wyznaczane przy użyciu znanego wzoru na moc czynną P=I*U*cos(fi) i jakiś współczynników bezpieczeństwa? Muszę znaleźć zamiennik do rozłącznika, który na obudowie miał podaną samą moc 6.5 kW, dlatego szybko policzyłem na kalkulatorze w telefonie, że potrzebuję aparatu na min. 10 A.
Oprócz obciążalności styków przy doborze wyłączników, styczników obowiązuje jeszcze kategoria użytkowania, mówiąc krótko charakter - obciążenia jaki ma wyłączać wyzłącznik, czy stycznik. Załączana moc w odpowiedniej kategorii a długotrwała obciążalność styków często a nawet zawsze odbiegają od siebie i wyliczanie mocy wyłącznika/stycznika na podstawie jego prądu znamionowego to zły trop do doboru wyłącznika.
Poniżej artykuł , który pomoże koledze to bardziej zrozumieć i przy okazji dobrać swój wyłącznik.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
szwelx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: śr maja 11, 2022 9:50

Re: Skąd taka wartość natężenia prądu w katalogu?

0
Post autor: szwelx »

Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ