Pomiary zespołów prądotwórczych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Jak widać absurd goni absurd.. na to nie ma rady..

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Jest jeszcze jeden aspekt który pozwala odstąpić od zachowania czasu wyłączenia pp. Jeśli udowodniony że podczas drugiego uszkodzenia napięcie dotykowe nie przekroczy 50V(25 w niektórych przypadkach) wówczas obowiązuje czas wyłączenia pod kątem skutków termicznych.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: czw cze 09, 2022 5:06 Jest jeszcze jeden aspekt który pozwala odstąpić od zachowania czasu wyłączenia pp.
Jak dotąd nie wykazałeś ani jednego odstępstwa od wymogu zachowania czasu wyłączenia drugiego zwarcia, więc nie ma co pisać o "jeszcze jednym"- można jedynie zastosować inne środki ochrony przeciwporażeniowej niż SWZ a obniżenie napięcia dotykowego (przy uszkodzeniu izolacji) poniżej wartości bezpiecznej jest jednym z takich środków.


A teraz:
Vmkriss34 pisze: czw cze 09, 2022 5:06 Jeśli udowodniony że podczas drugiego uszkodzenia napięcie dotykowe nie przekroczy 50V(25 w niektórych przypadkach) wówczas obowiązuje czas wyłączenia pod kątem skutków termicznych
To ja Cię poproszę, żebyś taki wywód wyprowadził. Mam sporą bazę danych wraz z kompletem pomiarów przenośnych agregatów używanych w samochodach ratowniczych (do 7,5 kW) ; napisz tylko jaki chcesz i jakie ma mieć zabezpieczenia (nie mam tylko żadnego wyposażonego w IMD, bo nie bardzo stać na nie służby ratownicze), wyślę ci tu dokładne zdjęcia wraz z tabliczką znamionową i napisz jakie chcesz pomiary (mam kompletne do każdego) - chętnie to zobaczę. Weź też pod uwagę fakt, że urządzenia zasilane z takich agregatów podłączane są najczęściej przez przedłużacz "bębnowy" z przewodem PE o długości 25-50m.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Oprócz tego że instalację obsługuje personel poinstruowany to można posiłkować się tą normą
Screenshot_20220609-190458_Xodo Docs.jpg
Screenshot_20220609-190458_Xodo Docs.jpg (118.93 KiB) Przejrzano 2624 razy
Screenshot_20220609-190513_Xodo Docs.jpg
Screenshot_20220609-190513_Xodo Docs.jpg (123.56 KiB) Przejrzano 2624 razy
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

A teraz wrócę jeszcze na moment do wewnętrznego nakazu bezsensownego uziemienia agregatów w służbach ratowniczych. Zobaczcie do jakich absurdów dochodzi (nie ubliżając Panom Strażakom - oni mają wiedzę na inny temat z którego ja jestem zielony). Nikt nie chce przyjąć do wiadomości, że można prace agregatów rozwiązać dużo lepiej i sprawniej. Poniżej krótki wycinek z forum "strażak.pl". Całość tutaj: [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Załączniki
forum strażaków.JPG
forum strażaków.JPG (68.65 KiB) Przejrzano 2607 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Mam nadzieję że ktoś kto może coś zrobić w tym temacie poczyta i zastanowi się nad sensem wymagań w tym zakresie. Przecież nikt z wypowiadających się nie chce (na miarę swojej wiedzy) zaszkodzić ekipie ratunkowej...
gregus.ss75
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 27, 2020 9:59

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: gregus.ss75 »

Witam. Dawno nie zaglądałem i za to przepraszam. Temat pomiarów w MON powrócił. Pomiary mobilnego warsztatu B1-SAM na Starze 266. Według schematu instalacja typowe TN-C instalacja 4 przewodowa. Pomiary według mnie to ciągłość przewodów ochronnych PEN, Riso całego nadwozia, plus pomiar transformatora zasilającego prostownik 220V/12V. Te sprawy są oczywiste. Ale samoczynne wyłączenie zasilania. Zależy z jakiego źródła nadwozie będzie zasilane. Czy z agregatu gdzie źródło ma miękką charakterystykę czy z sieci gdy charakterystyka jest sztywna. Oczywiście zabezpieczenie stanowią wkładki topikowe. Panowie jakieś rady mile widziane.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

gregus.ss75 pisze: czw lis 09, 2023 19:38 Ale samoczynne wyłączenie zasilania . Zależy z jakiego źródła nadwozie będzie zasilane . Czy z agregatu gdzie źródło ma miękką charakterystykę czy z sieci gdy charakterystyka jest sztywna
Nie upieraj się przy SWZ - nie wyjdzie...dla agregatu prawie na pewno a dla zasilania z sieci, to loteria.
Ale problem polega na tym, że zawsze było dobrze a teraz ktoś miesza i chce wprowadzić inne środki.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

gregus.ss75 pisze: czw lis 09, 2023 19:38 Temat pomiarów w MON powrócił
Jak masz z tym do czynienia, to pewnie wiesz co to jest, więc taka mała podpowiedź ;)
Załączniki
ap.jpg
ap.jpg (110.22 KiB) Przejrzano 1796 razy
ap2.JPG
ap2.JPG (39.78 KiB) Przejrzano 1796 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Dla pewności i tak się uziemii :lol:
ODPOWIEDZ