Pomiary zespołów prądotwórczych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

"Generatory są źródłem zasilania i stanowią dla użytkowników realne zagrożenie przy uszkodzeniu izolacji, czyli potrzeba realizacji tej ochrony jest konieczna."
Jeśli jest agregat izolowany o znikomym prądzie doziemnym nie stwarza on realnego zagrożenia, ewentualnie może wymagać uziemienia gdzie rezystancja nie ma większego znaczenia. Agregaty "do zadań specjalnych" powinny wg mnie pracować w układzie IU.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: ndz cze 05, 2022 15:00 Jakby nie patrzeć prąd zwarcia jest prądem upływu na skutek uszkodzenia izolacji następuje przepływ prądu.
Raczej trzeba nazwać sprawę po imieniu ... upływność, to nie to samo co zwarcie. Ale teraz chociaż wiem co miałeś od początku na myśli :)
Vmkriss34 pisze: ndz cze 05, 2022 17:00 Jeśli jest agregat izolowany o znikomym prądzie doziemnym nie stwarza on realnego zagrożenia, ewentualnie może wymagać uziemienia gdzie rezystancja nie ma większego znaczenia
... no tak, pierwsze zwarcie/doziemienie nie jest groźne a co jeżeli pojawi się drugie i nie zostanie wyłączone bo nie ma czym ? (tak są budowane i sprzedawane agregaty, nawet różnicówka nie jest w nich oczywista!)
Vmkriss34 pisze: ndz cze 05, 2022 17:00 Agregaty "do zadań specjalnych" powinny wg mnie pracować w układzie IU.
Wg mnie jest to też najlepszy układ pracy agregatów, do tego zwalnia obsługę z wbijania uziemienia, co w akcjach ratowniczych uważam za niewątpliwą zaletę. Wadą jest koszt urządzenia do kontroli stanu izolacji - w zamówieniach publicznych często nie do przeskoczenia.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

"... no tak, pierwsze zwarcie/doziemienie nie jest groźne a co jeżeli pojawi się drugie i nie zostanie wyłączone bo nie ma czym ? (tak są budowane i sprzedawane agregaty, nawet różnicówka nie jest w nich oczywista!)"
Drugie doziemienie powinno być wyłączone przez człon nadprądowy, nigdy agregat nie jest/nie powinien być pozbawiony tego aparatu. Jednak w sytuacji pierwszego doziemienia mamy do czynienia z pełnym napięciem między ziemią a nieuszkodzonym biegunem, prąd nie jest już ograniczony do bezpiecznego poziomu, sytuacja przypomina trochę TN jednak mowa bardziej o zagrożeniu porażeniem bezpośrednim, porażenie pośrednie natomiast przy drugim uszkodzeniu jest podobnie jak w TN jednak czas wyłączenia jest inny tj 1s. Powracając do meritum czas wyłączenia dla pierwszego uszkodzenia nie powinien być wymagany w tym przypadku.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: pn cze 06, 2022 9:12 Drugie doziemienie powinno być wyłączone przez człon nadprądowy, nigdy agregat nie jest/nie powinien być pozbawiony tego aparatu
Na pewno są człony nadprądowe? , spójrz na zdjęcia i mogę ci takich pokazać jeszcze kilkanaście. Właśnie takimi posługują się strażacy. Oczywiście są też egzemplarze z zabezpieczeniem, ale takich, jak na zdjęciu, znajdziesz bardzo dużo.
A jeżeli mówisz o wyłączeniu drugiego doziemienia, to w układzie z izolowaną prądnicą nie może to być jednotorowe zabezpieczenie - wyzwalacz ma być 2-polowy i w obu torach człon zwarciowy (mówimy o 1-fazowym zabezpieczeniu)
Załączniki
agr1.JPG
agr1.JPG (132.36 KiB) Przejrzano 1415 razy
agr 2.JPG
agr 2.JPG (117.16 KiB) Przejrzano 1415 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Należałoby dokładnie przeanalizować schemat, zabezpieczenie może być różnie realizowane. Podobnie jest z członem nadprądowym nie zawsze musi być na wszystkich torach jeśli rozwiązanie w inny sposób odcina przepływ prądu podczas zwarcia w każdej możliwej konfiguracji uszkodzenia.

Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań zabezpieczenia agregatów więc żadna odpowiedź nie może być tutaj ostateczną. W żadnym jednak przypadku przy agregatach pracujących w IT, IU nie powinno się wymagać czasu zgodnie z 60364-4-41. Takie jest moje zdanie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: pn cze 06, 2022 10:34 Należałoby dokładnie przeanalizować schemat, zabezpieczenie może być różnie realizowane.
Zapewniam cię, że prądnica w tym agregacie połączona jest sztywno z dwoma gniazdami. W niektórych znajdziesz jakiś termik, który chroni uzwojenie, lub wyzwalacz elektromagnetyczny nie mający nic wspólnego ochroną pp; o jakiejkolwiek charakterystyce możesz zapomnieć (przykład na zdjęciu - przepraszam za jakość zdjecia).
Vmkriss34 pisze: pn cze 06, 2022 10:34 W żadnym jednak przypadku przy agregatach pracujących w IT, IU nie powinno się wymagać czasu zgodnie z 60364-4-41. Takie jest moje zdanie.
Dlaczego tak sądzisz? Przecież czas wyłączenia jest jak najbardziej realny do uzyskania stosując odpowiednie zabezpieczenia. Co miałoby zwolnić agregat z wymogu czasu wyłączenia określonego w w/w normie?
Załączniki
agregat 3.JPG
agregat 3.JPG (88.9 KiB) Przejrzano 1405 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

Ponieważ w tych układach wyłączenie przy pierwszym uszkodzeniu nie jest obligatoryjne jeśli zapewniasz ochronę przed wystąpieniem skutków patofizjologicznych, a tak jest w przypadku wielu niewielkich przenośnych agregatów. Pozostaje natomiast kwestia wyłączenia przy drugim uszkodzeniu.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

60364
60364
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: elmontjs »

Nie bardzo wiem co ma ten fragment normy udowodnić. Jest wszystko, tak jak piszemy. Może Tobie chodzi o to że w IT pierwsze doziemienie nie musi być wyłączone - stąd wniosek o niewymaganiu czasu, jednak drugie (jak wcześniej pisałem) ma być wyłączone i tu już czas musi być zachowany - jak w normie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Pomiary zespołów prądotwórczych

0
Post autor: Vmkriss34 »

"Jest jedno "ale" , Ty najprawdopodobniej zmierzyłeś pętle między L-L a to nie ma nic wspólnego z ochroną przeciwporażeniową i nijak się ma do czasu wyłączenia t=0,4s. Te agregaty po prostu nie realizują ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu w swoim gnieździe."
Przy IT ten pomiar ma znaczenia i tak się go wykonuje.

Bo pewnie trochę się rozmijamy w rozumowaniu🙂. Nie ma obowiązku spełnienia wymagań czasu dla pierwszego uszkodzenia. Drugie uszkodzenie to zwarcie L-PE-L, biorąc pod uwagę współczynnik 2czyli możliwość wystąpienia uszkodzenia na dwóch różnych przewodach dopuszczalne IPZ jest o połowę mniejsze niż w TN co sprawia że zachowanie czasu wyłączenia nie jesteśmy w stanie uzyskać dokumentując to w tradycyjny sposób. Dochodzi jeszcze charakterystyka zwarciowa agregatów która nie taka jak w przypadku zwarć przy transformatorach. Oznacza to fizyczny brak możliwości spełnienia wymagań w omawiany sposób. Dlatego tylko IU może spełnić warunki.
ODPOWIEDZ