Łącznie instalacji odgromowej z uziomem w hali

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Misiek0421
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: czw kwie 19, 2018 13:31

Łącznie instalacji odgromowej z uziomem w hali

Post autor: Misiek0421 »

Dzień dobry,

Proszę Państwa, otóż mam taki problem na budowie.
GW zamówił słupy żelbetowe bez górnych marek wyprowadzonych na bok słupa, tylko jest wyprowadzona na jego wierzchołek w miejscu styku z konstrukcją stalową hali. Problem pojawia się w rozwiązaniu jak połączyć instalację odgromową z tą marką.
Projektant twierdzi, że trzeba połączyć instalację do istniejącej marki i że może być połączenie galwanizacyjne z halą. Wtedy ładunek i cała statyka jest sprowadzana do ziemi.
Inspektor nadzoru twierdzi, że trzeba rozkuć słupy i złapać się do istniejącego zbrojenia słupa i wyprowadzić markę na boku słupa i że musi być separacją galwanizacyjna miedzy słupem a konstrukcją dachu.
Kto ma rację? Czy możemy którą z racji poprzeć normą, zapisem z PB? WT?
Załączniki
1234567.pdf
(106.36 KiB) Pobrany 11 razy

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Łącznie instalacji odgromowej z uziomem w hali

Post autor: KonradOW »

Misiek0421 pisze: wt maja 24, 2022 13:39 GW zamówił słupy żelbetowe bez górnych marek wyprowadzonych na bok słupa, tylko jest wyprowadzona na jego wierzchołek w miejscu styku z konstrukcją stalową hali.
Bo tak jest w projekcie.
Misiek0421 pisze: wt maja 24, 2022 13:39 Inspektor nadzoru twierdzi, że trzeba rozkuć słupy i złapać się do istniejącego zbrojenia słupa i wyprowadzić markę na boku słupa i że musi być separacją galwanizacyjna miedzy słupem a konstrukcją dachu.
Czyli ma być dach izolowany pomiędzy górą słupa, a ma być połączone do boku słupa? Czego nie rozumiem?
Misiek0421 pisze: wt maja 24, 2022 13:39 Czy możemy którą z racji poprzeć normą, zapisem z PB? WT?
Norma odgromowa, a poza tym wiedza techniczna, której nie ma w normach.
A, jeszcze dobre praktyki inżynierskie, nie znane w p0landii.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ