Pompa ciepła + pralnia + łazienka

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 21:26 Nic się nie wyjaśniło, bo nie ma polskich i wyspiarskich realiów.
Miałem na myśli realia zasobności finansowych, nie bardzo możemy się równać stopą życiową z "Wyspiarzami" (choć to nie reguła, bez urazy dla autora wątku) - stać ich na więcej i na inne rozwiązania.
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 21:26 A prąd działa na organizm człowieka jednako i w Polsce, i na wyspach
...bez dwóch zdań!
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: pn cze 13, 2022 21:37 Miałem na myśli realia zasobności finansowych, nie bardzo możemy się równać stopą życiową z "Wyspiarzami"
Nie wiem co stan konta ma wspólnego z bezrozumnym pakowaniem do łazienki urządzeń które bez problemu można w innym miejscu umieścić.
pozdrawiam
Krzysiek
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: KonradOW »

Tak czytam dyskusję i się zastanawiam, czy nie przypadkiem ktoś komuś ukradł konto.
Wypowiedź, która neguje stosowanie nowoczesnych, ale nie wymaganych w zabezpieczeń:
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 9:15 z wiedzą iż ochrona przed porażeniem istniała i istnieje nadal bez udziału wyłącznika RCD, czego o autorach powyższych postów niestety powiedzieć nie można.
Kolejna, wychwalająca "zachodnie standardy" budowania pięciu różnych pomieszczeń, oddzielonych od siebie paroma warstwami dykty.
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 20:14 Takie rozwiązanie w porównaniu z brytyjskimi czy irlandzkimi standardami jest śmianiem się w twarz zasadom ochrony przed porażeniem w tym pomieszczeniu.
Co ciekawe, w Jukeju mówi sie o konieczności stosowania detektorów iskrzenia AFDD, które w p0lanii kosztuje ponad 500 zł. Za jeden aparat!
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 21:26 Nic się nie wyjaśniło, bo nie ma polskich i wyspiarskich realiów. Różnica leży w stanie umysłu.
Masz rację, Niemiec obłoży samochód poduszkami powietrznymi, a p0lski mechanik stwierdzi, że nie trzeba, że wystarczy jedna w kierownicy, bo tak przepisy każą.
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 21:26 Bo ożeniła się bida z nędzą i tak razem przez kraj pędzą.
Przecież sam sobie zaprzeczasz - raz stwierdzasz, że nie trzeba, a teraz jednak że jednak nie będziemy robić instalacji bieda-edyszyn:
Ożeniła się eseczka z zerowaniem i tak razem przez kraj pędzą.
kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 7:04 Nie wiem co stan konta ma wspólnego z bezrozumnym pakowaniem do łazienki urządzeń które bez problemu można w innym miejscu umieścić.
Jakby apple produkowało to by stało na środku salonu. Zobacz, ja mam AjSuszarkę, a ty nie...
elmontjs pisze: pn cze 13, 2022 21:37 Miałem na myśli realia zasobności finansowych, nie bardzo możemy się równać stopą życiową z "Wyspiarzami" (choć to nie reguła, bez urazy dla autora wątku) - stać ich na więcej i na inne rozwiązania.
p0lski Elektryk ma tylko tę biedę pogłaskać i zamknąć do rozdzielnicy, żeby nie było widać.
Za metalowymi drzwiczkami, żeby ona sama też nie widziała telewizora na pół ściany.
Pozdrawiam.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: kkas12 »

Napisz wyraźnie, że nie ma ochrony przed porażeniem bez udziału RCD bo przecież to między wierszami przemycasz.
Idź nawet dalej i napisz, że oświetlenie uliczne bez RCD stanowi śmiertelne zagrożenie, bo przecież słupy znajdują na zewnątrz tak jak elementy pompy ciepła z tego wątku.

Dlaczego usiłujesz sie posiłkować najnowszymi zaleceniami na wyspach pomijając dużo starsze wymogi dotyczące instalacji w łazienkach na tchże samych wyspach?

Czemu takie wybiórcze stosowanie standardów odpowiadających potrzebie chwili ma służyc?

Problemem tego wątku jest to, że do łazienki bezrozumnie wpakowano wyposażenie, które nie powinno tam się znajdować a zastosowanie RCD ma to w mniemaniu autora (i jak widać nie tylko) usankcjonować oraz zlikwidować zagrożenie porażeniem.
Zagrożenie porażeniem w pomieszczeniu które ze względu na niekorzystne warunki środowiskowe w nim panujące doczekało się specjalnie dedykowanego jemu arkuszowi normy.
Ma się to stać za sprawą najbardziej zawodnego aparatu w tablicy bezpiecznikowej.

I nad tym problemem przechodzi się do porządku dziennego, co nietety jest przejawem stanu umysłu.
pozdrawiam
Krzysiek
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: KonradOW »

kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 10:55 że nie ma ochrony przed porażeniem bez udziału RCD bo przecież to między wierszami przemycasz
Tego nie napisałem, że każę dawać wszędzie RCD. Pewnie masz na myśli obwody bezpieczeństwa, pompy pożarowe itd. Wypadało by jednak iść z duchem czasu i stosować zabezpieczenia o wiele czulsze niż eseczka. Szczególnie w instalacjach obsługiwanych przez laików.
kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 10:55 Idź nawet dalej i napisz, że oświetlenie uliczne bez RCD stanowi śmiertelne zagrożenie, bo przecież słupy znajdują na zewnątrz
Pójdę dalej i zamontuję coś na kształt RCD na linii 220kV.
kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 10:55 Problemem tego wątku jest to, że do łazienki bezrozumnie wpakowano wyposażenie, które nie powinno tam się znajdować a zastosowanie RCD ma to w mniemaniu autora (i jak widać nie tylko) usankcjonować oraz zlikwidować zagrożenie porażeniem.
Żal d.PE ściska, jak ma się wydać 150 zł na dodatkowe RCD, a Ty mówisz o dodatkowym pomieszczeniu technicznym, na pompę ciepła - kotłownię? Powiedzmy 3m x 2m x 5.000 zł = 30.000 za same ściany. Może jeszcze pralnię i suszarnię?
A w komunistycznej łazience to jeszcze niedawno Babcia Franią prała w TT-ce.
kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 10:55 I nad tym problemem przechodzi się do porządku dziennego, co nietety jest przejawem stanu umysłu.
Powiedz to budowaczowi wiejskiego domku, że jest w odmiennym stanie rozumu i pralki nie może włożyć do łazienki.
kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 21:26 Tylko w Polsce jakby zgonów z powodu tego działania jest więcej.
Odpowiedź jest szybka, jak norma odgromowa.
1.Czy prawdopodobieństwo pożaru lub zgonu jest dla Ciebie akceptowalne?
2.Jak nie, to czy jak wydasz dodatkowo 150 zł to zmniejszysz je do akceptowalnego poziomu przez Ciebie?
Pozdrawiam.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: kkas12 »

To nie jest forum doradców finansowych.
Więc nie pisz o żalu w odbycie ściskającym za 100 czy 500zł.
To nie jest też mieszkanie w starym bloku.
To jest budynek nowy, dziś powstający.
A w takim budynku łazienka powinna być łazienką a nie pomieszczeniem technicznym pralnią czy suszarnią.
Nie ma projektanta, który projektuje wolnostojący bydynek bez kotowni czy pomieszczenia technicznego. A jeśli jest to powinien jak najprędzej zmienić zawód, chociaż i tak pewnie taki "projekt" pozwolenia na realizację nie otrzyma.

I zostaw też w spokoju babcię żyjącą w dawnych czasach, bo wyboru wielkiego nie miała.
My dziś mamy wybór, mamy inne czasy, inne sprzety i przedewszystkim inną świadomość. Chociaż jak widać z tym ostatnim bywa różnie.
A to gdzie stosować wyłącznik RCD pozostaw stosownym arkuszom normy 60364 a nie swemu "wydaje mi się".

Problem tu omawiany nie istniałby gdyby autor wątku sam go nie stworzył.
Dla mnie takie podejście jest chore, tak jak i twe wysiłki by je rozgrzeszyć i usankcjonować.
Ale jak pisałem jest to stan umysłu na który wpływu nie mam.
Mogę tylko próbować tłumaczyć i wyjaśniać niedorzecznosć takiego rozwiązania.
Rozwiązania którego bronisz wbrew uznanym zasadom technicznym.
Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z zagrożeń i wiedzieć na czym ochrona przed porażeniem polega, gdyż istniała ona na długo, długo przed RCD. I jakoś ludzkość z powodu braku tego aparatu nie wyginęła. Aparatu najbardziej zawodnego w tablicy bezpiecznikowej, bo żaden inny nie wymaga testowania co jakiś czas. Co i tak praktykowane nie jest.
pozdrawiam
Krzysiek
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: luka2nd »

kozaczy pisze: pn cze 13, 2022 14:35Jest to nowa budowa, obowiązuje cię projekt nawet najbardziej głupi
Jakieś 2-3 lata temu dostałem projekt, który w opisie technicznym nakazywał wykonać instalację zgodnie z PBUE. Wstyd się przyznać, ale nie zastosowałem się do tej rady :)
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Jak śmiałeś podważyć wiedzę projektanta? :lol:
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: KonradOW »

kkas12 pisze: wt cze 14, 2022 15:55 Jakieś 2-3 lata temu dostałem projekt, który w opisie technicznym nakazywał wykonać instalację zgodnie z PBUE.
Eee, tam. Ja widziałem projekt sieci SN w systemie ochrony TT.
A TNS u klienta, gdzie jest TT na sieci to przecież normalne.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

U mnie w projekcie domu projektant napisał że sieć zasilająca jest w układzie TN-S (oczywiście jest TN-C). Poza tym masa błędów, próbowałem wyjaśniać ale w końcu się poddałem i zrobiłem po swojemu i jak należy.
ODPOWIEDZ