Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Czy ktoś z was używa kamery termowizyjnej. Jeżeli tak to do czego i jakiej?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: elmontjs »

Przy przeglądach rozdzielń i osprzętu ...nieoceniona. Producenta nie będę podawał (reklama), ale wybór na rynku jest już spory a ceny znacznie spadły. Moja "znalazła" już nie jedno wypalone gniazdo, czy podstawę bezpiecznikową do wymiany a i czasem słabo dokręcony styk w "S-ce" też wyjdzie jak na dłoni. Jak robisz przeglądy - polecam! ...gołym okiem nie zobaczysz wszystkiego.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: Bednar121 »

Ja osobiście używam na zakładach gdzie notorycznie wymieniane są te same silniki, a mechanicy nie dowierzają że "jak to taśmociąg nie daje rady nawet na pusto jechać, toż to silnik spalony pewnie", a nie wierzą mi że taśmociągi zapieprzone wszelkim dziadostwem, wałki grubsze o kilka cm niż powinny być, łożyska tak wytarte że zostają z nich dwie "obrączki" itd., najczęściej w ten sposób znajduję dodatkowe "obciążenie", bo taki punkt zwiększonego tarcia ładnie świeci

Używam do tego telefonu pewnej firmy robiącej sprzęt budowlany i nie tylko, bo było mi szkoda pieniędzy na dedykowaną kamerę termo, a ta w telefonie jest sygnowana marką znanej firmy związanej z kamerami termowizyjnymi, i daje radę bez problemu

Ach, no i czasami też sprawdzam z bezpiecznej odległości czy jakiś przewód lub kabel nie są nadmiernie obciążane
Awatar użytkownika
Piachu2
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 14
Rejestracja: pn wrz 10, 2012 10:57

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: Piachu2 »

Genialny wynalazek!
Polecam, nawet w wersji USB do komórki, wiem ze słyszenia, że takie wynalazki są do kupienia.
Ja korzystam z nieco lepszej niż USB.
Pod linkiem kilka plików JPG pokazujących np. stan baterii akumulatorów, gdzie widać ewidentnie, która umiera, ale też: luźny styk na podstawie BM, przegrzany stycznik itp.
Przedstawione tu pliki, są niejako podwójne i za pomocą odpowiedniego programu można zobaczyć urządzenia w świetle dziennym.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
termowizja-1.jpg
termowizja-1.jpg (15.14 KiB) Przejrzano 2378 razy
termowizja-4.jpg
termowizja-4.jpg (18.72 KiB) Przejrzano 2378 razy
termowizja-3.jpg
termowizja-3.jpg (18.78 KiB) Przejrzano 2378 razy
termowizja-2.jpg
termowizja-2.jpg (19.29 KiB) Przejrzano 2378 razy
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt cze 17, 2022 8:34 przez EnergoTools, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodano załączniki
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Bednar121 pisze: śr cze 15, 2022 22:28

Używam do tego telefonu pewnej firmy robiącej sprzęt budowlany i nie tylko
CAT?
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: Vmkriss34 »

Zapewne. Wiele chińczyków też daje radę i warto mieć taki sprzęt do kontroli jakości połączeń ogólnie temat ujmując. Wiele nieprawidłowości udało mi się wykryć zwłaszcza na "zugach". Jeśli jednak chce się dołączyć pomiary do dokumentacji to raczej chińczyk odpada, wystarczy porównać z certyfikowanym urządzeniem.
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: Bednar121 »

PGR Mąkowarsko pisze: czw cze 16, 2022 22:21 CAT?
Cóż, nie chciałem "reklamować", ale tak, o niego chodzi (konkretnie - starszawy model, S61, ale daje radę - jedyny problem, to to, że niezbyt mogę ją skalibrować jeśli chodzi o nakładanie na siebie obrazów z normalnej kamery i termowizji, trochę się to zawsze rozjeżdża)
Ostatnio zmieniony śr lis 02, 2022 14:24 przez Bednar121, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: Kamera termowizyjna - czy ktoś używa i do czego?

0
Post autor: marcin225 »

Oprócz zastosowań o których koledzy napisali powyżej można też fajnie posprawdzać mostki cieplne w domu. Do fotowoltaiki też dobra.
ODPOWIEDZ