Przewód do przyczepy campingowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
bartek_z
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: pn lip 19, 2021 20:03

Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: bartek_z »

Witam. Mam starą przyczepę campingową z NIEWIADOWA. Chciałbym wymienić przewód zasilający. Oryginalny to zwykły OWY 3x2,5mm2.
Moje pytanie dotyczy tego jaki przewód powinienem zakupić. Niektórzy polecają przewód H07RN-F czyli gumowy, ale jest on drogi i ciężki. Za nie duże pieniądze można kupić przedłużacz "do kosiarki" 3x2,5mm2.
Mogę też kupić taki sam jaki był, ale nie wiem czy od czasu produkcji przyczepy (15-20 lat) normy nie uległy zmianie.
W przyczepie jest zabezpieczenie 10A, i poza światłem i zasilaczem do komórki zasadniczo nic nie używam.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: przewód do przyczepy

0
Post autor: KonradOW »

bartek_z pisze: pn lip 04, 2022 15:18 ale jest on drogi i ciężki.
To jak Cię stać na przyczepę, to stać Cię na przewód.
bartek_z pisze: pn lip 04, 2022 15:18 Za nie duże pieniądze można kupić przedłużacz "do kosiarki" 3x2,5mm2.
A jak będziesz kosił przyczepą?
bartek_z pisze: pn lip 04, 2022 15:18 W przyczepie jest zabezpieczenie 10A, i poza światłem i zasilaczem do komórki zasadniczo nic nie używam.
Cóż Cię powstrzymuje przed zrobieniem jak należy? Coś koło 50 zł?
Obrazek
Lokalizacja uszkodzeń kabli
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: przewód do przyczepy

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

KonradOW pisze: pn lip 04, 2022 20:47 bartek_z pisze: ↑pn lip 04, 2022 15:18
ale jest on drogi i ciężki.
To jak Cię stać na przyczepę, to stać Cię na przewód.
A skąd ty to wiesz?
KonradOW pisze: pn lip 04, 2022 20:47 bartek_z pisze: ↑pn lip 04, 2022 15:18
Za nie duże pieniądze można kupić przedłużacz "do kosiarki" 3x2,5mm2.
A jak będziesz kosił przyczepą?
A może będzie chciał tylko przyczepić kosę?

Oczywiście że wystarczy, nie trzeba kupować kabla o izolacji z materiału z kosmosu, o przekroju 16mm2 i bóg wie co jeszcze, może jeszcze bednarkę trzeba wkopać
bartek_z
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: pn lip 19, 2021 20:03

Re: Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: bartek_z »

KonradOW:
1. To że ktoś ma przyczepę 15 letnią nie oznacza, że jest krezusem
2. 30m x 7zł to jest przeszło 200zł, a nie 50zł
3. Chcę się się dowiedzieć jak powinno być. Skąd mogę wiedzieć czy ci co sugerują kabel H07RN-F nie są zwykłymi naciągaczami? Wiem, że mogę zrobić przedłużacz do lampki nocnej z takiego kabla i będzie zgodnie z przepisami, ale nie o to chodzi. Jak pisał "PGR Mąkowarsko" nie zawsze trzeba 16mm2 i wkopywać bednarkę. Dobry elektryk to nie taki który kupi najdroższe podzespoły bo nie jest pewien, tylko taki, który kupi wszystkie niezbędne tak by instalacja była zrobiona zgodnie z normą.
Dla laika takiego jak ja, określenie "do kosiarki / budowlany" oznacza, że przewód można używać na zewnątrz budynku. To, że przyczepa nie jest kosiarką nie oznacza, że nie można użyć takiego przewodu. Producent nie wymienia całej litanii sprzętów. Wertykulator czy wiertarka nie jest kosiarką, a na bank mogę użyć do tego samego przedłużacza.

P.S.
"PGR Mąkowarsko" - dziękuję za merytoryczną odpowiedź
bartek_z
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: pn lip 19, 2021 20:03

Re: Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: bartek_z »

Jeszcze jedna prośba.
Jeśli znacie jakąś stronę która opisuje gdzie jaki przewód stosować to będę wdzięczny za link.
Jeśli możecie polecić jakąś książkę która mówi o normach bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych, to chętnie taką zakupię. Może być i dobry podręcznik. Wiedzy nigdy nie za wiele. Tylko nie odsyłajcie mnie do jakieś ustawy. Chcę zrozumieć, a nie przejrzeć suche wytyczne.
Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 642
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: roberto »

bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:58 Jeszcze jedna prośba.
(...)
Jeśli możecie polecić jakąś książkę która mówi o normach bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych, to chętnie taką zakupię. Może być i dobry podręcznik. Wiedzy nigdy nie za wiele. Tylko nie odsyłajcie mnie do jakieś ustawy. Chcę zrozumieć, a nie przejrzeć suche wytyczne.
Proszę:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
roberto
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: KonradOW »

bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:58 śli znacie jakąś stronę która opisuje gdzie jaki przewód stosować to będę wdzięczny za link.
Wpisujesz w google, i nawet nie musicz czytać na drugiej stronie:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:58 Tylko nie odsyłajcie mnie do jakieś ustawy. Chcę zrozumieć, a nie przejrzeć suche wytyczne.
Właśnie ktoś przeczytał suche wytyczne, potem powiedział to samo, Krzysiek po nim powtórzył, Zdzisiek po Krzyśku powiedział, że tak się robi, bo tak się robi.
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 Skąd mogę wiedzieć czy ci co sugerują kabel H07RN-F nie są zwykłymi naciągaczami?
Byłeś u lekarza i się targowałeś o dawkę leku - może jedna tabletka wystarczy? Nie? Dlaczego nie?
Bo może "Ci nacjongacze" posiadają większą wiedzę i doświadczenie?
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 Dobry elektryk to nie taki który kupi najdroższe podzespoły bo nie jest pewien, tylko taki, który kupi wszystkie niezbędne tak by instalacja była zrobiona zgodnie z normą.
Nie, dobry to taki, który kupi trochę więcej niż minimum.
Ile masz poduszek powietrznych w samochodzie? I po co aż tyle, skoro "psiepisi" wymagają tylko jedną, a nie dziesięć?
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 Wertykulator czy wiertarka nie jest kosiarką, a na bank mogę użyć do tego samego przedłużacza.
tak, ale sposób użytkowania jest jednakowy.
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 Dla laika takiego jak ja, określenie "do kosiarki / budowlany" oznacza, że przewód można używać na zewnątrz budynku.
To jako laik zdefiniuj narażenia jakie są przy użytkowaniu kosiarki/wiertarki, a jakie w przyczepie. Z tego Ci wyjdzie, jaki przewód można stosować. Chyba, że jesteś leniwy i dajcie mi z 500+. Jak sam powiedziałeś, wiedzy nigdy za wiele.
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 by instalacja była zrobiona zgodnie z normą.
Normy nakazują minimalne wyposażenie, a nikt nie zabrania Ci dołożyć coś lepszego lub więcej.
Pokaż mi normę na mycie rąk po skorzystaniu z łazienki. Szkoda wody i mydła.
bartek_z pisze: wt lip 05, 2022 8:00 To że ktoś ma przyczepę 15 letnią nie oznacza, że jest krezusem
Przed wojną mówiło się, że kto nie ma miedzi, to w domu siedzi.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
bartek_z
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 18
Rejestracja: pn lip 19, 2021 20:03

Re: Przewód do przyczepy campingowej

0
Post autor: bartek_z »

Bardzo dziękuję za adekwatny artykuł. Masz racje KonradOW, że odnośniki do wytycznych są najlepsze.
Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że ktoś mi napisze wprost: "15 lat temu przewód OWY był zgodny z normą ale teraz już nie". Albo: "możesz użyć OWY, będzie to zgodnie z normą, ale sugerowałbym przewód taki i taki". Twoje zamieszczanie demotywatora z kiblem jest niemerytoryczne. Nie odpowiada na pytanie co jest zgodne z normą, a co nie.

Zaryzykuje jeszcze jedno pytanie. Gdy przyczepa stoi u mnie w ogrodzie chciałbym ją podłączyć do prądu. Myślałem o zakupie rozdzielnicy budowlanej i przykręceniu jej do słupka (tak by wysiała powyżej 0,5m nad ziemią). Rozdzielnica ma obudowę IP65 ale gniazdka tylko IP44:
1.PNG
1.PNG (178.67 KiB) Przejrzano 340 razy
I znów. W wielu artykułach znalazłem informację, że o ile gniazdko nie jest zadaszone wymagane jest minimum IP65. Z drugiej strony, zgodnie z artykułem który podesłał mi KonradOW odnośnie campingów, starczy IP44. Inne podobne produkty "ogrodowe" maja IP44:
2.png
2.png (128.09 KiB) Przejrzano 340 razy
Wolę rozdzielnice budowlaną bo mogę do niej wsadzić różnicówkę która zwiększy bezpieczeństwo i w łatwy sposób mogę wyłączać gniazdka gdy nie są potrzebne.

To jak to jest z tym IP? IP44 zabezpiecza przed deszczem ale nie strumieniem wody, czy zalaniem. Zakładając, że rozdzielnica będzie na słupku, który w mojej lokalizacji gwarantuje iż rozdzielnica nie znajdzie się pod wodą, to czy IP44 jest wystarczające?
ODPOWIEDZ