Uprawnienia elektryczne po nowemu

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: krzaczek »

Czy ktoś z Koleżanek i Kolegów przeprowadzał, bądź zdawał egzamin na uprawnienia elektryczne (niezależnie od zakresu) wg nowych zasad określonych "genialnym" moim zdanie rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 01.07.2022?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 994
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
Dla pełnej informacji, Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci zostało opublikowane w Dz.U. 2022 poz. 1392.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Nowa "genialna" zasada to pewnie ta, że osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, w celu uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, wykazują się wiedzą teoretyczną i praktyczną, a dokumentami potwierdzającymi posiadanie wiedzy, o której mowa są m.in.:
1) świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
2) zaświadczenie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę, o której mowa w pkt 1, zgodnie z przepisami wydanymi
na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 oraz
z 2022 r. poz. 583 i 1116), potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci;
3) zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające
nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci;
4) zaświadczenie wystawione przez kierownika komórki organizacyjnej urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej lub jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac
eksploatacyjnych urządzeń techniki wojskowej lub uzbrojenia.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: krzaczek »

"Genialność" tego rozporządzenia polega na tym, że zamiast dotychczasowych 10-ciu punktów jeśli chodzi o rodzaj urządzeń, instalacji i sieci mamy 12 lub 16 punktów, w zależności od tego, które z warunków określonych w rozporządzeniu spełniają członkowie komisji (przewodniczący, zastępca, członkowie). Problem w tym, że dotychczasowe komisje powołane przez URE mogą nadawać uprawnienia jedynie w punktach od 1 do 10. Nawet gdyby członkowie komisji spełniali wszystkie wymagania rozporządzenia, to nie mają prawa nadawać uprawnień w punktach 11 do 16, bo akt powołania komisji tego nie przewiduje. To taki drobiazg na dowód, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska na pewno nie jest kompetentne do zajmowania się takimi sprawami.
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: electrics »

A to ciekawe. Tak się składa, że jestem członkiem jednej z Komisji.
Rozporządzenie oczywiście czytałem, jeśli jednak chodzi o dodatkowe punkty, to nic nie zauważyłem. Z pewnością nic nie jest napisane wprost. Jeśli mógłbym poprosić o jakieś informacje bardziej szczegółowe, będę wdzięczny. Jak do tej pory, przeprowadzamy egzaminy i wydajemy świadectwa praktycznie bez większych zmian.
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: krzaczek »

Trochę się rozpiszę, ale niestety krótko się nie da.

Paragraf 8 ustęp 2 rozporządzenia określa wymagania jakie powinni spełniać członkowie komisji (pomijam już, że wg mnie mocno dyskusyjne), natomiast paragraf 16 mówi już wprost, że jeśli członkowie komisji powołanych przed wejściem w życie rozporządzenia nie spełniają wymagań, o których mowa w § 8 ust. 2, to mogą wydawać świadectwa zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
A w załączniku tym, w grupie G1 mamy 12 punktów. Może się to wydawać drobiazgiem, bo punkty 11 i 12 zostały dodane (po co nie wiem), ale nie zaburzają punktów od 1 do 10 (te zostały po staremu). Niby nie ma problemu, ale teraz Kolego, zobaczmy co dalej spowodowało rozporządzenie.

Twoja komisja, która została powołana przed wejściem w życie rozporządzenia, spełnia wszystkie wymagania paragrafu 8 ustęp 2, więc zgodnie z nim, może nadawać uprawnienia zgodnie z załącznikiem nr 1, a tam mamy już punktów 16 i punkty od 11 do 16 nie zostały po prostu dodane, ale zmieniono też wcześniejsze punkty. I teraz zgodnie z aktem powołania komisji, który otrzymałeś z URE, Twoja komisja może nadawać uprawnienia w punktach od 1 do 10. Co najśmieszniejsze, te punkty w załączniku nr 1 nie obejmują m.in. urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, ale co gorsza aparatury kontrolno-pomiarowej, instalacji automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1–12 (a więc chociażby badania zabezpieczeń SN).

Kto więc nada uprawnienia dla punktów od 11 d 16? Chyba tylko komisja powołana po wejściu w życie rozporządzenia, która aktem powołania URE może je w takich punktach nadawać. Oczywiście można zrobić tak, że Twoja komisja (w okresie jej "ważności") wciąż będzie działała w oparciu o załącznik nr 2, czyli będzie wydawać "po staremu" świadectwa w punktach od 1 do 10 (zgodnie z powołaniem). Szkoda tylko, że rozporządzenie wprowadziło też wzór świadectwa, który załącznika nr 2 w ogóle nie uwzględnia. Jest w nim mowa jedynie o załączniku nr 1.

Rozporządzenie wprowadziło potężne zamieszanie. Już sam fakt, że opublikowane zostało w piątek, a weszło w życie w sobotę, świadczy o bezmyślności jego twórców. Jestem w kontakcie z kilkoma komisjami, które w momencie wejścia w życie rozporządzenia, zdecydowały od poniedziałku 4 lipca (bo wtedy de facto obudziliśmy się w nowej rzeczywistości) zawiesić przeprowadzanie egzaminów do czasu wyjaśnienia zamieszania i uzyskania interpretacji zapisów rozporządzenia, po to by uniknąć późniejszych problemów z ewentualnym kwestionowanie uprawnień itp.

A jeśli interpretacji i wyjaśnień wymaga dokument zawierający wraz z załącznikami raptem 17 stron (6 stron samego tekstu rozporządzenia), to kiepsko to świadczy o takim akcie prawnym i jego autorach.
genuinejanbar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 19:26

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: genuinejanbar »

Nie przeczytałem całego rozporządzenia, ale o ile dobrze zrozumiałem to po zasadniczej glazurniczej i zawodach pokrewnych w tym piekarza, nie będzie już można się ubiegać o uprawnienia elektryczne/energetyczne , tak? Czy jednak się mylę...? ;))
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: fliziarz »

Dla osób po po zasadniczej glazurniczej jest opcja

"zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci"

Ciekawe czy osoby prowadzące JDG w zakresie instalacji elektrycznych będą mogły sobie wydać takie zaświadczenie
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: marcin225 »

Jak ktoś prowadzi JDG w zakresie instalacji elektrycznych to chyba posiada jakąkolwiek szkołę w tym kierunku lub ma doświadczenie poświadczone referencjami (bo trochę już tych robót porobił). Jeśli jest to natomiast piekarz który z dnia na dzień postanawia zostać elektrykiem (bo ze szwagrem udało się położyć przewody w domu w weekend przy flaszce) no to niestety. Za dużo już jest w tym kraju domorosłych elektryków .
krzaczek
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 111
Rejestracja: pt sty 14, 2005 13:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: krzaczek »

Czy wymóg udowodnienia posiadania doświadczenia przed uzyskaniem świadectwa kwalifikacyjnego jest sensowny? Jak najbardziej tak. Tylko można było np. dodać jedno zdanie, że jest to wymagane w przypadku przystępowania do egzaminu po raz pierwszy. W sytuacji, gdy ktoś odnawia uprawnienia, można byłoby od tego wymogu odstąpić. Oczywiście istnieje ryzyko, że kandydat pierwszy raz uprawnienia "jakoś zdobył", ale tak samo można powiedzieć, że niewiarygodne jest zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci. Po pierwsze komisja nie ma żadnych możliwości weryfikowania takiego zaświadczenia, po drugie jeśli uprawnienia są potrzebne pracownikowi do pracy, to raczej jego pracodawca nie będzie robił problemów i takie zaświadczenie podpisze, po trzecie takim oświadczeniem pracodawca stawia się niejako już w roli komisji (ocenia umiejętności i doświadczenie kandydata!). Takie oświadczenie może być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania przedsiębiorstwa na zewnątrz. I teraz wyjdzie na to, że prezes/dyrektor, który może być prawnikiem, ekonomistą, biologiem, geografem, czy Bóg wie kim, podpisuje zaświadczenie, że pracujący u niego elektromonter posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe. Podpisze? Pewnie tak. Ocena będzie wiarygodna? Oczywiście, że nie! A co jeśli delikwent przystąpi do egzaminu i go nie zda? Przecież wg pracodawcy się nadawał, wg komisji nie. Dostanie drugi raz takie zaświadczenie? W przypadku JDG rzeczywiście jedynym wiarygodnym dokumentem potwierdzającym posiadane doświadczenie jest świadectwo szkoły (nie jest istotne jakiego poziomu), bo trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś sam sobie wystawiał zaświadczenie (nie można tu nawet mówić o układzie pracodawca - pracownik). Moim zdaniem sensowne zapisy w rozporządzeniu dotyczą zwiększenia podziału poziomów napięć, chociaż i tutaj mam wątpliwości (dlaczego np 30 kV). Reszta rozporządzenia jest zbędna i niepotrzebnie wprowadza zamieszanie.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 576
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Uprawnienia elektryczne po nowemu

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Zastanawia mnie czy piekarz bez uprawnień "E" będzie mógł włączyć S-a ?

Pytam bo kiedyś rozmawiałem z piekarzem i pokazał mi uprawnienia bo tak chciało "dowództwo" że w razie czego sam sobie włączy bezpiecznik i nie będą musieli czekać na fachowca.
Pozdrawiam Bogdan :)
ODPOWIEDZ