Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 10:33 ...zaraz na konkretnym przykładzie to uzasadnię.
Czyli jeżeli ciężarówka ścinając zakręt zmiażdży samochód osobowy to należy wprowadzić ruch lewostronny.
Nic więc nie udowodniłeś a tylko spłyciłeś temat.

Ale gdybyś mnie zapytał czy w pracowni elektrycznej należy obwody zasilające stoły chronić wyłącznikiem RCD to moja odpowiedź by brzmiała następująco:
Tak jak najbardziej w tym przypadku należy ten aparat zastosować, gdyż to pomieszczenie z powodu swej specyfiki znacznie wykracza poza treść arkusza 4-41 tak jak i łazienka.

Więć myśleć, myśleć, myśleć.
To naprawdę nie boli.
Może wtedy przestaniesz nadgorliwie posługiwać się nieuprawnionymi interpretecjami słów innych osób przypisując im wygodne tobie znaczenie.
elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 10:33 Stół do badań (stanowisko uczniowskie - doprowadzone 400V) jest przyłączony trwale, więc zgodnie interpretacją kolegów kkas12 i michcio nie trzeba zabezpieczać takiego obwodu wyłącznikiem RCD.
Bo jeśli stawiasz znak równości pomiędzy odbiornikiem w którym wszystkie części czynne będące pod napięciem są niedostępne dla użytkownika ze stołem w szkolnej pracowni elektrotechnicznej to jesteś niereformowalny i nawet jeśli ów zapis sprowadzający ochronę przed porażeniem do obecności RCD zniknie z rozporządzenia to ty i tobie podobni i tak bedą w swym matrixie trwali pomijając inne spososoby ochrony przed porażeniem bo maja RCD.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 11:35 Tak jak najbardziej w tym przypadku należy ten aparat zastosować, gdyż to pomieszczenie z powodu swej specyfiki znacznie wykracza poza treść arkusza 4-41 tak jak i łazienka.
Widzisz, jednak potwierdzenia w normach na swoje słowa nie znajdziesz a w rozporządzeniu już tak, dlatego pisze z uporem maniaka, że w tym względzie projekt jest kluczowym dokumentem.
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 11:35 Bo jeśli stawiasz znak równości pomiędzy odbiornikiem w którym wszystkie części czynne będące pod napięciem są niedostępne dla użytkownika ze stołem w szkolnej pracowni elektrotechnicznej to jesteś niereformowalny i nawet jeśli ów zapis sprowadzający ochronę przed porażeniem do obecności RCD zniknie z rozporządzenia to ty i tobie podobni i tak bedą w swym matrixie trwali pomijając inne spososoby ochrony przed porażeniem bo maja RCD.
Proszę zajmij się swoim matrixem a nie martw się o mój. różnicówka w żadnym wypadku nie szkodzi a wręcz poprawia bezpieczeństwo, wystarczy ją zastosować zgodnie z normą, przepisami i projektem.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 11:43 ...projekt jest kluczowym dokumentem.
Oczywiście. Pod warunkiem, że projektant potrafi logicznie uzasadnić rozwiązania jakie zastosował.
elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 11:43 ...różnicówka w żadnym wypadku nie szkodzi a wręcz poprawia bezpieczeństwo, wystarczy ją zastosować zgodnie z normą, przepisami i projektem.
Póki co to jak do tej pory twym jedynym "argumentem" za RCD zawsze i wszędzie był przepis z rozporządzenia.
Zbyt wiele błędnych projektów widziałem by sądzić iż projektant jest nieomylny.
Ową "nieomylność" widać gdy projekt wymaga pięciożyłowej w.l.z. pomiędzy złączem a budynkiem a dostawca energii nie zostawił miejsca by piątą żyłę przyłaczyć.
Tak wygląda "nieomylność" oparta tylko na rozporządzeniu.
Nieco wyżej są fotki z bateriami objętymi połaczeniami wyrównawczymi. To też efekt owej "nieomylności" projektanta i bezmózgiego wykonawcy tego niebezpiecznego rozwiązania.
Taki jest kolego twój matrix.
W takim samym matrixie żył carski urzędnik, którego mottem było: Bez ukazu ani rusz.
Dlatego wcześniej pytałem czy pousówałeś już te mostki z baterii "uziemionych" zgodnie z treścią ówczesnego rozporządzenia?
Oczywiście nie raczyłeś odpowiedzieć.
Ale pytam dalej: czy skasowałeś połączenia wyrównawcze metalowych futryn, których treść rozporządzenia swego czasu wymagała?

Ale zawsze możesz wskazać zagrożenie jakie niesie użytkowanie odbiornika stacjonarnego, a więc przyłączonego bez udziału gniazda i wtyczki w którego obwodzie nie zamontowano RCD.
A bajkę, że RCD nie szkodzi zostaw sobie podobnym bo przepis (i nie tylko ten) na który ciągle się powołujesz stoi w jawnej sprzeczności z normą.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 12:26 Ową "nieomylność" widać gdy projekt wymaga pięciożyłowej w.l.z. pomiędzy złączem a budynkiem a dostawca energii nie zostawił miejsca by piątą żyłę przyłaczyć.
Tak wygląda "nieomylność" oparta tylko na rozporządzeniu.
Wszyscy się mylą, to oczywiste, też wyłapuje wiele błędów projektowych, niestety za późno, bo przeważnie po 5-ciu latach, kiedy już nie ma się do kogo zwrócić o poprawę a instalacja juz jest i funkcjonuje (zabrakło wiedzy inspektorowi nadzoru przy odbiorze).
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 12:26 Dlatego wcześniej pytałem czy pousówałeś już te mostki z baterii "uziemionych" zgodnie z treścią ówczesnego rozporządzenia?
Oczywiście nie raczyłeś odpowiedzieć.
Ale pytam dalej: czy skasowałeś połączenia wyrównawcze metalowych futryn, których treść rozporządzenia swego czasu wymagała?
Próbujesz znów rozmydlać wypowiedziami poza sednem tematu, więc nie bedę tu z Tobą o tym dyskutował, co napisałem już wcześniej.
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 12:26 A bajkę, że RCD nie szkodzi zostaw sobie podobnym bo przepis (i nie tylko ten) na który ciągle się powołujesz stoi w jawnej sprzeczności z normą.
A to ciekawe, w jakim przypadku prawidłowo zainstalowana różnicówka wg Ciebie pogarsza bezpieczeństwo przed porażeniem (bo to jest jej głowne zadanie) lub jak napisałeś ...szkodzi? I proszę nie pisz mi tu o urządzeniach p.poż, bo tę kwestię rozwiązuje projekt (jak wcześniej wspominałem). Czy zabezpieczenie płyty indukcyjnej (bo o niej cały czas mowa w tym wątku) wpiętej trwale do instalacji Kowalskiego wg. Ciebie jest szkodliwe ???
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 12:52 ....w jakim przypadku prawidłowo zainstalowana różnicówka wg Ciebie pogarsza bezpieczeństwo przed porażeniem (bo to jest jej głowne zadanie) lub jak napisałeś ...szkodzi? I
A to już jest to o czym pisałem wcześniej,
Rozbuchana "interpretacja" by na twoje "wyszło" :)
A wystarczy zrozumieć, że to iż coś jest zbędne i niczemu nie służy nie jest równoznacze z tym iż szkodzi.

Nie zawsze coś musi być białe lub czarne. Są jeszcze odcienie szarości.
By jednak je dostrzec nie można być daltonistą.

Wskaż zagrożenia o które pytałem?
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 13:09 A to już jest to o czym pisałem wcześniej,
Rozbuchana "interpretacja" by na twoje "wyszło" :)
A wystarczy zrozumieć, że to iż coś jest zbędne i niczemu nie służy nie jest równoznacze z tym iż szkodzi.

Nie zawsze coś musi być białe lub czarne. Są jeszcze odcienie szarości.
By jednak je dostrzec nie można być daltonistą.
... czyli tradycyjnie nie masz wiele do powiedzenie, na proste pytania unikasz odpowiedzi a jedynie, jak zwykle, szukasz zaczepki pisząc:
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 13:09 Wskaż zagrożenia o które pytałem?
:D - taki z Ciebie kolego adwersarz. Te zagrożenia to nie temat tego wątku, chcesz o nich pisać, załóż swój - nowy.

Ogólnie powtórzę, że postanowienia rozporządzenia nie bronie i nie twierdze, że są dobre, ale są i udowodniłem, że gdybym ich nie przestrzegał, dziś miałbym poważne kłopoty.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Przepraszam, że się tak wcinam międy wódkę a zakąskę. Ale: :D
elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 12:52 w jakim przypadku prawidłowo zainstalowana różnicówka wg Ciebie pogarsza bezpieczeństwo przed porażeniem
z definicji słowa "prawidłowo" wynika, że... nigdy?
A tak bardziej do tematu to może łatwiej byłoby podać, kiedy jest nieprawidłowo, że np. w TN-C nie wolno.
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 12:26 Póki co to jak do tej pory twym jedynym "argumentem" za RCD zawsze i wszędzie był przepis z rozporządzenia.
To akurat jest mocny argument. Prawem są ustawy i rozporządzenia. Normy nie są. Zato są zdrowym rozsądniem (a przynajmniej powinny być).
Tylko czy podczas rozstrzygania sprawy przez sąd normba będzie przed rozporządzeniem? Raczej nie. Stultus lex sed lex. ;)

A i tak przy okazji tej reklamy. To rcd chya powinno się testować raz na miesjąc a nie raz na pół roku?
Ostatnio zmieniony czw paź 13, 2022 14:23 przez Luna.Vulpo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

Luna.Vulpo pisze: czw paź 13, 2022 13:21 A tak bardziej do tematu to może łatwiej byłoby podać, kiedy jest nieprawidłowo, że np. w TN-C nie wolno
Tak, to już napisałem autorowi w drugim poście, zaraz po założeniu tematu ;), choć czasem trzeba uznać taki stan za prawidłowy, ze względu na stan zastany z okresu, kiedy było to dopuszczalne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: czw paź 13, 2022 13:20 Te zagrożenia to nie temat tego wątku...
Przecież nikt inny jak ty nie twierdzisz, że RCD poprawia bezpieczeństwo.
Więc jeśli poprawia to muszą być zagrożenia które RCD ma wyeliminować.
Otóż nic nie wyeliminuje bo w stacjonarnych urządzeniach przyłączonych na stałe jest on potrzebny jak dziura w moście.
A zagrożeń porażeniem dla użytkownika podczas ich eksploatacji nie wskażesz bo ich nie znajdziesz.
Więc lepiej kurczowo trzymaj się treści rozporządzenia w swej "teorii", ale nie zajmuj się beletrystyką bo kiepskie są tego efekty skoro nic logicznie uzasadnić nie potrafisz.
Luna.Vulpo pisze: czw paź 13, 2022 13:21 To akurat jest mocny argument. Prawem są ustawy i rozporządzenia. Normy nie są.
To akurat nie jest żaden argument. Jest to suchy a kompletnie zbędny i robiący wodę z mózgu zapis, który zapewnie niebawem zniknie z treści rozporządzenia tak jak zniknęły inne przeczące normom zapisy a po których pozostały tylko potworki wprowadzające niekiedy wręcz śmiertelne zagrożenie.
Zaś normy dla mnie są zbiorem uznanych zasad technicznych z których świadomy elektryk korzystać powinien.
I każdy komu się wydaje iż rozporządzenie je zastąpi nawet nie wie w jak wielkim tkwi błędzie.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 14:06 elmontjs pisze: ↑czw paź 13, 2022 12:20
Te zagrożenia to nie temat tego wątku...

Przecież nikt inny jak ty nie twierdzisz, że RCD poprawia bezpieczeństwo.
:D pisałem o zagrożeniach od połączeń wyrównawczych, na które usilnie chcesz ściągnąć ten temat, bo wciąż o nie dopytujesz.
kkas12 pisze: czw paź 13, 2022 14:06 Zaś normy dla mnie są zbiorem uznanych zasad technicznych z których świadomy elektryk korzystać powinien.
I każdy komu się wydaje iż rozporządzenie je zastąpi nawet nie wie w jak wielkim tkwi błędzie.
Wiec tego się kolego trzymaj ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ