Zachowanie różnicówki po podziale Pen

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Bartek207
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 26, 2022 20:10

Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Bartek207 »

Witam! Chcę się dowiedzieć jak powinna zachowywać roznicowka w mojej instalacji.
Kiedy przewód Pen podłączam tylko do kości N a Pe do uziemienia domu to po zwarciu przewodów N i Pe i obciążeniu układu wyrzuca roznicowke ale kiedy przewód Pen rozdzielę na N i Pe z uziemieniem domu to przy zawarciu N i Pe różnicówki nie wyrzuca. Dodatkowo przy zawarciu tych przewodów niedziala przycisk test na różnicówce. Czy to jest prawidłowe zachowanie czy coś jest źle?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Luna.Vulpo »

trochę to zagmatwane co napisałeś. Może narysuj?
Bartek207
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 26, 2022 20:10

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Bartek207 »

Pierwszy opis. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Roznicowka przy zwarciu N i Pe i obciążeniu ukladu działa
Drugi opis
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Po rozdziale Pen roznicowka przy zwaciu N i Pe i przy obciążeniu ukladu nie wyrzuca
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Bartek207 pisze: czw paź 27, 2022 6:42 Drugi opis
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Po rozdziale Pen roznicowka przy zwaciu N i Pe i przy obciążeniu ukladu nie wyrzuca
A na tym rysunku gdzie jest różnicówka? za rozdziałem czy przed?

I tak dla pewności masz układ TN-C i rozdzielając PEN chcesz osiągnąć TN-CS. Czy może masz TN-S?
Bartek207
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 26, 2022 20:10

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Bartek207 »

Różnicówka jest za rozdziałem. Dom jest świeży budowany przez dewelopera. Od licznika przychodzą 4 przewody. Wiec najprawdopodobniej mam siec tnc. Chcę stworzyć tncs ale pytanie czy tak ma sie zachowywać roznicowka ze po zawarciu N i Pe ma nie wyrzucać? Obecnie podłączyłem tak jak uklad TT. I wtedy wyrzuca przy zwarciu N i Pe.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: KonradOW »

Bartek207 pisze: czw paź 27, 2022 10:16 Dom jest świeży budowany przez dewelopera.
Deweloper dał gwarancję? Robisz w porozumieniu z Nim?
A jak nie będzie radio działać, albo wyrzucać, to poleć do dewelopera z pretensjami, że Ci sprzedał bubla, i niech poprawia na swój koszt. Bo gwarancja, bo rękojmia itd. Panie, te elektryki, to złodzieje-naciągacze, buble robią. A od dewelopera, to tylko piniendze chce. A to takie proste, trzeba przykręcić parę drucików.
Bartek207 pisze: czw paź 27, 2022 10:16Od licznika przychodzą 4 przewody. Wiec najprawdopodobniej mam siec tnc.
Nie poznasz rodzaju sieci po ilości drtuów.
O, to widać że z Ciebie fachowiec. No ja bym nie poznał, że TeEn-Ce ma cztery druty.
Bartek207 pisze: czw paź 27, 2022 10:16I wtedy wyrzuca przy zwarciu N i Pe.
Bo nie zgadza Jej się ilość prądów.
Nie daj się wyrzucać przez różniczkę. To Ty ją wyrzuć! Nie będzie nam wyłączała prądu!
Ostatnio zmieniony śr lis 02, 2022 13:44 przez KonradOW, łącznie zmieniany 1 raz.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Bartek207
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 26, 2022 20:10

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: Bartek207 »

Ten dział nazywa się nie jestem elektrykiem wiec proszę o poradę. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na pytanie to lepiej się nie udzielać. Forum służy do pomocy na nie ulżeniu sobie na początek dnia. Jestem elektrykiem samochodowym, mam uprawnienia do samochodów elektrycznych, naprawy akumulatorów do 800v i uprawnienia sep, wiec wiem co zrobić żeby nie zostać porażonym prądem. Ale doświadczenia w instalacjach domowych niemam, nie zamierzam płacić elektrykom którzy udają że się znają, Jednemu zadałem pytanie, to tak ma być, drugi przyjechał i stwierdził ze jest wszystko dobrze podłączone ale różnicówka powinna wyrzucać i niema pojęcia dlsczego. I który ma rację.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Zachowanie różnicówki po podziale Pen

0
Post autor: KonradOW »

Bartek207 pisze: pt paź 28, 2022 9:19 ulżeniu sobie na początek dnia.
Ulży z portfela to sobie klient w warsztacie, jak mu Twój szef powie ile za usługę polegającą na przykręceniu kilku kabelków. Tak na początek dnia, jak podliczy dzień poprzedni. W końcu samochody elektryczne naprawiają profesjonalne warsztaty, to i cena musi być odpowiednia.
Bartek207 pisze: pt paź 28, 2022 9:19 I który ma rację.
Ten trzeci. On wykonał schemat na kartce, opisał rezystancje, policzył prądy i zobaczył, że jednak pytający jest elektrykiem, chociaż prądu stałego, to bez problemu powinien taki schemat narysować.
Bartek207 pisze: pt paź 28, 2022 9:19 i uprawnienia sep, wiec wiem co zrobić żeby nie zostać porażonym prądem.
Nie. Uprawnienia sep izolują twojego Szefa, jak Cię porazi. Izolują od odpowiedzialności za porażenie. Bo wiedział co robi.
Bartek207 pisze: pt paź 28, 2022 9:19 drugi przyjechał i stwierdził ze jest wszystko dobrze podłączone ale różnicówka powinna wyrzucać i niema pojęcia dlsczego.
A ile wzięli za poradę? Coś jakieś 200zł jak byle lekarz internista?
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ