Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Screat
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 06, 2022 22:18

Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

0
Post autor: Screat »

Hej,

mam dziwne pytanie. Czy jest molizwe zamontowania instalacji elektrycznej w taki sposob, zeby dwa zrodla swiatla (powiedzmy zrodlo nr1 i nr2) włączać/wyłączać jednym przełącznikiem, ale jednocześnie, żeby w innym miejscu był przełącznik, który gasi/zapal tylko jedno z tych dwóch źródeł, np. nr1?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Re: Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

0
Post autor: Artur_Dor »

Przy założeniu jeden klawisz zapala; jeden gasi jedno źródło:
to raczej nie
wyłącznik na 2 (lampy) załączone oba +A; +B,
wyłączony na 1 (obwód) -A; +B
Teraz 2 załącza i rozłącza -> +A; -B
praca na ob 1 -> -A; -B (pogaszone)
wg mnie to był by bajzel niezły, ciężko było by ogarnąć stan pożądany
Coś takiego może by na bistabilach i przekaźnikach popróbować zrealizować - ale tylko teoretyzuje bo to nie moja branża
nie mam luźnych bistabili i przekaźników by potestować. nawet nie wiem czy są przekaźniki inicjowane z dwóch źródeł - (pewnie są bo teraz jest wszystko)
--
Najprościej podwójny schodowy i na końcu obwodu schodowy. Obie lampy do podwójnego i tam połączyć - jak dla mnie najłatwiejsze
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

0
Post autor: KonradOW »

Tak, na systemie radiowym.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Lub jakiś na zigbee.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
pawelec71cc
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 17:56

Re: Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

0
Post autor: pawelec71cc »

Możliwe i proste.Z przełącznika na dwie lampy zasilić bezpośrednio lampę nr 1 i cewkę przekaźnika załączającego lampę nr 2 , drugi przełącznik podłączyć do cewki tego samego przekaźnika,będzie załączał tylko lampę 2 .PAMIĘTAĆ by to było z jednej fazy .
pawelec71cc
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 50
Rejestracja: ndz maja 27, 2012 17:56

Re: Jeden wlacznik, dwie lampy, ale dodatkowo jeden wlacznik do jednej lampy z tych dwoch

0
Post autor: pawelec71cc »

Sorki pomyłka , drugi przełącznik do lamy nr2 , styk nie cewka .
ODPOWIEDZ