Farmy PV - Pomiar napięć rażenia i dotykowych

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Farmy PV - Pomiar napięć rażenia i dotykowych

0
Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: ndz lis 13, 2022 22:03 Co do prądów błądzących: rozpatrywane tu obwody przez które może przepływać prąd zwarciowy (moduł PV - połączenia wyrównawcze zrównoleglone konstrukcjami wsporczymi - moduł PV) nie zawierają uziomów i ziemi więc to nie ten przypadek.
Jestem zaskoczony tym co piszesz, bo oglądając ostatnio małe farmy PV, wszystkie miały uziemione konstrukcje. Ponieważ nie był to obiekt moich badań, więc w projekt się nie zagłębiałem, ale sądzę że wykonanie musiało być pod nadzorem kierownika robót (firma państwowa) i te uziomy nie są błędem.
A skoro tak, to nie można wykluczyć udziału ziemi przy zwarciu w dwóch odległych miejscach. Analogicznie do pomiarów przy urządzeniach SN, tutaj też wypadałoby wykonać "napięcia krokowe" i "dotykowe" (np.: ziemia-konstrukcja).
Co do prądów błądzących to nie tylko kopalnie (choć tam z nimi zetknąłem się pierwszy raz). Za ich największe źródło uznaje się trakcje elektryczne, więc tramwaje i kolej (tak w kopalniach też są ...250V DC), ale potencjalnie każde źródło napięcia stałego może generować wokół siebie prądy błądzące. Jak już wyżej pisałem nie znam skali zjawiska występowania takich prądów wokół paneli PV, bo chyba nikt się tym nie zajmował. Jako ciekawostkę podam, że w odległości ok 0,3km od torowiska tramwajowego zmierzyliśmy wartość ponad 3A w momencie przejazdu tramwaju; zakres miernika MPB to ledwo 1A, dalej trzeba było posiłkować się układem pomiarowym własnej konstrukcji.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 98
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Farmy PV - Pomiar napięć rażenia i dotykowych

0
Post autor: DesignMaintenance »

Badania napięć dotykowych (według obenej normalizacji nie wykonuje się już badań noga-noga a napięcie nogi-ręka to też dotykowe) zawsze wykonuje się jako rezultat spadku napięcia wywołanego prądem zakłóceniowym.
Z uwagi na cechy charakterystyczne modułów PV (wymiary ok. 1x2m) oraz zasadę maksymalnego obniżania spadków napięć, jeden obwód PV (przyłączony do 1 wejścia DC falownika) jest jak się da "ściśnięty" liniowo. Z uwagi na maksymalne napięcie wejściowe DC falownika (zwykle nie więcej niż 1000V, w dużych falownikach może dochodzić do 1500V), maksymalne napięcie biegu jałowego modułów i temperaturowy współczynnik napięcia, do jednego wejścia DC można maksymalnie przyłączyć 25 - 35 modułów, zwykle zabudowanych na jednym stole (metalowa konstrukcja wsporcza, solidne profile Al) lub dwóch blisko położonych. Moduły są połączone połączeniami wyrównawczymi.
Po to aby podwójne zwarcie z ziemią stało się zwarciem silnoprądowym (wspomniane 10A lub wielokrotność), oba zwarcia muszą wystąpić w obwodzie jednego wejścia falownika, a zatem- patrz na opis wyżej - w odległości nie większej niż 30 - 40m, na urządzeniach mocowanych na wspólnej przewodzącej konstrukcji, objętych połączeniami wyrównawczymi.
Obwód zwarciowy nie obejmuje uziomów mimo że stół jest uziemiony.
Nawet jeśli są dwa stoły to rezystancja połączeń wyrównawczych zrównoleglonych konstrukcjami wsporczymi jest znacznie mniejsza od rezystancji uziemienia. W warunkach praktycznych dla napięć rażenia ten uziom nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Farmy PV - Pomiar napięć rażenia i dotykowych

0
Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: pn lis 14, 2022 15:23 Obwód zwarciowy nie obejmuje uziomów mimo że stół jest uziemiony.
Nawet jeśli są dwa stoły to rezystancja połączeń wyrównawczych zrównoleglonych konstrukcjami wsporczymi jest znacznie mniejsza od rezystancji uziemienia. W warunkach praktycznych dla napięć rażenia ten uziom nie ma znaczenia.
Wobec powyższego nie ma sensu pomiar napięć rażenia, wystarczą pomiary rezystancji przewodów wyrównawczych i zwykłe obliczenie spadków napięcia. Tak jak napisałem w pierwszym swoim poście - to strzelanie z armaty do wróbla. Zaprzęgnięcie do tego zadajnika silnoprądowego to w zasadzie to samo tylko zamiast wyniku obliczeniowego uzyska się wynik pomiaru; zaletą takiej metody jest jedynie sprawdzenie połączeń rzeczywistym, spodziewanym prądem zwarcia.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ