Dobór przekroju kabla zasilającego lokal

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
NataliaHoppe
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: czw lis 10, 2022 9:25

Dobór przekroju kabla zasilającego lokal

0
Post autor: NataliaHoppe »

Witam,
mam problem z właściwym doborem kabla zasilającego lokal usługowo-użytkowy. Zasilanie odbywać się będzie ze złącza kablowo-pomiarowego, moc zapotrzebowana (po uwzględnieniu współczynników jednoczesności) wynosi ok. 45 kW. Wg normy PN-HD 60364-5-52:2011 dopuszczalny spadek napięcia dla obwodów oświetleniowych to max 3%, a dla pozostałych przypadków – max 5%, tyle, że ja nie chcę liczyć linii do odbiornika, tylko kabel od złącza do rozdzielnicy głównej. I tutaj pojawia się problem, bo jedni piszą , że spadek nie może być większy niż 0,5%, inni piszą o 3%. Założyłem kabel o przekroju 16 mm2 i wychodzi mi spadek 0,77% i nie wiem teraz, czy będzie ok, czy lepiej dać 25 mm2?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: dobór przekroju kabla zasilającego lokal

0
Post autor: Fazowiec »

Nie rób sobie żartów :) .
Podstawy doboru, to oprócz obciążalności i spadku nap., długość linii zasilającej, sposób ułożenia, spodziewana temp. otoczenia pracy. Dopiero przy takim minimum można coś dobrać.
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: dobór przekroju kabla zasilającego lokal

0
Post autor: fliziarz »

Z całym szacunkiem ale dobór kabla to zadanie dla elektryka a nie dla amatora. Pomimo braku istotnych danych jak zabezpieczenie kabla to dobrany kabel 16mm2 raczej ma za mały przekrój
ODPOWIEDZ