Pomiar kabla SN - ocena wyników pomiarów

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
szwelx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: śr maja 11, 2022 9:50

Pomiar kabla SN - ocena wyników pomiarów

0
Post autor: szwelx »

Dzień dobry,
ostatnio miałem okazję być świadkiem pomiaru Riso kabla zasilającego transformator 6 kV - byłem przy tam jako osoba z innej branży, przydzielona do innego zadania. Linia kablowa była zrealizowana przez dwa tory, tj. podwójny kabel dla każdej fazy - czarny i czerwony; napięcie probiercze 5 kV. Pomiar Riso między żyłą roboczą a warkoczem dla czarnych kabli wykazał pewną wartość (20 GOm?), podczas gdy ten sam pomiar wykonywany w tym samym czasie dla czerwonych kabli dawał wynik poza zakresem - bodajże ponad 5 TOm. Nie zapytałem się pomiarowca o przyczynę tego zjawiska, ale nie uznano tego za awarię, tylko specyfikę tego pola odpływowego.

Co mogło spowodować przyczynę takiego wyniku pomiaru? Czy jakieś urządzenia stosowane do pomiaru lub zabezpieczeń kabla w polu rozdzielni, np. przekładniki, mogły spowodować aż tak dużą różnicę pomiędzy kablami tych samym faz?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiar kabla SN

0
Post autor: Fazowiec »

Poza błędem pomiaru/miernika, prawdopodobnie ten drugi kabel miał inną budowę, np. izolację XLPE.
szwelx
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: śr maja 11, 2022 9:50

Re: Pomiar kabla SN

0
Post autor: szwelx »

Dziękuję za podpowiedź, bo naprawdę nie daję mi to spokoju :) Czy różnica między izolacją zwykłą a XLPE naprawdę może być aż taka duża? Rozumiem różnicę np. 2-3 razy, ale 20 GOm do >5TOm to dla mnie kosmos. Czy może pomiarowiec popełnił błąd i zastosował typową metodę (lub miernik) pomiaru, której nie można stosować do takiego materiału, bo wyjdą głupoty?
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pomiar kabla SN

0
Post autor: Fazowiec »

Mierniki 5kV, mają górny zakres dla tego napięcia kilka/kilkanaście TOm, np. popularny MIC-5010, ma 15 TOhm i dla kabli SN np. popularnej serii xruhakxs wyniki często wychodzą właśnie kilka TOm.
Bez konkretnej informacji, jakich kabli użyli i jakiego miernika nic więcej raczej się nie dowiesz.
ODPOWIEDZ