Przełącznik agregat sieć

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Przełącznik agregat sieć

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Fazowiec pisze: czw gru 08, 2022 12:14 Jaki agregat, jaki film, bo nie jestem w temacie.
PGR Mąkowarsko pisze: wt gru 06, 2022 22:26 [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
A jaki agregator tego do końca nie wiadomo. Ma "uziemiony punkt neutralny" i jeszcze dwa przewody do gniazda.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Przełącznik agregat sieć

0
Post autor: Fazowiec »

Na tym schemacie z filmiku, to tylko na potrzeby sytuacyjne, takie rozwiązanie. Spotkanie w praktyce agregatu jednofazowego z wyprowadzonym "N", to rzadkość, ponieważ to są agregaty projektowane i sprzedawane, jako zasilanie przenośne do konkretnych urządzeń, a nie sieci, dlatego najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest ich tworzenie, nazwijmy, jako "IT", mało tego, duża część agregatów, ma w instrukcji, że powinny obsługiwać tylko urządzenia w II klasie ochronności.
Ale u nas, jak to u nas, ktoś wymyślił sobie, że zrobi "N" uziemiając "jedną dziurkę" i zrobi zasilanie awaryjne sieci z takiego agregatu.
Najczęściej poruszany problem w tego typu przypadku, to co będzie w przypadku "zasilania domku, w którym znajdują się urządzenia w I kl. i wystąpieniu zwarcia doziemnego". Tu oczywiście powstaje wiele spekulacji, bo jest to zależne od wielu czynników, a ponieważ, jak napisałem wcześniej, prąd nie zabija, tak efektownie, jak gaz, a jeśli już dochodzi do porażenia, to najczęściej kończy się na "nieprzyjemnym mrowieniu lub chwilowym bólem", to mamy taki wysyp różnego typu pomysłów, bo w każdym przypadku prąd popłynie, a że ochrony pp nie będzie, to nie ma znaczenia, z powyższych powodów.
To trochę tak, jak ze stosowanie urządzeń w I kl., zwłaszcza żyrandoli w instalacjach bez PE czy PEN. Są, a no są, w znakomitej większości "starego mieszkalnictwa" i co, ile osób od tego zginęło.
Z punktu widzenia technicznego, zrobienie prądnicy/agregatu 1f aby było L i N, nie ma żadnego problemu, tylko nie do tego są przeznaczane agregaty przenośne 1f, o których na każdym forum toczyła się dyskusja.
ODPOWIEDZ