Uziemienie a uszynienie

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Wichura1990
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz gru 04, 2022 14:24

Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Wichura1990 »

Witam potrzebuję pomocy na temat uszynienia i uziemienia mianowicie czy można łączyć je ze sobą ewentualnie jakieś przepisy i normy które wskazuja że nie można tego łączyć

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Rariusz »

Witam,

Pierwszy raz słyszę pojęcie "uszyniania" ale według mnie tak. Dodatkowo szyny same w
sobie są "połączone" z ziemią więc podłączenie do dodatkowego uziemienia niczym nie
zaszkodzi. Takie jest moje zdanie.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: KonradOW »

Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 13:32 ale według mnie tak
A według mnie nie.
Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 13:32 szyny same w
sobie są "połączone" z ziemią
Oj, nie za bardzo.
Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 13:32 odłączenie do dodatkowego uziemienia niczym nie
zaszkodzi.
Uważam, że zaszkodzi.
Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 13:32 Takie jest moje zdanie.
Moje jest wyrażone powyżej.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Rariusz »

Witam,
KonradOW pisze: ndz mar 05, 2023 9:28 Oj, nie za bardzo.
Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 13:32 odłączenie do dodatkowego uziemienia niczym nie
zaszkodzi.
Uważam, że zaszkodzi.
Ze względu na "prądy błądzące"???. Możesz rozwinąć czemu moje myślenie jest błędne?

Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Fazowiec »

Kwestie ochrony przeciwporażeniowej i bezpieczeństwa, nazwijmy ogólnie "sieci trakcyjnej", regulują przede wszystkim dwie normy, PN-EN 50122-1 i PN-EN 50119, z odpowiednimi datami i w nich są zawarte odpowiedzi, na źle sformułowane/postawione, pytanie autora, który nie wykazuje chęci zgłębienia wiedzy.
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Rariusz »

Panowie,

Może jakaś konkretna odpowiedź dla autora postu? Sam też chciałbym wiedzieć ponieważ
jedna z osób twierdzi że podane informacje przez moją osobę są błędne.
Fazowiec pisze: ndz mar 05, 2023 12:38 który nie wykazuje chęci zgłębienia wiedzy.

Pytanie na forum nie jest próbą zgłębienia tematu ? ;)

Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Dlatego forum powinno być zabronione a jedyną możliwością szukania odpowiedzi na problem powinny być normy :???:
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: KonradOW »

PGR Mąkowarsko pisze: ndz mar 05, 2023 15:57 Dlatego forum powinno być zabronione a jedyną możliwością szukania odpowiedzi na problem powinny być normy
Kiedyś to się szło do biblioteki i szukało ludzi, którzy maja wiedzę w danym temacie.
Dzisiaj zarzucasz pytanie na fejsa i ktoś odpowie, jakiś random. Szkoda czasu na naukę, biblioteki i czytanie, jak tu kasa ucieka.
Ech, Żeby tak można było zrobić papiery lekarza, jak sepy...
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Rariusz »

Witam,
KonradOW pisze: ndz mar 05, 2023 17:20 Kiedyś to się szło do biblioteki i szukało ludzi, którzy maja wiedzę w danym temacie.
No właśnie!!!. Autor przyszedł tutaj, szukać ludzi którzy mają wiedzę.


Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Uziemienie a uszynienie

0
Post autor: Fazowiec »

Panowie i Panie 😉, jak bez znajomości norm, z którymi można się zgadzać bądź nie, ja też nie zawsze się zgadzam, chcecie zweryfikować czy to co Wam napiszę jest prawdą i nie chodzi o to, że Was celowo okłamie tylko przedstawię poprostu swój punkt widzenia, choć on akurat jest dość zbieżny z interpretacją i wytycznymi np. wspomnianego tu PKP, ale przypomnę, że kiedyś np.wytyczne/interpretacja ZE były takie, żeby z wlz "ciągnąć" przewód 5x.
A wracając do tematu i odpowiadając na tak zadane przez autora pytanie, napiszę, że jeden z zapisów mówi
"... Przy stosowaniu uszynień bezpośrednich nie należy stosować uziemiania
konstrukcji uszynionych ..."
a inny
"... Jeżeli wypadkowa rezystancja uziemienia sekcji uszynienia grupowego
przekracza 2Ω należy zainstalować w środku sekcji uziom dodatkowy ..."
itp., itd.
Zapewne większości to nic nie mówi, dlatego sieci trakcyjne to osobny dział, z osobnymi uprawnieniami. Ja też nie jestem tu specjalistą.
Aby rozmawiać w temacie "przedstawionym" przez autora, trzeba znać chociażby takie pojęcie jak uszynienia grupowe, indywidualne, bezpośrednie, otwarte, trzeba wiedzieć, że środki ochrony przeciwporażeniowej i środki ochrony przed prądami błądzącymi to w "kolejnictwie" dwie różne ochrony, z nadrzędnością tej pierwszej itd.
To nie jest temat na krótką odpowiedź tak lub nie.
ODPOWIEDZ