Napięcie znamionowe izolacji przewodów

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

Witam. Znajomy po fachu spotkał się z niecodzienną sytuacją a mianowicie zakwestionowanie użycia przewodów z izolacją 300/500V. Problem dość poważny gdyż obiekt wykończony i nakaz wymiany przewodów wiąże się z ogromnymi stratami. Poszukując informacji natknąłem się na stary temat: viewtopic.php?t=5676 Postanowiłem otworzyć nowy temat gdyż jest on jak widać wciąż żywy...

Jako uzasadnienie decyzji (na razie ustne) było takie, że już od lat nie wolno stosować w budownictwie przewodów na napięcie 300/500V. Tylko skąd takie wymogi? Nigdzie nie znajduję takiego zapisu a wręcz przeciwnie. Nawet norma dotycząca "pomieszczeń wyposażonych w wannę lub prysznic" posiada zapis o wymaganej izolacji na co najmniej 500V.

Może ktoś już miał styczność z tym problemem?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: luka2nd »

Ustne uzasadnienie decyzji, to sobie można wsadzić w buty. Inna sprawa, że wykonawcę wiążą warunki projektu. Co zatem było w projekcie? Jaka to budowa? Domek, supermarket czy coś z przetargu publicznego? Trzeba było uzyskać akceptację materiałów do wbudowania? Trochę więcej szczegółów by się przydało.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

To nowy "zajazd" z restauracją i "hotelem".
W umowie brak danych, użyte przewody ZAWSZE przechodziły odbiór, to jest pierwszy taki przypadek. Projekt ponoć nie zawiera szczegółów, choć sam go nie widziałem jeszcze.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

Jedna informacja dodatkowa. W zasadzie wszystkie obwody są wykonane w ułożeniu przewodów A1. Brak odbiorników 3f
Oprócz ładowarki samochodowej jednak tam zastosowano inny przewód a dokładnie kabel ziemny.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: luka2nd »

A jakie przewody wskazano w projekcie? Myślę, że osoba dokonująca odbioru powinna swoje zarzuty sformułować pisemnie, wskazując merytoryczne podstawy swojej decyzji.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

Z tego co wiem przewody były ydyp bez szczegółów, natomiast po interwencji inwestora "dopuszczono" inne rozwiązania zgodne z obowiązującymi normami.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

Dla wszystkich którzy zetkną się z podobnym dylematem, ostatecznie odstąpiono od nakazu wymiany przewodów. Brak kontrargumentów ostatecznie zmiękczył inspektora.

Podsumowując przewody 300/500 są dopuszczone do montażu w normalnych instalacjach 0,4kV.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: luka2nd »

Czyli krótko mówiąc, inspektor chciał zabłysnąć, ale nie odrobił zadania domowego i ostatecznie wyszedł na durnia? :)
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Vmkriss34 »

Na to wygląda, w zasadzie gdyby nie moja interwencja stanęłyby na wymianie przewodów bo tak nakazał "PAN SZYCHA" 😁

Ale to też tylko człowiek choć do błędu się nie przyznał, łaskawie pozwolił by owe przewody zostały.... Pozdrawiam.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Napięcie znamionowe izolacji przewodów

0
Post autor: Fazowiec »

Oczywiście, że nie ma zakazu stosowania przewodów 300/500V w budownictwie, natomiast we wszystkich znanych mi dokumentach, czy to ustawie, rozporządzeniu czy normach, jest zapis, jak już zostało wspomniane, że izolacja przewodu/żyły na napięcie nie niższe niż 500V, ale jest dopisek, że dla napięcia znamionowego instalacji, czasem używa się też pojęcia napięcia zasilania, ...do/nie wyższego niż... 400V, no i tu pojawia się problem, bo obecnie i nie tylko przez PV, często mamy więcej niż 400V i nie ważne czy 401V czy 410V, jest to powyżej 400V, dlatego ja już spotkałem się, że wymaga się aby "dla świętego spokoju" kłaść przewody 450/750V, bo jak inspektor się uprze i zrobi pomiar i wyjdzie mu ponad 400V, to sprawa wcale nie będzie taka łatwa do wygrania przed sądem, przez inwestora.

Oczywiście w przypadku instalacji 1F, sprawa jest dużo łatwiejsza.

Ja osobiście, przez kilka ostatnich lat, nie spotkałem się aby nawet deweloperzy, którzy nie należą do rozrzutnych, stosowali przewody 300/500V.
ODPOWIEDZ