Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
tomek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 19, 2022 21:24

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: tomek888 »

Dziękuję za odpowiedzi.
W kwestii sprostowania działka ma podłączenie do instalacji elektrycznej od ponad 30 lat stał tam stary obiekt gospodarczy który na wiosnę wyburzyłem i wystawiłem domek letniskowy bez zezwolenia. Miałem ogólny projekt budowlany bez instalacji elektrycznej i wodnej. Z elektrykiem ustaliłem po prostu gdzie co chcę mieć, a on rozrysował mi to i wycenił. PGE jakieś 4-5 lat temu przerabiała tam instalację ( zlikwidowali słupy, a kabel do działki zakopali dając szafkę z licznikiem w ogrodzeniu ) W tedy też musiałem dogadać się tą firmą co to robiła by doprowadzili ziemią kabel do tego starego budynku bo jak nie to miałem płacić dodatkowo za przyłącze wolnostojące czy coś w tym stylu. Znalazłem też dane przy zmianie instalacji PGE napisała "Moc przyłączeniowa 6KW bez możliwości zwiększenia"
Dodatkowo przejrzałem zdjęcia i widać na nich oznaczenia kabli - ten wchodzący do górnej skrzynki z licznikiem ma oznaczenie YKY4x6 a ten do dolnej gdzie jest taki durzy bezpiecznik (oznaczony RX3 B16) ma oznaczenie YKY5x2.5 żyła żółta jest nie podłączona.
Od licznika do domu jest ok 32m - przy fundamencie elektryk dał jeszcze jedną skrzynkę i z niej podłączył kable od bramy, pompy głębinowej i narzędziówki. Tam też podłączył taki gruby kabel żółty do metalowego wystającego z fundamentu elementu który zrobili budowlańcy jak wylewali beton. W tej szafce wszystkie żółte kable są już podłączone do jednej listwy, a ta natomiast jest połączona grubym kablem z listwą do której wchodzą kable niebieskie?
Po świętach będę tam jechał i spotkam się z elektrykiem w tedy może bezpośrednio mi wszystko wyjaśni bo przez telefon nie mogę go zrozumieć mówi językiem technicznym, a to czarna magia. Dużo gada dając mi cały czas do zrozumienia że to on jest fachowcem - jak to było w kabarecie " Będzie pan zadowolony"

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: Luna.Vulpo »

tomek888 pisze: wt gru 20, 2022 21:51 ten wchodzący do górnej skrzynki z licznikiem ma oznaczenie YKY4x6
Czyli ten od strony ZE do licznika? A wiesz może jak daleko jest transformator? Czasami jest na słupie a czasmi takim małym budyneczku.
tomek888 pisze: wt gru 20, 2022 21:51 ten do dolnej gdzie jest taki durzy bezpiecznik (oznaczony RX3 B16) ma oznaczenie YKY5x2.5 żyła żółta jest nie podłączona.
więc to wychodzi, że WLZ. Czyli ta firma co się z nią dogadałeś Ci taki położya? czy to już ten elektyk?
hmmm. Tylko po co pięć żył? Taki im/mu się ostał i nie miał co z nim zrobić? Skoro jednej nie połączył :/
tomek888 pisze: wt gru 20, 2022 21:51 Od licznika do domu jest ok 32m
nie jakoś daleko ale jednak, przy tych 6kW (nie KW tylko kW) to na granicy wręcz wymaganych spadków napięć.
tomek888 pisze: wt gru 20, 2022 21:51 przy fundamencie elektryk dał jeszcze jedną skrzynkę [...] Tam też podłączył taki gruby kabel żółty do metalowego wystającego z fundamentu elementu który zrobili budowlańcy jak wylewali beton.
No czyli zodzielenie PEN też est nawet uziemione. Wniosek na 98% TN-CS.

Jednak:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] pisze: Przewód ochronno-neutralny (PEN) może być używany tylko w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe, mieć izolację właściwą do napięcia nominalnego układu i, ze względu na wytrzymałość mechaniczną, powinien mieć przekrój co najmniej 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al.
Zatem nie ma znaczenia czy spadki napięc są dobre czy nie. Chodzi o wytrzymałość mechaniczną. A dla lokalnego elektryka jeżeli ta strona to nie autorytet to już ktoś tu cytował normę, wg której to jest podane.

Najlepsze, że nawet ta piąta żyła tego nie uratuje (2,5mm2+2.5mm2=5mm2 jest dalej grubo mniejsze niż wymagane 10mm2)
tomek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 19, 2022 21:24

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: tomek888 »

Transformator jest na słupie zaraz przy wjeździe na drogę gruntową to jakieś 140 - 150m od licznika.
Co do kabla o tym nie pomyślałem może to ten sam co szedł do starego budynku i to poprzednia firma go ułożyła - tylko jak jest zły to dla czego elektryk nie powiedział, że trzeba go wymienić tylko upiera mi się, i mówi - będzie OK.
Nie ma co się zastanawiać umówiłem się z nim 28 to się po prostu dowiem co tak na prawdę chodzi i każe mu ten kabel wymienić i tyle.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: Fazowiec »

Znów gdybanie.
To co zrobił elektryk w domku/koło domku, to jest jedna rzecz, druga, to czy ten 6mm2, to jest zasilanie wlz, po modernizacji wykonanej przez PGE, czyżby mieli niedouczonych projektantów/wykonawców czy może ma to uzasadnienie w postaci TT.
Idąc dalej, jaki sens jest kłaść 10mm2, do domku, skoro cały wlz jest zasilany 6mm2, dla lepszego samopoczucia.
Wystarczy, że autor zadzwoni na infolinię PGE, tam go przekierują albo podadzą numer do działu technicznego i dowie się, jaki rodzaj sieci "go obowiązuje" i dopiero wtedy może rozmawiać z elektrykiem co dalej i pytać na forum, jak powinna być instalacja wykonana.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: Bogdankiz »

tomek888 pisze: śr gru 21, 2022 6:45 Transformator jest na słupie zaraz przy wjeździe na drogę gruntową to jakieś 140 - 150m od licznika.
Co do kabla o tym nie pomyślałem może to ten sam co szedł do starego budynku i to poprzednia firma go ułożyła - tylko jak jest zły to dla czego elektryk nie powiedział, że trzeba go wymienić tylko upiera mi się, i mówi - będzie OK.
Nie ma co się zastanawiać umówiłem się z nim 28 to się po prostu dowiem co tak na prawdę chodzi i każe mu ten kabel wymienić i tyle.
Hi
Szanowny kolego tak jak sugerują koledzy z tego forum poproś elektryka żeby dał grubszy kabel ale nie przytaczaj mu przepisów bo na bank się obrazi.
Powiedz mu że masz plany aby w przyszłości instalować dodatkowe urządzenia i chcesz mieć zapas.
Poproś również aby wykonał dokumentację powykonawczą ale nie za dodatkową opłatą
Pozdrawiam Bogdan :)
tomek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 19, 2022 21:24

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: tomek888 »

Bogdankiz pisze: śr gru 21, 2022 8:51
tomek888 pisze: śr gru 21, 2022 6:45 Transformator jest na słupie zaraz przy wjeździe na drogę gruntową to jakieś 140 - 150m od licznika.
Co do kabla o tym nie pomyślałem może to ten sam co szedł do starego budynku i to poprzednia firma go ułożyła - tylko jak jest zły to dla czego elektryk nie powiedział, że trzeba go wymienić tylko upiera mi się, i mówi - będzie OK.
Nie ma co się zastanawiać umówiłem się z nim 28 to się po prostu dowiem co tak na prawdę chodzi i każe mu ten kabel wymienić i tyle.
Hi
Szanowny kolego tak jak sugerują koledzy z tego forum poproś elektryka żeby dał grubszy kabel ale nie przytaczaj mu przepisów bo na bank się obrazi.
Powiedz mu że masz plany aby w przyszłości instalować dodatkowe urządzenia i chcesz mieć zapas.
Poproś również aby wykonał dokumentację powykonawczą ale nie za dodatkową opłatą
Dobry pomysł tak zrobię gdy się z nim spotkam dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: Luna.Vulpo »

tomek888 pisze: wt gru 20, 2022 21:51 Znalazłem też dane przy zmianie instalacji PGE napisała "Moc przyłączeniowa 6KW bez możliwości zwiększenia"
W tym samym dokumencie powinno być napisane jaki jest rodzaj sieci. TT, TN-S, TN-C czy TN-CS. Takie skóty powinny być w tym dokumencie.
Nawet pownno być napisane jakim kablem jest to przyłączone.

A i nie zapomnij podzielić się rezultem. Trochę szkoda wątku na 2 strony, kóry by się zakończył bez finału ;)
tomek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 19, 2022 21:24

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: tomek888 »

Nie mogę znaleźć umowy, bo była podpisywana na dziadka w latach 80 później mam tylko przepisanie licznika na mnie 2001r i tam nic nie ma tylko nr licznika i nowe dane do rachunków. Dopiero w tej informacji o modernizacji sieci energetycznej 2014r są jakieś konkrety.
„ W związku z modernizacją sieci itd. …….. informuje się o likwidacji napowietrznej sieci przyłączeniowej 0,4kV, na zlecenie inwestora zarządu działek ROD. W związku z działaniami inwestora zobowiązany jest on doprowadzenia do państwa nieruchomości linii kablowej z wykonaniem przyłącza licznikowego. Informujemy, iż przydział mocy do państwa nieruchomości ulega zmianie i wyniesie 6kW bez możliwości zwiększenia. PGE zobowiązuje się do wykonania sieci TN-C do przyłącza głównego w rejonie bramy głównej obiektu ROD w lokalizacji ustalonej z inwestorem, natomiast formalne kwestie przyłączeniowe w formie linii kablowej do państwa nieruchomości leżą po stronnie inwestora, który będzie się z państwem kontaktował w w/w sprawie. Itd. …..”
W kwestii sprostowania moja działka nie należy do ROD, ogródki znajdują się po drugiej tronie drogi, a ja razem z czterema sąsiadami mamy działki własnościowe niestety, mimo że działka ma 1500m zabudowa tylko rekreacyjna i nie da się tego obejść.

ps. Wy edytowałem oczywiście powinno być ROD mam do czynienia często z tym z O na końcu i to już odruch pisania
Ostatnio zmieniony śr gru 21, 2022 21:11 przez tomek888, łącznie zmieniany 1 raz.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: Fazowiec »

Może formalnie, jako własność gruntu, nie należysz do ROD ale instalacja pozostała, jako ich własność, co wynika z tego pisma, chyba, że masz jeszcze inne, dlatego elektryk zrobił , jak zrobił, bo tak na ROD się robi/robiło.
Dlatego już w pierwszym poście o to pytałem, bo to tak wyglądało. Masz przydział mocy, którego nie masz możliwości już zmienić, 6kW przy 3F co daje około 9A na fazę, dlatego elektryk, traktując to jako ROD, położył 5x2.5mm2, bo czysto technicznie, nawet licząc dla Twoich 32m odległości i 3% max. spadku na kablu, to 1.5mm2 nawet wychodzi, choć oczywiście przedlicznikowe masz 16A, co daje "trochę większe pole manewru", dlatego położył 2.5mm2.
A to, że Ty byś chciał mieć indukcję, bojler i nie wiadomo ile gniazdek, nie ma tu nic do rzeczy, warunki są jasno określone.
Z ROD jest często problem, bo oni mają wew. Regulaminy i w Twoim przypadku, na podstawie tego pisma, to z nimi tak naprawdę musiałbyś uzgadniać, jaki kabel itp. ale wiadomo, że oni mają na to wy..., a ich instalacje pozostawiają wiele do życzenia, choć od wielu lat ulega to już zmianie i następuje standaryzacja. Niestety nie jest to prosta sytuacja i nie ma na to recepty, jest oczywiście możliwość zrobienia tego zgodnie z normami, nawet zostawiając ten 6mm2 na zasilaniu wlz ale to wiąże się z wyższymi kosztami, które jeśli porównasz z tym, co zaproponował Ci ten miejscowy elektryk, to zapewne zrezygnujesz, jak większość.
tomek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 19, 2022 21:24

Re: Pytanie o prawidłowe wykonanie instalacji.

0
Post autor: tomek888 »

Witam ponownie.
Spotkałem się z elektrykiem i wszystko jest już jasne wyjaśnił mi całą sytuację na miejscu no i jest do d…. . Cała sprawa została zawalona przeze mnie i sąsiadów w 2014r gdy dostaliśmy pismo z PGE. Działki ROD do rozbudowy potrzebowały likwidacji linii elektrycznej, która biegła do naszych działek mieli chody w PGE i zlikwidowali, a nikt z nas nie zaprotestował, bo nie wiedział naprawdę, o co chodzi. PGE doprowadziło główny kabel i postawiło swoją rozdzielnię w pobliżu ROD ci na to miast wynajęli swoją firmę, która wykonała nowe okablowanie swoich działek i naszych, przy czym nas zrobili w konia bo zgodnie z umową PGE mieli nam przywrócić dostęp do sieci, a my jeszcze im zapłaciliśmy za ten dziadowski kabel 5x2,5 bo nam naopowiadali głupot. Co gorsze do licznika doprowadzili kabel 4x6 co jak wiecie jest do bani. Do chwili obecnej okablowanie nie jest przekazane do PGE a zarząd ROD nie zgadza się na wymianę kabli, bo przebiegają przez ich teren. Jak powiedział mi elektryk mój sąsiad już w 2019r walczył z PGE „ zarzucił im między innymi, że okablowanie do licznika tak samo jak licznik jest w ich gestii i powinni to rozwiązać” – no i mu rozwiązali – przenieśli licznik i ustawili obok rozdzielni głównej i żeby mieć prąd na działce musiał z powrotem podpiąć ten kabel 4x6 i do licznika jest wszystko OK – taki numer. Akurat był dzisiaj sąsiad no i porozmawialiśmy niestety, aby tą sytuację rozwiązać pozostaje tylko droga sądowa.
Notabene pierwotny przydział mocy do naszych działek był 10kW ale ROD się rozbudował i jako inwestor wystąpił o nowe przydziały oszukując nas bowiem PGE wykorzystało całą rezerwę na transformatorze na ROD, a to co pozostało podzielili w tedy na nasze działki i stąd te 6kW na działania sąsiada odpowiedzieli, że przecież nikt nie zgłosił sprzeciwu do zmniejszenia przydziału mocy na teraz oni nie mają żadnej rezerwy, a po za tym okablowanie jest do d…. .
Co do kabla 5x2,5 elektryk wiedział, że jest zły wszyscy sąsiedzi mieli tak samo – po prostu go nie zrozumiałem – kabel na razie musi zostać, bo kopanie tam ze względu na glinę i błoto nie wchodzi w grę. Na wiosnę elektryk przeniesie licznik z końca działki na początek, bo kabel ten 4x6 biegnie wzdłuż płotu linia do licznika skróci się w tedy o 34m a do domu będzie trzeba ułożyć w tedy tylko 10m.
Elektryk powiedział, że wszystkie kable ułożył 5x6 bo bez sensu by było układać 10mm jak do licznika dochodzi 6mm i nie ma szans na zmianę podobno gdyby nawet kiedyś udało się wymienić ten kabel do licznika to ta 5 żyła w kablach które ułożył rozwiąże problem. Dodatkowo powiedział, że zrobił coś nie do końca zgodnego z typem podłączenia, bo żeby zniwelować jakiś problem w pomiarach zrobił przy domu dobre uziemienie chyba mówił, że mniej niż 3 omy i coś uziemił mówił, że teoretycznie nie powinien tak zrobić, bo PGE dostarcza inny typ sieci czy coś w tym stylu jakieś literki są tam dodatkowe niestety nie pamiętam jak to nazywał, chyba tam dochodziła dodatkowo litera „S” lecz nie dam sobie ręki uciąć. Ale dzięki temu zniwelował problem za cienkiej żyły chyba niebieskiej do licznika i zabezpieczenia na pewno będą działać prawidłowo.
Ogólnie umówiłem się z nim, że jak obeschnie ziemia skończy wszystko, a ja po prostu sobie odpuszczę to tylko mały domek letniskowy na coś normalnego nie ma tam szans, więc nie będę się szarpał szkoda nerwów – jak to ktoś wyżej napisał żarówka się będzie świecić.
Dziękuję wszystkim za pomoc
ODPOWIEDZ