Czy przemiennik częstotliwości zwiększa cos fi silnika indukcyjnego? a jak tak to dlaczego?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Arick720
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 07, 2023 12:57

Czy przemiennik częstotliwości zwiększa cos fi silnika indukcyjnego? a jak tak to dlaczego?

0
Post autor: Arick720 »

Czy przemiennik częstotliwości zwiększa cos fi silnika indukcyjnego? a jak tak to dlaczego?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Czy przemiennik częstotliwości zwiększa cos fi silnika indukcyjnego? a jak tak to dlaczego?

0
Post autor: elmontjs »

Arick720 pisze: sob sty 07, 2023 12:59 Czy przemiennik częstotliwości zwiększa cos fi silnika indukcyjnego?
Rozumiem, że myślisz o falowniku. Z punktu widzenia silnika zasilanego bezpośrednio z sieci, cos fi zwiększa się wraz z obciążeniem silnika aż do momentu kiedy osiągnie znamionowy prąd; cos fi powinien wtedy być największy, bliski temu co jest na tabliczce znamionowej.
Nie badałem i nie wiem, czy ktoś to robił, co dzieje się z cosinusem silnika "zasilonego z falownika"- bo to nie przekłada się na sieć i opłaty. Ale już współczynnik mocy układu falownik + silnik często jest badany na potrzeby kompensacji mocy biernej.
To, jakie jest przesunięcie między prądem a napięciem na zasilaniu falownika nie wiele ma wspólnego z obciążeniem, czy obrotami (częstotliwością zasilania) silnika, bardziej na cos fi ma wpływ jakość przekształtnika. Z uwagi na fakt, ze zawiera on nie małe kondensatory często pojawia się pojemnościowy charakter obciążenia (a nie indukcyjny jak w przypadku silnika) oraz niepożądane harmoniczne.
Świetnym przykładem na powyższe jest np pompa ciepła, w której agregat powinien pobierać moc bierną indukcyjną a zasilany przemiennikiem częstotliwości - oddaje m.b. pojemnościową (i generuje przy tym opłaty - przykład mojego klienta)
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ