Wymiana lampy sufitowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
nie_elektryk
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn sty 09, 2023 13:28

Wymiana lampy sufitowej

0
Post autor: nie_elektryk »

Zepsuł mi się plafon i chcę go wymienić na nową lampę.

Łącznik sterujący tego punktu jest podwójny a z sufitu wychodzą cztery kable - jak na zdjęciu poniżej.
Przewody
Przewody
przewody.jpg (9.07 KiB) Przejrzano 245 razy
Plafon był tak podłączony, że niebieski i czarny przewód były w kostce nie podłączonej do niczego (tej co na zdjęciu). A brązowy i żółto-zielony przewód zasilany plafon - były podłączone do kostki plafonu.

Jak oba przyciski łącznika są wyłączone to oczywiście nie ma napięcia na żadnym przewodzie. Jednak jak włączone są oba lub włączony jest dowolny jeden klawisz podwójnego łącznika, to zawsze na dwóch kablach jest napięcie. Poniżej zdjęcie jak to wygląda jak którykolwiek klawisz łącznika jest włączony.
napięcie
napięcie
napięcie.jpg (485.51 KiB) Przejrzano 245 razy
Pytanie 1: czy tak może zostać, czy jednak łącznik jest źle podpięty?

Pytanie 2: Jak podłączyć nową lampę? Czy mogę tak jak plafon - dwa przewody? W instrukcji producenta jest pokazane (fragment oznaczony cyfrą 4), że do kostki lampy należy podłączyć 3 przewody: niebieski, brażowy i żółto-zielony.
nowa lampa
nowa lampa
Lampa.jpg (94.08 KiB) Przejrzano 245 razy
Nie wiem czy do takiej niewielkiej rzeczy wzywać elektryka. Sam niestety poza prostym podłączeniem przewodów do kostki to niewiele umiem robić (inna branża)

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
marekp59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 123
Rejestracja: czw gru 25, 2003 21:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana lampy sufitowej

0
Post autor: marekp59 »

Witam do sprawdzenia instalacji weź zwykłą żarówkę z oprawką oraz wskażnik NEONOWY i wtedy możesz działać dalej bez tych podstawowych rzeczy nic nie zrobisz i musisz wezwac ..... elektryka . Powodzenia
ODPOWIEDZ