Stary dom, stara instalacja - jaka?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
crackers
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:14

Stary dom, stara instalacja - jaka?

0
Post autor: crackers »

Witam.
Przeprowadziłem się ostatnio do starego domu jednorodzinnego. Instalacja jest w średnim stanie - działa, ale należałoby to zrobić na przewodach miedzianych (są aluminiowe).
Dzwoniłem na infolinie ale ZE przekierował na dystrybucję a tam kazali wypełnić formularz mailowy z informacją jaki jest to układ sieci. Niestety czekam już ponad tydzień i będę wysyłał kolejne maile oraz będę dzwonił żeby się tego w końcu dowiedzieć.
Sam przypuszczam że jest to TT ale nie jestem pewny.
Wiem już co, gdzie i jak jest podłączone, ale potrzebuję tej informacji, ponieważ są prowadzone kable 2 żyłowe (zerowane z bolcem) a zacząłem juz prowadzić trzyżyłowe.

Główne pytanie, czy z tych zdjęć jest ktoś w stanie określić jaki to jest typ sieci oraz czy to jest gdziekolwiek uziemione. 3 topniki za licznikiem 16A, przedlicznikowe 50A . Zastanawia mnie tylko ten czerwony przewód w głównej skrzynce na zewnątrz budynku. Nigdzie dalej go nie widać. Niestety od nikogo nie ma możliwości dowiedzieć się nic więcej na temat instalacji.

Dodam tylko że w ziemi obok budynku jest wkopana chyba bednarka. Jedna część idzie jakby w około budynku a druga równo w stronę słupa energetycznego czyli wygląda to jakby uziemienie było tylko nie za bardzo widać połączenie, ani na około budynku ani w środku. Dlatego w razie W zastanawiam się czy nie zrobić własnego uziemienia. Stad pytanie o typ sieci bo nie wiem czy rozdzielić PEN na PE i N czy osobne uziemienie do samej szyny PE zrobić.

Jakby ktoś na coś wpadł to proszę o posty.
Za nic nie wnoszące do tematu posty typu wezwij elektryka z góry dziękuje!!
Załączniki
Za licznikiem
Za licznikiem
Główny
Główny

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Stary dom, stara instalacja - jaka?

0
Post autor: KonradOW »

crackers pisze: ndz sty 15, 2023 23:28 Za nic nie wnoszące do tematu posty typu wezwij elektryka z góry dziękuje!!
Dziękuję za kulturalną prośbę.
crackers pisze: ndz sty 15, 2023 23:28 Instalacja jest w średnim stanie - działa, ale należałoby to zrobić na przewodach miedzianych (są aluminiowe).
A na jakiej podstawie prawnej chcesz wymieniać? Nie szkoda Ci pieniędzy?
crackers pisze: ndz sty 15, 2023 23:28 Dlatego w razie W zastanawiam się czy nie zrobić własnego uziemienia.
Te Wu to się rzadko zdarzają. Może lepiej jeszcze zaoszczędzić pieniążków na elektryku, wymianie i uziemieniu też?
crackers pisze: ndz sty 15, 2023 23:28 Jakby ktoś na coś wpadł to proszę o posty.
A pytałem się też górala i mi powiedział że jakoj dzieła to ni tykoj.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
crackers
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 15, 2023 22:14

Re: Stary dom, stara instalacja - jaka?

0
Post autor: crackers »

Dziękuje za konkretną odpowiedź..
Dowiedziałem się że sieć to TN-C czyli za licznikiem będzie rozdział PEN na PE i N (mostek), uziemienie do PE i później już tylko nowe przewody. Mam racje?
ODPOWIEDZ