Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: Bednar121 »

Witam. Natknąłem się ostatnio w Internecie na pewnym portalu aukcyjnym na ofertę takiego oto adaptera
adapter-32-16.png
adapter-32-16.png (261.32 KiB) Przejrzano 3051 razy
i zastanawiam się, czy coś takiego jest zgodne ze sztuką? Raz, że 2,5mm², a dwa, że gniazdo 32A, zabezpieczone odpowiednio, te 32A spokojnie wytrzyma bez zadziałania zabezpieczenia, ale gniazdo 16A jak i przewód z którego wykonany jest ten adapter chyba nie bardzo...

Z drugiej strony, czy wykonywanie takich adapterów jest sensowne? Czytaj: jeżeli chcieć to zrobić zgodnie ze sztuką, trzeba by puścić przewód 6mm², zrobić na końcu małą rozdzielnicę budowlaną z z wyłącznikami nadprądowymi, i na niej zamontować ew. gniazda 16A, 32A, i np. gniazda jednofazowe 16A, więc taki adapter "wtyczka -> gniazdo" nie powinien chyba w ogóle istnieć.

Z góry przepraszam, jeśli się mylę, jak i dziękuję za odpowiedź / dyskusję :)
Ostatnio zmieniony czw cze 01, 2023 13:18 przez Bednar121, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: elmontjs »

Wtyczka 16A może być wpięta jedynie do gniazda 16A a więc długotrwały prąd nie będzie większy niż 16 (przynajmniej tak być powinno, takie zabezpieczenie powinno być w instalacji). Taka przejściówka z gniazda 16 na 32A z przewodem 2,5mm nie przeczy więc zasadom (nie ma prawa dojść do przeciążenia), służy jedynie dostosowaniu wtyczki urządzenia do zasilenia z istniejącej instalacji. Powstaje tylko pytanie, czy urządzenie z wtyczką 32A nie ma zapotrzebowania na prąd większego niż 16A, bo wtedy i tak cała idea adaptera się wali. Pozostaje jeszcze kwestia dopuszczenia tego produktu do obrotu (certyfikat CE), żeby się nie okazało, że to produkcja garażowa.
Niedopuszczalna byłaby odwrotna konfiguracja tzn: gniazdo 16A i wtyczka 32A.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: Bednar121 »

Ale w sytuacji przeciążenia gniazda 16A na końcu adaptera od strony odbioru, zabezpieczenie 32A nie zadziała, i gniazdo 16A się podtopi i zewrze, bądź też choćby zespawa (widywałem podobne sytuacje, najczęściej gniazdo i wtyczka do wyrzucenia jako nierozłączalny amalgamat :P)

Czy to nie jest wystarczającym powodem by taki wytwór był jednak niezgodny ze sztuką?
W sytuacji gdyby między wtyczką 32A a gniazdem 16A znajdowałaby się puszka zawierająca w sobie zabezpieczenie 16A, okej, nie było problemu. Ale połączenie bezpośrednie?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: elmontjs »

Bednar121 pisze: wt sty 31, 2023 14:44 Ale w sytuacji przeciążenia gniazda 16A na końcu adaptera od strony odbioru
Przecież w przypadku o którym piszesz, na końcu adaptera masz gniazdo 32A a wtyczka 16A wpięta jest do gniazda instalacji też 16A , więc zabezpieczenia nie puszczą więcej niż 16A!
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: elmontjs »

ooo, przepraszam, jest odwrotnie (źle popatrzyłem) , czyli tak jak piszesz - to oczywiście nie dopuszczalne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 47
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: Bednar121 »

Tak też i myślałem. Zastanawiało mnie to, bo jednak sprzedaż podobnych adapterów jest z tego co widzę dość nagminna (na pewnym znanym portalu aukcyjnym jest tego sporo), i jestem ciekaw, czy w ogóle jest to w jakiś sposób regulowane prawnie.
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 98
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: DesignMaintenance »

Po to aby wprowadzić wyrób na rynek UE, producent (dystrybutor) musi wydać certyfikat CE potwierdzający zgodność z zasadniczymi wymaganiami odnośnych dyrektyw. Jeśli certyfikatu nie ma - zgłosić do organów nadzoru rynku. Tyle o wymaganiach prawnych. Jeśli chodzi o sam wyrób, wydaje się być całkiem sensowny. Proszę sobie wyobrazić konieczność użycia betoniarki 1,5 kW, 400 V w pobliżu której jest tylko gniazdo 32A. Roboty z użyciem betoniarki wykonuje firma budowlana na zlecenie właściciela hali z gniazdem. Roboty potrwają tydzień a betoniarka będzie używaba przez 3 dni. Czy Panów zdaniem Roboty należy poprzedzić przeróbką instalacji hali i dobudowaniem gniazda 16A wraz z zabezpieczeniami? Kto to ma zrobić? Właściciel hali czy firma budowlana?
Ten element nie jest stałym elementem instalacji i zapewne nie stałe elementy instalacji będzie zasilał. Nie różni się funkcjonalnie od przedłużacza. Czy będziecie Panowie rozważać potrzebę zabudowy skrzynki z zabezpieczeniem przed każdym przedłużaczem wykonanym przewodem o przekroju mniejszym niż 2,5mm2? Przedłużacze ogrodowe często mają 1 mm2.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: pt lut 03, 2023 8:03 Jeśli chodzi o sam wyrób, wydaje się być całkiem sensowny. Proszę sobie wyobrazić konieczność użycia betoniarki 1,5 kW, 400 V w pobliżu której jest tylko gniazdo 32A. Roboty z użyciem betoniarki wykonuje firma budowlana na zlecenie właściciela hali z gniazdem. Roboty potrwają tydzień a betoniarka będzie używaba przez 3 dni. Czy Panów zdaniem Roboty należy poprzedzić przeróbką instalacji hali i dobudowaniem gniazda 16A wraz z zabezpieczeniami? Kto to ma zrobić? Właściciel hali czy firma budowlana?
W kolegi oczach to "sensowne rozwiązanie", ja nazwałbym to bardziej po imieniu: "partyzantka na budowie" ! Jeżeli firma budowlana przyjeżdża z betoniarką zasiloną kablem z wtyczką 16A a w obiekcie jest tylko gniazdo 32A, to rozwiązanie nasuwa się samo ... rozdzielnia budowlana! Więc jeżeli firma zajmuje się budowlanką, to na stanie oprócz betoniarki, myślę, że obowiązkowo powinna mieć najprostszą rozdzielnię budowlaną.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: elmontjs »

To nie koniec rewelacji które znalazł kol Bednar121. Przeglądając (chyba ten sam) portal aukcyjny, natknąłem się na jeszcze lepszy kwiatek ... spójrzcie :
Załączniki
adapter.JPG
adapter.JPG (119.92 KiB) Przejrzano 2996 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

0
Post autor: KonradOW »

Nie zapomnij nakleić:
allegro.pl
/oferta/naklejka-ce-hologramy-etykiety-oznaczenia-pro-100x-10438505437
Obrazek
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ