Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: elpapiotr »

Witam.
Tutaj mamy inną wersję pierścieni, niestety, został mi fragment.
Elektryk musiał umieć wykonać praidłowe oczka pod te śruby, bo inaczej drut się "rozłaził".
Załączniki
DSC_4818 kopia.jpg
DSC_4818 kopia.jpg (517.6 KiB) Przejrzano 2583 razy
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: Inicjator »

Szczerze wątpie aby robił to elektryk widząc stan tych przewodów w gumie w oplocie bawełnianym oraz metalową puszką, faktem jednak jest że są jeszcze sprawne(?) instalacje w rurach Bergmana z przewodami o przekroju 1mm² w gumie ale żartem o takim elektryku można napisać że ma wielkie szanse na wybór na Prezydenta :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: czw maja 11, 2023 17:07 Szczerze wątpie aby robił to elektryk widząc stan tych przewodów w gumie w oplocie bawełnianym oraz metalową puszką,
To standard pewnego okresu PRL. Nawiasem mówiąc w tymże okresie instalacje robili elektrycy bo dla innych była to czarna magia. To dziś budowlańcom wydaje się że znają się na wszystkim :D
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: czw maja 11, 2023 17:36
Inicjator pisze: czw maja 11, 2023 17:07 Szczerze wątpie aby robił to elektryk widząc stan tych przewodów w gumie w oplocie bawełnianym oraz metalową puszką,
To standard pewnego okresu PRL. Nawiasem mówiąc w tymże okresie instalacje robili elektrycy bo dla innych była to czarna magia. To dziś budowlańcom wydaje się że znają się na wszystkim :D
zgadzam się że był taki czas nie mniej w późnym PRL w przepisach potem było takie sformułowanie źe każda naprawiana instalacja powinna uwzgledniać aktualny stan przepisów czyli być doprowadzona do aktualizacji materiałowej więc przy remoncie powinny zniknąć stare instalacje np. przewody o w gumie czy nawet w papierze jako izolacji rdzeniowej o przekrojach od 0.5 do 1mm kwadratowego
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: czw sie 17, 2023 19:12 nie mniej w późnym PRL w przepisach potem było takie sformułowanie źe każda naprawiana instalacja powinna uwzgledniać aktualny stan przepisów czyli być doprowadzona do aktualizacji materiałowej więc przy remoncie powinny zniknąć stare instalacje np. przewody o w gumie czy nawet w papierze jako izolacji rdzeniowej o przekrojach od 0.5 do 1mm kwadratowego
Kolego, ale to nie jest remont; o ile pamiętam, to ktoś przesuwał wyłącznik oświetlenia, więc ledwo modernizacja.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: czw sie 17, 2023 21:12
Inicjator pisze: czw sie 17, 2023 19:12 nie mniej w późnym PRL w przepisach potem było takie sformułowanie źe każda naprawiana instalacja powinna uwzgledniać aktualny stan przepisów czyli być doprowadzona do aktualizacji materiałowej więc przy remoncie powinny zniknąć stare instalacje np. przewody o w gumie czy nawet w papierze jako izolacji rdzeniowej o przekrojach od 0.5 do 1mm kwadratowego
Kolego, ale to nie jest remont; o ile pamiętam, to ktoś przesuwał wyłącznik oświetlenia, więc ledwo modernizacja.
za minionych już lat właśnie w PRL pracowałem jako elektryk w "komunalce" mój kierownik był zdania że każda awaria instalacji wynikająca z upalenia się przewodu, pęknięcia podstawy ceramicznej krążka połączeń dawała podstawę do stwierdzenia że należy przeprowadzić wymiane części lub całości takiej instalacji i motywował to tym że "łatanie" tylko przeszkadza w aktualizacji wymogów starych instalacji a zdarzało mi się przesuwać włączniki i gniazda osadzone oryginalnie w drewnianych klockach wyłożonych zaolejowanym czy zasmołowany papierem do których schodziły rury Bergmana albo na tzw. berlinkę gdzie cała instalacja wyprowadzona ze sufitu gdzie lampa była poprzedzona porcelanową dwustronną "złodziejką" :lol: :lol: więc kierownik jak coś takiego przy okazji drobnego zgłoszenia zobaczył to rodzina szła na mieszkanie zastępcze a tam był robiony remont i nie było że boli.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: pt sie 18, 2023 13:32 za minionych już lat właśnie w PRL pracowałem jako elektryk w "komunalce" mój kierownik był zdania że ... to rodzina szła na mieszkanie zastępcze a tam był robiony remont i nie było że boli.
....bardzo zdroworozsądkowe myślenie twojego kierownika (bez cienia ironii) choć do obligatoryjności to mu daleko. Wiek, użyte materiały i sposób wykonania zgodne z przepisami z lat budowy instalacji elektrycznej nie może jej dyskwalifikować z eksploatacji, jedynie usterki wykryte w trakcie przeglądu - to one mogą być przesłanką do wymiany, jeżeli ich (usterek) usunięcie jest ekonomicznie nie uzasadnione. W opisanym przez Ciebie przypadku to inwestor/zarządca chciał a nie musiał podjąć takie decyzje i bardzo dobrze - pozbył się w ten sposób późniejszych problemów z ew. awariami.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Re: Nowoczesność i historia - porcelanowy pierścień z mosiężnymi zaciskami

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: pt sie 18, 2023 14:43
Inicjator pisze: pt sie 18, 2023 13:32 za minionych już lat właśnie w PRL pracowałem jako elektryk w "komunalce" mój kierownik był zdania że ... to rodzina szła na mieszkanie zastępcze a tam był robiony remont i nie było że boli.
....bardzo zdroworozsądkowe myślenie twojego kierownika (bez cienia ironii) choć do obligatoryjności to mu daleko. Wiek, użyte materiały i sposób wykonania zgodne z przepisami z lat budowy instalacji elektrycznej nie może jej dyskwalifikować z eksploatacji, jedynie usterki wykryte w trakcie przeglądu - to one mogą być przesłanką do wymiany, jeżeli ich (usterek) usunięcie jest ekonomicznie nie uzasadnione. W opisanym przez Ciebie przypadku to inwestor/zarządca chciał a nie musiał podjąć takie decyzje i bardzo dobrze - pozbył się w ten sposób późniejszych problemów z ew. awariami.
tak oczywiście opisane fakty dotyczą czasów kiedy bardzo wiele kamienic miało jeszcze sprawną instalację z czasów wojny i przed bo rzecz dotyczyła miasta w obecnym woj.lubuskim więc kierownik miał pełną świadomość stanu obiektów gdzie cześć przewodów była jeszcze w otulinie ołowianej (te na sufitach) a przekroje od 0,5 do 1mm ale te 1 mm to już były w Bergmanie na obwodach gniazd i śmiech był wielki jak ich żywotność była nie raz lepsza niż yADyt 3x1,5 (no mam nadzieję że nie zapomniałem tego oznaczenia bo dziś nie ma go w użyciu) jednak ja ktoś podłączył maszynke elektryczną czy prodiż i żelazko w tym samym obwodzie to się potrafiły upalić na którejś kostce
ODPOWIEDZ