Dom w budowie a pomiary elektryczne

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: wojciech59 »

Witam
wiadomo,że przeglądy i pomiary elektryczne odbiorcze i okresowe reguluje Prawo budowlane. A czy ktoś się zetknął z podobnym wymogiem firmy ubezpieczeniowej w trakcie budowy domu ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: elmontjs »

Istnieje coś takiego, jak pomiary częściowe. Wykonuje się je rzeczywiście w trakcie budowy. Ale służą bardziej ocenie poszczególnych etapów rozłożonej instalacji, niż mają wpływ na ostateczne orzeczenie. Więc trudno powiedzieć czego wymaga firma ubezpieczeniowa, może właśnie dokumentacji z etapu budowy? Nie wiem po co, ale wiem że oni mają różne pomysły.
Człowiek uczy się całe życie i ...
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

wojciech59 pisze: wt lut 14, 2023 19:41 Witam
wiadomo,że przeglądy i pomiary elektryczne odbiorcze i okresowe reguluje Prawo budowlane. A czy ktoś się zetknął z podobnym wymogiem firmy ubezpieczeniowej w trakcie budowy domu ?
Nie sądzę aby firma ubezpieczeniowa (najczęściej naganiana przez bank który udziela kredyt na daną budowę) miała cokolwiek w tym temacie do roboty.
Nawet bank, on tylko wymaga rozliczenia z każdej transzy, czyli np. czy wykonano instalację - jedynie zdjęcia zrobione przez rzeczoznawcę albo nawet czasem przez samego inwestora.
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: wojciech59 »

Moje pytanie było nieco przewrotne, bo akurat firma ubezpieczająca dom w budowie mojej potencjalnej klientki powiedziała,że nie wymaga na etapie budowy częściowych czy okresowych przeglądów instalacji elektrycznej. Ale tu pojawia się pytanie, czy jak dojdzie do pożaru z powodu zwarcia w instalacji to czy ubezpieczyciel pokryje straty, a dom jest na etapie wykończeniowym i już częściowo zamieszkały ?
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: KonradOW »

wojciech59 pisze: śr lut 15, 2023 0:30 a dom jest na etapie wykończeniowym i już częściowo zamieszkały ?
Skoro jest zamieszkały i instalacja elektryczna jest użytkowana, to została dopuszczona (ach, jakie to komunistyczne, uprawlienia, piczijatki...) do użytkowania. Na podstawie czego? A m.in. pomiarów.
wojciech59 pisze: śr lut 15, 2023 0:30to czy ubezpieczyciel pokryje straty,
Ja to na miejscu ubezpa, to bym się wykręcał jak tylko mógł.
wojciech59 pisze: wt lut 14, 2023 19:41 A czy ktoś się zetknął z podobnym wymogiem firmy ubezpieczeniowej w trakcie budowy domu ?
A jak tynkarz robi ściany, to latasz z poziomnicą, kątownikiem i sprawdzasz winkle? Przecież nie ma takiego wymogu stawianego przez prawo budowlane.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: elmontjs »

wojciech59 pisze: śr lut 15, 2023 0:30 Ale tu pojawia się pytanie, czy jak dojdzie do pożaru z powodu zwarcia w instalacji to czy ubezpieczyciel pokryje straty, a dom jest na etapie wykończeniowym i już częściowo zamieszkały ?
To raczej pytanie nie do nas, tylko do ubezpieczyciela.
Człowiek uczy się całe życie i ...
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: wojciech59 »

KonradOW pisze: śr lut 15, 2023 8:11 A jak tynkarz robi ściany, to latasz z poziomnicą, kątownikiem i sprawdzasz winkle? Przecież nie ma takiego wymogu stawianego przez prawo budowlane.
A właśnie jest i nazywa się "sztuką budowlaną"
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Dom w budowie a pomiary elektryczne

0
Post autor: KonradOW »

wojciech59 pisze: śr lut 15, 2023 12:26 A właśnie jest i nazywa się "sztuką budowlaną"
O, to jednak już nie tylko przepisiki i normi nic ponadto? Chyba, że nie ta branża.
Na tej samej podstawie sprawdzasz elektryka, a mimo to wiesz i się pytasz.
Po prostu, weź sztukę budowlaną od tynkarza i daj ją elektrykowi.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ