Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
9piotr1
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 24, 2023 17:01

Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: 9piotr1 »

Witam mam pytanie podłączyłem instalacje pv i został wymieniony licznik i Pan elektryk który wymieniał ten licznik powiedział mojej żonie ze trzeba wymienić bezpiecznik bo bardzo mocno się grzeje który znajduje się nad licznikiem. Z tego co widziałem ten bezpiecznik to taki wkręcany. Żona zapytała się tego Pana czy może on go wymienić to odpowiedział ze to jest w zakresie właściciela domu. I tu mam pytanie mogę go wymienić z "pomocą elektryka" czy muszę to zgłaszać do dostawcy energii? Czy musi być ten wkręcany czy czy może być bezpiecznik automatyczny?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: Fazowiec »

Nie sądzę aby zabezpieczenie przedlicznikowe było Twoją własnością 😉 więc tradycyjnie musisz wystąpić do operatora o zgodę na zdjęcie plomby i wymianę zabezpieczenia, powinni Ci powiedzieć na jakie i jakiej wartości, jeśli chcesz to zrobić "sam", no i oczywiście o wyłączenie zasilania ale tak naprawdę powinieneś zgłosić to jako awarię i powinni to zrobić na własny koszt, jako że jest to ich własność.
No ale, jak to w Polsce, często na oficjalnej infolinii operatora powiedzą Ci co innego, a w lokalnych oddziałach, nie mówiąc bezpośrednio u pracownika, jeszcze co innego.
Dwa przykłady tylko z ostatniego czasu:
- teren typu "wioska" podległy Enei, nowe przyłącze i przejście z 1f na 3f, jeden pracownik przyjechał, żeby zmienić licznik i powiedział, że nie może tego zrobić, bo inny najpierw musi zmienić przedlicznikowe, gdy już jeden zmienił przedlicznikowe, drugi licznik, to przyjechał trzeci i "podpiął kabel"😁, wszyscy oficjalnie jako przedstawiciele Enei, jedyne koszty dla klienta, to opłata za zwiększenie mocy. A najlepsze, że ten co podpinał kabel, twierdził że nie może tego zrobić, bo w rozdzielnicy domu jest "...mostek między żółto-zielonym, a zerem...", a gdy go zapytałem czy wie, że jego "pracodawca" w warunkach WT podał sieć TN-C z dalszymi tego konsekwencjami i trzeba podzielić PEN, to spytał się co to jest 🤣.
- drugi przypadek, teren tego samego operatora ale inny region, Pan od plombowania licznika, stwierdził, że klient nie musi informować i mieć zgody Enei i ma sobie zerwać plomby z licznika i przedlicznikowego, przy okazji wymienić sobie na nowe, przenieść do nowego wlz, a potem on przyjedzie i zaplombuje, a gdy klient poprosił go aby to zrobił on skoro już jest i podpisał się, że zdjął, to stwierdził, że on nie może bo on tylko zakłada 🤣.
9piotr1
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 24, 2023 17:01

Re: Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: 9piotr1 »

Dzięki za odpowiedz czyli zobaczę będę nękał mojego dostawce energii ale jeszcze pomęczę lokalny oddział może oni coś szybciej zdziałają niż ja sam nie wiem jak u innych dostawców ale u mojego (nie wiem czy mogę pisać ale cóż) PG3 kolejki sa niesamowite
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: Fazowiec »

Nie musisz stać w kolejkach. Zaczynasz od infolinii i/lub e-mail😉.
Wlodek888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 03, 2023 20:57

Re: Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: Wlodek888 »

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić bezpiecznik, musisz upewnić się, że posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby to bezpiecznie zrobić. Jeśli nie jesteś pewien, najlepiej zatrudnić wykwalifikowanego elektryka, aby to zrobił. W przypadku, gdy już się zdecydujesz na samodzielną wymianę bezpiecznika, zalecamy wymianę na ten sam model, który był wcześniej zainstalowany. Jeśli zdecydujesz się na inny model, upewnij się, że jest on zgodny z Twoją instalacją. Wymiana bezpiecznika nie wymaga zgłaszania do dostawcy energii, chyba że jest to określone w Twojej umowie z dostawcą.
AdamH
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: pt mar 31, 2023 20:06

Re: Pytanie o bezpiecznik nad licznikem

0
Post autor: AdamH »

9piotr1 pisze: pt lut 24, 2023 17:13 ...powiedział mojej żonie ze trzeba wymienić bezpiecznik bo bardzo mocno się grzeje który znajduje się nad licznikiem. Z tego co widziałem ten bezpiecznik to taki wkręcany.
Panowie! NAD licznikiem nie oznacza, że jest on przed licznikiem.
A jeśli "bardzo mocno się grzeje" to wymiana coś da?
Wlodek888 pisze: pt mar 03, 2023 20:58 Jeśli chcesz samodzielnie wymienić bezpiecznik, musisz upewnić się, że posiadasz odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby to bezpiecznie zrobić.
Litości! ;)
9piotr1 pisze: pt lut 24, 2023 17:13ten bezpiecznik to taki wkręcany.
Idąc takim tokiem rozumowania to aby samodzielnie wymienić żarówkę...
ODPOWIEDZ