Metrel 3155 ustawienia

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Dariusz K.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 05, 2018 23:30

Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: Dariusz K. »

Witam,

Posiadam miernik firmy Metrel 3155. Pytanie dotyczy pomiaru impedancji pętli zwarcia. Chodzi konkretnie o ustawienie parametrów przed pomiarem - sieć TN-C-S dla obwodu zabezpieczonego bezpiecznikiem nadprądowym o charakterystyce B16 i zabezpieczeniem różnicowo-prądowym. Wybieram funkcję pomiaru z uwzględnieniem RCD.

Między innymi należy ustawić:

1. Wymagany czas wyłączenia - maksymalny dopuszczalny przez normę czas wyłączenia dla wybranego typu zabezpieczenia w wybranym układzie sieci). Czy tu powinno być ustawione 0,4 ?

2. Współczynnik Isc - współczynnik korekcji spodziewanego prądu zwarcia Isc [0,20...3,00]. Co tu powinno być ustawione ?

Mam jeszcze pytanie odnośnie testu RCD

Wyłącznik RCCB 1P+N 40A 30mA typ A

w ustawieniach parametrów:

Limit Uc- dopuszczalna wartość maksymalna napięcia dotykowego - ustawić 50V czy 25V ?
Załączniki
impedancja pętli zwarcia ustawienia.jpg
impedancja pętli zwarcia ustawienia.jpg (448.94 KiB) Przejrzano 1918 razy
rcd1.jpg
rcd1.jpg (336.03 KiB) Przejrzano 1918 razy
rcd2.jpg
rcd2.jpg (441.94 KiB) Przejrzano 1918 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: elmontjs »

Dariusz K. pisze: ndz lut 26, 2023 16:51 1. Wymagany czas wyłączenia - maksymalny dopuszczalny przez normę czas wyłączenia dla wybranego typu zabezpieczenia w wybranym układzie sieci). Czy tu powinno być ustawione 0,4 ?
...zgodnie z wymaganiami normy 60364-4-41 czyli w zależności od układu sieciowego, warunków środowiskowych w których wykonujesz pomiary i rodzaju samego urządzenia na którym wykonujesz pomiar IPZ.
Dariusz K. pisze: ndz lut 26, 2023 16:51 2. Współczynnik Isc - współczynnik korekcji spodziewanego prądu zwarcia Isc [0,20...3,00]. Co tu powinno być ustawione ?
...najczęściej "1", chyba że przewidujesz jakieś warunki, które będą ograniczały prąd uszkodzenia.
Dariusz K. pisze: ndz lut 26, 2023 16:51 Limit Uc- dopuszczalna wartość maksymalna napięcia dotykowego - ustawić 50V czy 25V ?
:) nie wstydzisz się o to pytać w tym dziale ? Jakie mamy napięcia dotykowe (bezpieczne) i w która wartość obowiązuje w jakich warunkach?

Proponuje poćwiczyć pomiary na jakimś prostszym mierniku i mocno się przygotować teoretycznie lub pochodzić z doświadczonym pomiarowcem. Pytania, które zadałeś to elementarz pomiarowca i trzeba tą wiedzę ogarniać na bieżąco w trakcie wykonywania pomiarów ; te warunki często zmieniają się w obrębie jednego obiektu!
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: Fazowiec »

Tak naprawdę nie ma znaczenia co ustawisz, bo ten miernik i tak wykona test i pokaże Ci wyniki, a Ty powinieneś je umieć zinterpretować. Ustawienie powyższych parametrów ma wpływ na to, że miernik z automatu pokaże Ci czy test "zaliczony" bądź nie i np. jeśli używasz automatycznego zapisu, to potem zrobisz tylko wydruk z już prawidłowo uzupełnioną tabelką.
Czas wyłączenia w zależności dla jakiego napięcia/sieci mierzysz i jest to opisane w normie ale tak 0.4s w Twoim przykładzie.
Współczynnik korekcji, to tak ogólnie, o ile ma być "pomniejszona/powiększona w pamięci miernika" zmierzona i wyświetlona wartość dla uznania przez miernik wyniku za pozytywny/negatywny, a to jest zależne o kilku rzeczy. Ja mam dla siebie ustawione 0.8.
Wartość napięcia dotykowego możesz ustawić na 50V.
Na zdjęciach widzę, że możesz zmienić sobie jeszcze normę na 60364, będą dwie do wyboru TN/IT i TT, to też potem upraszcza zrobienie raportu.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: ndz lut 26, 2023 18:59 Tak naprawdę nie ma znaczenia co ustawisz, bo ten miernik i tak wykona test i pokaże Ci wyniki,
Miernik pokaże wynik, tylko jak kol. nie wie co ustawić w mierniku, to tak samo nie wie jakie parametry przyjąć do protokołu a to już jest problem!
Człowiek uczy się całe życie i ...
Dariusz K.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 05, 2018 23:30

Re: Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: Dariusz K. »

Nie mam doświadczenia w pomiarach choć mam uprawnienia dozoru. Uważam że nie jest wstydem się zapytać, choć nie które pytania mogą dotyczyć wiedzy elementarnej. Lepiej się zapytać niż zrobić coś nieprawidłowo, a w tej materii konsekwencje mogą być poważne ... U mnie też ktoś robił pomiary i teraz przeglądając protokół stwierdziłem że kompletnie nie zgadza się ze stanem faktycznym. Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości w tym konkretnym przykładzie. Jak to mówią człowiek uczy się całe życie :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Metrel 3155 ustawienia

0
Post autor: elmontjs »

Dariusz K. pisze: ndz lut 26, 2023 19:54 Uważam że nie jest wstydem się zapytać, choć nie które pytania mogą dotyczyć wiedzy elementarnej. Lepiej się zapytać niż zrobić coś nieprawidłowo, a w tej materii konsekwencje mogą być poważne
Podzielam kol. Darku Twoje zdanie i nie masz się co wstydzić elementarnych pytań, tylko "naukę pomiarów" chyba powinieneś zacząć w innej kolejności. A zacząłeś od pytań: "jak i co ustawić w mierniku" - to jak ustawić, jak widzę wiesz a co ustawić to właśnie cała teoria pomiarów, czyli podstawa od której trzeba zacząć.
Odpowiedzi na Twoje pytania i wiele innych znajdziesz m.innnymi tutaj:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ