Połączenie elektryczne z epoki Gierka

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Połączenie elektryczne

0
Post autor: wojciech59 »

Ja nie kupię, ale przekażę sugestię temu elektryków niech sobie kupi skoro tak lubi skręcać to nich to robi profesjonalnym narzędziem

Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Połączenie elektryczne

0
Post autor: KonradOW »

wojciech59 pisze: wt lut 28, 2023 21:53to nich to robi profesjonalnym narzędziem
Tak, bardzo profesjonalne, bo z aliexpressu!
Jak łączysz druty zbrojeniowe do odgromówki, to jest na to norma. A tu?
Czy były robione badania jeżeli chodzi o trwałość, odkształcenia sprężyste, obciążalności prądowe takiego złącza? Nie?
Połączenie "okręcane" jest przeżytkiem. Wykonywało się je wtedy, gdy nie było dostępnych materiałów łączeniowych.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Połączenie elektryczne

0
Post autor: wojciech59 »

Zgadzam się z Tobą w pełni , ale jak widzisz pozostali koledzy nie bardzo
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Połączenie elektryczne

0
Post autor: Fazowiec »

Panowie, to że czegoś nie wiecie albo nie rozumiecie, czy też dr Musiał nie zamieścił na swojej stronie, nie znaczy, że nie istnieje.
Każda uczelnia wyższa, kierunkowa w tej branży, posiada opracowania/badania/obliczenia itp. na temat różnych typów połączeń elektrycznych, ich wad/zalet/parametrów itp., w tym także połączeń skręcanych, czasami nawet publikują lub udostępniają na miejscu. Za moich czasów to był standard, takie badania.
W tej chwili już chyba nawet na etapie szkół średnich elektrycznych jest to omawiane. W ostateczności wystarczy udać się do lokalnego SEP i też udostępnią/wskażą literaturę.
A tu pierwsze z brzegu:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Czytanie ze zrozumieniem, to też przydatna umiejętność, żaden z nas nie napisał, że zachwala i zachęca do stosowania tego typu połączeń, wszędzie i zawsze, a jedynie tyle, że były stosowane kiedyś, są obecnie i żadne prawo ani norma tego nie zakazuje.
elektrykos
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 80
Rejestracja: sob mar 19, 2005 16:55
Lokalizacja: Alta /Staszów

Re: Połączenie elektryczne z epoki Gierka

0
Post autor: elektrykos »

Witam !

Panowie skręcanie przewodów w puszkach do dziś jest stosowane w Szwecji i w Norwegii. Robi się to tymi kolorowymi skrętkami takimi jak na zdjęciu kolegi elmontjs. Można je kupić nawet w Polsce w sklepie “Jula”. A druga sprawa starsi elektrycy powinni pamiętać ze szkoły że uczono o połączeniach, iż skręcane jest trwalsze i pewniejsze od każdego zacisku , o ile jest dobrze wykonane. Co zaś się tyczy badań na temat połączeń istnieją badania na ten temat. Dokładnie nie pamiętam ale jakieś 30 lat temu może trochę mniej byłem na szkoleniu na temat połączeń Wago kiedy wchodziło do Polski i tam pokazywano nam badania na temat różnych połączeń, celem tych badań było pokazać nam właśnie że Wago trzyma tak samo dobrze jak skręcone przewody.
Awatar użytkownika
power04
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 27
Rejestracja: czw paź 20, 2011 9:07

Re: Połączenie elektryczne z epoki Gierka

0
Post autor: power04 »

Pamiętam 40 lat do tyłu jak były przewody Alu sposób łączenia przewodów w puszkach był różny:
1 na skręt i izolację
2 na pierścienie porcelanowe , bakelitowe wkładane do puszki.
3 w puszkach hermetycznych były zaciski połączeniowe
Często przewody Alu przy połaczeniach ułamywały się.
A kto pamięta tablice obwodowe z gniazdami bezpiecznikowymi porcelanowymi za tablicowe i na tablicowe montowane na płycie z lastrika oraz napięcie zasilania 110V
+ zacisk "O" wykonany ze śruby do metalu z podkładkami ,rurę bergmana + giętki.
Kto z forumowiczów potrafi wyprawić wnękę licznikową gipsem?
Zaciski połączeniowe Wago ułatwiają i przyspieszają łączenie przewodów ,nawet jeżeli ktoś żle połączy to może w każdej chwili skorygować błąd. Ale kilka razy spotkałem że oryginalne Wago było przegrzane lub nadtopione .nawet zamieściłem zdjęcie na Forum.
Awatar użytkownika
kulysaw
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 6
Rejestracja: wt paź 12, 2004 7:59

Re: Połączenie elektryczne z epoki Gierka

0
Post autor: kulysaw »

Witam kolegów.
Krytykujecie połączenia na skrętkę pewnie dla tego, że trafiliście na takie połączenia źle wykonane. Połączenie pokazane przez kolegę z pierwszego postu jest karygodne i niedopuszczalnie, jest bardzo źle wykonane i zagraża bezpieczeństwu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy łączą na takie skrętki. Dobre połączenie tego typu wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Skrętka odpowiedniej długości i wykonana prawidłowo daje bardzo pewne połączenie i to zarówno pod względem elektrycznym jaki i mechanicznym. Ja wykonuje takie połączenia od jakichś 36 lat i zgadnijcie ile połączeń musiałem kiedykolwiek poprawiać? Podpowiem, ZERO.
Oczywiście czasem łączę innymi metodami ale z perspektywy lat uważam dobrze wykonaną skrętkę za najtrwalsze połączenie przewodów do max przekroju 2,5mm2. Większe przekroje są już trudniejsze do prawidłowego ich skręcenia.
ODPOWIEDZ