Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Tomasz.Ł.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 28, 2022 20:21

Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Tomasz.Ł. »

Cześć,
Obserwując wykresy z falownika do PV oraz pompy ciepła zauważyłem, że w momencie włączania grzałki w PC (3 kW) napięcie na jednej fazie spada o 8-10 V, a po wyłączeniu grzałki wzrasta o podobną wartość. To nowy budynek. WLZ ma około 50 m i 16 mm^2 na żyłę i jest firmy NKT, więc nie jakiś noname. Obwód, do którego jest podłączony falownik schodzi się z obwodem PC tuż przy włączniku głównym w rozdzielni.

Co może być powodem?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: KonradOW »

To nic trudnego.
Poproszę o wyniki z protokołu elektrycznego pomontażowego PC i PV.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Fazowiec »

Tomasz.Ł. pisze: pt mar 03, 2023 0:40 Cześć,
Obserwując wykresy z falownika do PV oraz pompy ciepła zauważyłem, że w momencie włączania grzałki w PC (3 kW) napięcie na jednej fazie spada o 8-10 V, a po wyłączeniu grzałki wzrasta o podobną wartość. To nowy budynek. WLZ ma około 50 m i 16 mm^2 na żyłę i jest firmy NKT, więc nie jakiś noname. Obwód, do którego jest podłączony falownik schodzi się z obwodem PC tuż przy włączniku głównym w rozdzielni.

Co może być powodem?
Powodem może być np. to, że masz pompę ciepła 1f, a nie 3f więc obciąża jedną fazę.
Chcesz uzyskać poradę, to podaj szczegóły, jaki typ/moc instalacji PV, jaki typ/moc PC, z jakiej wartości napięcia na jaką spada, czy tylko na zasilaniu z PV czy z sieci również, jaki masz przydział mocy z ZE?
Podstawa, to jakie jest obciążenie poszczególnych faz czyli tzw. równomierność obciążenia no i jakość samych połączeń. Do tego nie potrzeba specjalistycznego sprzętu na początek. Możesz wstawić też zdjęcia. Nie widzę problemu, żeby Ci pomóc.
A skoro, to nowy budynek, a więc i instalacja, to zapewne masz gwarancję więc powinieneś z tego skorzystać.
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Rariusz »

Witam,

Jeśli masz miernik cęgowy możesz wykonać pomiar prądu na fazach. Tak jak pisał poprzednik, sprawdź jakie urządzenia masz podłączone, głównie 1F. Na jednej z instalacji którą znam z dwoma zestawami PV oraz odbiorami własnymi prąd w każdej faz jest różny ponieważ obciążenia są różnie rozmieszczone, tzn. nierównomiernie.

Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
Tomasz.Ł.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 28, 2022 20:21

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Tomasz.Ł. »

KonradOW pisze: pt mar 03, 2023 6:39 To nic trudnego.
Poproszę o wyniki z protokołu elektrycznego pomontażowego PC i PV.
Takie protokoły powinni wystawić instalatorzy poszczególnych instalacji, czy powinienem zlecić to osobno elektrykowi?
Fazowiec pisze: pt mar 03, 2023 17:34 Powodem może być np. to, że masz pompę ciepła 1f, a nie 3f więc obciąża jedną fazę.
Chcesz uzyskać poradę, to podaj szczegóły, jaki typ/moc instalacji PV, jaki typ/moc PC, z jakiej wartości napięcia na jaką spada, czy tylko na zasilaniu z PV czy z sieci również, jaki masz przydział mocy z ZE?
Podstawa, to jakie jest obciążenie poszczególnych faz czyli tzw. równomierność obciążenia no i jakość samych połączeń. Do tego nie potrzeba specjalistycznego sprzętu na początek. Możesz wstawić też zdjęcia. Nie widzę problemu, żeby Ci pomóc.
A skoro, to nowy budynek, a więc i instalacja, to zapewne masz gwarancję więc powinieneś z tego skorzystać.
PC jest jednofazowa i obecnie chodzi na dość niskiej mocy (pobór <1kW), więc trudno tu coś zaobserwować. Chodziło mi o moment włączenia grzałki, której PC używa np. przy rozmrażaniu i która obciąża 3 kW jedną fazę. Z pewnością wtedy nie ma równego obciążenia na fazach (na pozostałych dwóch na ogół obciążenie jest bardzo niskie). To zrozumiałe, że wtedy na tej jednej fazie napięcie się trochę obniży, ale spodziewałbym się raczej spadku na poziomie 1V niż 10 V (nie chodzi mi o różnicę między fazami, tylko o spadek na tej fazie).

Spada np. z 245 V na 236 V ale to zależy, bo u mnie w okolicy napięcie bardzo pływa (w zakresie 210 do 255 V). Poniżej obrazek.
napiecie.png
napiecie.png (53.71 KiB) Przejrzano 967 razy
O falowniku z PV piszę tylko dlatego, że to z niego mam wykres napięć na poszczególnych fazach. To samo dzieje się niezależnie od tego czy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, czy nie. Mam przydział 14 kW z sieci (będę zwiększał, ale póki dom jest w budowie to wystarcza).

Mierzyłem zwykłym multimetrem napięcia bezpośrednio na zaciskach łącznika głównego w rozdzielni, gdzie jest podłczona WLZ i są takie same jak na zaciskach odchodzących do FV. Więc chyba problemem nie są połączenia w mojej instalacji? Martwię się bardziej, czy to nie problem z WLZ (uszkodzona?).
Rariusz pisze: sob mar 04, 2023 10:49 Witam,

Jeśli masz miernik cęgowy możesz wykonać pomiar prądu na fazach. Tak jak pisał poprzednik, sprawdź jakie urządzenia masz podłączone, głównie 1F. Na jednej z instalacji którą znam z dwoma zestawami PV oraz odbiorami własnymi prąd w każdej faz jest różny ponieważ obciążenia są różnie rozmieszczone, tzn. nierównomiernie.

Pozdrawiam,
Jak już pisałem, na pewno pobór jest nierównomierny. Ale czy samo to może w poprawnie działajcej instalacji powodować spadek 10V w momencie włączenia grzałki?

Podłączyłem na próbę grzejnik 2kW do gniazdka na innej fazie i też jest zauważalny spadek napięcia w momencie włączenia go (nieco ponad 5V)
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Fazowiec »

Nie zaszkodzi sprawdzić wlz ale nie pokładał bym w tym dużej nadziei. Niestety, dopóki sieci nie zostaną zmodernizowane i nagromadzenie instalacji PV w jednym miejscu i do tego obciążenie pompami ciepła, będzie powodowało, to o czym wszyscy wiemy, to będziesz miał, jak masz przy Twojej konfiguracji.
Nie sądzę też abyś miał PV i PC na wysokiej jakości komponentach, nie mówiąc o wykonaniu i podłączeniu tego.
Wbrew pozorom PC 1F z grzałką 3kW obciąża dość mocno jedną fazę, bo to nie tylko sama grzałka pracuje.
Sprawdź sobie ile amper pobiera cała instalacja PC w momencie załączania grzałki.
Jaki konkrety model PC masz? Możemy podrążyć temat ale bez konkretnych pomiarów marnie to widzę.
Tomasz.Ł.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 28, 2022 20:21

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Tomasz.Ł. »

Tak, jestem świadomy, że sieć nie była planowana na te wszystkie pompy ciepła i instalacje FV i stąd to pływanie napięcia. Ale taki nagły spadek o 8-10 V występujący dokładnie w momencie włączenia grzałki, trudno chyba zwalić na sieć, bo wtedy podobne skoki widziałbym jak sąsiedzi włączają jakieś duże obciążenia, a jak 10 sąsiadów naraz włączy, to napięcie obniżyłoby się o 100 V :)

Sprężarka i pompa obiegowa są na innej fazie niż grzałka. Zresztą, tak jak pisałem, włączenie grzejnika 2 kW również powoduje duży spadek (powiedzmy 5-6 V).

Myślę, że prędzej czy później wezmę elektryka, który posprawdza co to jest. Zastanawiam się tylko na ile to pilne.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Fazowiec »

No niestety, bez pomiarów się nie obejdzie.
Elektryka w praktyce, to też nie "czysta" matematyka gdzie 2+2=4.
Odkąd zaczęła się moda na PV, PC i ich duże skupiska w jednym miejscu, miałem wiele zgłoszeń dotyczących spadków/skoków napięć. Byłem w takich miejscach, gdzie nawet włączenie oświetlenia typu żarówka kwarcowa powodowało spadki napięć, nie mówiąc o takich, gdzie napięcie na jednej fazie potrafiło spaść do np. 180V, bo wszyscy dookoła mieli właśnie PC 1f i to jeszcze na tej samej fazie.
Gdy sieć jest niedostosowana/przeciążona/pracuje na granicy swojej wytrzymałości itp., to różne rzeczy mogą się dziać.
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: fliziarz »

Sprawdź napięcie w złączu kablowym na początku WLZ-tu jeśli tam są podobne spadki (powinno być jakieś 2V mniej) to problemem jest sieć. Generalnie 10 V spadku dla 16A daleko od transformatora to normalna sprawa w starych sieciach.
Tomasz.Ł.
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 28, 2022 20:21

Re: Duży spadek napięcia po włączeniu grzałki

0
Post autor: Tomasz.Ł. »

Faktycznie. Sprawdziłem spadek napięcia w sąsiednim budynku w momencie włączenia grzałki w moim i tu też napięcie spada, choć nieco mniej (6-7 V zamiast 9-10 V). Więc co najmniej większa część tego spadku to spadek na sieci.
Ciekawe co by było, gdyby 10 sąsiadów włączyło grzałki czy inne płyty indukcyjne w tym samym czasie...
ODPOWIEDZ