Warunkowe dopuszczenie instalacji

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Warunkowe dopuszczenie instalacji

0
Post autor: elmontjs »

wojciech59 pisze: czw mar 09, 2023 20:39 Pytanie w pierwszym poście jest nadal aktualne - czy podpisać protokół z pomiarów instalacji w tym stanie rzeczy
...masz usterki podane na tacy:
Fazowiec pisze: czw mar 09, 2023 19:17 Czyli mówiąc prościej, obwody gniazdowe 1.5mm2 w domu Twojego klienta, zabezpieczasz wyłącznikami instalacyjnymi B13, zamiast tych B20, które usuwasz i każde inne większe od 13A też usuwasz, jeżeli się tam znajdują. A dla tych dwóch urządzeń o wysokim poborze prądu, które podałeś, że mają być podłączone dopiero, dociągasz nowe okablowanie i zabezpieczasz adekwatnie do przekroju jaki wybierzesz, sposobu podłączenia tych urządzeń, sposobu wykorzystania tych obwodów itp
....więc nad czym się kolego zastanawiasz? Ja do powyższego wpisu kol. Fazowca dodałbym jeszcze radę: obwody oświetleniowe na 10A i to co już ktoś wcześniej powiedział: ochrona uzupełniająca i przeciwprzepięciowa powinny być.
Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytania: czy usuwasz na zlecenie właściciela nieprawidłowości, czy wystawiasz protokół z "negatywnym wynikiem"; jest jeszcze 3-cie wyjście (często realne), zawijasz się stamtąd ze spokojną głową a inwestor bierze bardziej pokornego podpisywacza.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Warunkowe dopuszczenie instalacji

0
Post autor: wojciech59 »

Dzięki koledze "elmontis"' za jak zwykle trafne podsumowanie tego wątku. Po prostu nie lubię zostawiać ludzi z problemami , bo mi nie pozwala na to kultura techniczna starej daty inżyniera i tyle w tym temacie
Pozdr
wojciech59
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 185
Rejestracja: ndz gru 11, 2016 18:00

Re: Warunkowe dopuszczenie instalacji

0
Post autor: wojciech59 »

Fazowiec pisze: czw mar 09, 2023 19:17
Fazowiec pisze: śr mar 08, 2023 22:48 Jeżeli instalacja sprawna i kwestia tylko zabezpieczeń, to myślę, że na te moce co podałeś, wystarczy obwody gniazdowe zabezpieczyć B13, dołożyć RCD, SPD i po modernizacji, do zrobienia w jeden dzień i protokół pozytywny ;).
Czy ja nie napisałem wyraźnie w pierwszym swoim poście?

Czyli mówiąc prościej, obwody gniazdowe 1.5mm2 w domu Twojego klienta, zabezpieczasz wyłącznikami instalacyjnymi B13, zamiast tych B20, które usuwasz i każde inne większe od 13A też usuwasz, jeżeli się tam znajdują. A dla tych dwóch urządzeń o wysokim poborze prądu, które podałeś, że mają być podłączone dopiero, dociągasz nowe okablowanie i zabezpieczasz adekwatnie do przekroju jaki wybierzesz, sposobu podłączenia tych urządzeń, sposobu wykorzystania tych obwodów itp.
Wszystko oczywiście w oparciu o pomiary.
Tyle i aż tyle.
I na przyszłość, jeśli nie chcesz na forum pomocy od innych czy ode mnie, to napisz po prostu, ja nie muszę tracić czasu i się produkować, w tak prostych i oczywistych rzeczach, a ponieważ przepisy prawa i normy oraz orzecznictwo naszych sądów w tych sprawach mam bardzo dobrze obeznane, to jeśli coś piszę, to wiem co piszę.
A jeśli wolisz podpowiedzi kolegi KonradOW, to ja się udzielał nie będę, w prostym temacie instalacji odgromowej na dachu domku drewnianego z PV, też możesz liczyć na jego pomoc.
Zawsze możesz też napisać na elektrodzie, to chętnie Ci odpiszą, co sądzą o elektryku z uprawnieniami pomiarowymi, który porusza, tak proste rzeczy.
Panie "FAZOWIEC"
Twoja ksywa kojarzy się z "FAZĄ", która kopie w przeciwieństwie do neutralnego "N" (chyba, że ma przerwę) .
Nikt cię nie zmusza abyś tracił czas i produkował się na Forum .
A twoje wpisy to nic tylko kopanie mnie albo moich klientów w obraźliwy sposób .
Jesteś od pół roku na Forum i się tak wymądrzasz jak byś posiadł wszystkie rozumy.
Intencją postu jaki założyłem było uświadomienie "ku przestrodze" innym a szczególnie pseudo elektrykom czego nie powinni robić .
A już twoje hasła typu "podpowiedzi kolegi KonradOW" albo nt Elektrody są żenujące (do zgłoszenia Moderatorowi)
Także rób sobie dalej instalacje w gniazdkach 1,5 mm kw, zabezpieczaj B13 albo B20 i skręcaj druty w puszkach.
Cytując Franca z filmu PSY "nie chce mi się z tobą gadać",
albo Ferdynanda Kiepskiego "wypierdzielaj Pan stąd Panie Boczek (czyt.Fazowiec)"
Zamykam temat
ODPOWIEDZ