Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
drago888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 11, 2023 10:56

Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: drago888 »

Witam, potrzebuję pomocy w podłączeniu w pile formatowej kasety sterowniczej SP22K3\02 (start1-stop-start2), która będzie załączała stycznik pierwszy LC1D18 (silnik 5,5kW) oraz stycznik drugi LC1K06 (silnik 0,75kW). Potrzebuję najlepiej połączeń naniesionych na zamieszczony poniżej obrazek.
Załączniki
sterowanie piła.png
sterowanie piła.png (548.97 KiB) Przejrzano 536 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Fazowiec »

Ponieważ styczniki mają cewki na 230V, upewnić się, to do zacisków kasety 13, 11, 23 doprowadzasz tą samą fazę, z 24 idziesz na A1 cewki jednego stycznika, z 14 na A1 drugiego stycznika, z 12 idziesz na dolne NO jednego i dolne NO drugiego stycznika, z górnego NO jednego robisz mostek do jego A1 i z górnego NO drugiego robisz mostek do jego A1, do zacisków A2 każdego ze styczników doprowadzasz N.
W takim układzie będziesz mógł załączać każdy silnik osobno ale wyłączane będą obydwa na raz.
Dziś już się stosuje bardziej "nowoczesne" układy sterownicze ale od biedy tak też można wykonać, choć inaczej też się da, to tylko jeden ze sposobów.
A gdzie zabezpieczenia termiczne, gdzie wyłącznik awaryjny, gdzie krańcówki osłon itd.?
drago888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 11, 2023 10:56

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: drago888 »

Fazowiec, czy mógłbyś rzucić okiem na poprawność schematu, dorzuciłem czujniki zaniku i kolejności faz oraz wyłącznik awaryjny. Rozważam także dorzucenie termików do styczników, tym samym wyrzuciłbym zabezpieczenia zaniku fazy, co Twoim zdaniem jest rozsądniejsze?
piła.jpeg
piła.jpeg (552.17 KiB) Przejrzano 501 razy
Awatar użytkownika
Rariusz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 394
Rejestracja: czw lip 05, 2007 13:29
Lokalizacja: Żary

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Rariusz »

Witam,

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Pozdrawiam,
Problemów nie ma są tylko rozwiązania - chcieć znaczy móc.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Fazowiec »

drago888 pisze: sob mar 11, 2023 15:58 Fazowiec, czy mógłbyś rzucić okiem na poprawność schematu, dorzuciłem czujniki zaniku i kolejności faz oraz wyłącznik awaryjny. Rozważam także dorzucenie termików do styczników, tym samym wyrzuciłbym zabezpieczenia zaniku fazy, co Twoim zdaniem jest rozsądniejsze?
piła.jpeg
Nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli z tymi zanikówkami ale dla mnie są źle podłączone. Wystarczy, że zastosujesz jedną zanikówkę i fazę L1, którą doprowadzasz do jej styku NO i która "wychodzi drugim NO" wykorzystasz właśnie do zasilenia kasety sterującej i wpinasz się za wyłącznikiem awaryjnym, gdyż ten jako nadrzędny musi być jako pierwszy w układzie, czyli tak naprawdę w Twoim schemacie, likwidujesz "kreskę" między L1 a wyłącznikiem awaryjnym, a do tego wyłącznika doprowadzasz L1, które "przepuszczasz" przez zanikówkę.
To jeśli chodzi o Twój obecny schemat, a tak naprawdę powinieneś zastosować termiki do styczników, a zanikówkę możesz dodać opcjonalnie ale termiki to podstawa.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Fazowiec »

Rariusz pisze: sob mar 11, 2023 16:55 Witam,

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Pozdrawiam,
Rozumiem, że chodzi Ci o chamstwo i zarozumialstwo wielu użytkowników z elektrody, którzy nie potrafią udzielić prostej odpowiedzi, za to chętnie wyśmiewają się z innych choć sami posiadają wiedzę na wątpliwym poziomie, włącznie z moderatorami i administratorami. Ja usunąłem konto, dawno temu, jak i wielu innych, którzy mieli już dość usuwania postów przez moderatorów/administratorów tylko dlatego, że wykazywały ich brak wiedzy i braki w logicznym myśleniu i w przeciwieństwie do nich próbowaliśmy pomóc ludziom, którzy gdzieś wiedzę zdobyć muszą, jak każdy z nas.
drago888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 11, 2023 10:56

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: drago888 »

Dorzuciłem termiki oraz skorygowałem przepięciówke z wyłącznikiem i wyszło mi coś takiego.
65A169EF-FC0F-4235-B791-4BABE37962DF.jpeg
65A169EF-FC0F-4235-B791-4BABE37962DF.jpeg (213.9 KiB) Przejrzano 461 razy
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Fazowiec »

A więc tak, w zależności co chcesz uzyskać, jeśli np. bez jednego silnika, nie ma sensu aby działał drugi, to przez obydwa termiki przepuszczasz L1 wychodzące z zanikówki i idące do kasety, wtedy jakakolwiek awaria jednego z silników wyłączy całą maszynę i to chyba jest to czego byś oczekiwał, a jeśli chcesz aby każdy silnik był wyłączany osobno podczas swojej awarii, to przez dany termik przepuszczasz L1 wychodzące z zacisku 12 kasety (wypuszczasz dwa osobne przewody z 12, osobny do każdego termika ze stycznikiem) i idące do dolnego zacisku NO stycznika, bo to ten "sygnał" zapewnia pracę silnika, 24 i 14 zapewniają tylko start.
Druga uwaga, generalnie ze stykami pomocniczymi termików do styczników jest "odwrotnie" niż ze stykami pomocniczymi samych styczników i dlatego nazwijmy to ogólnie "sygnał", przepuszczasz przez styki NC takich termików, bo to one są zawarte podczas normalnej pracy, a rozwieranie przy "awarii". Ja dodatkowo sprawdzam to za każdym razem, bo już trafiłem, że było odwrotnie.
Widzę, że drążysz temat i się angażujesz, a to dobrze 👍.
Oczywiście, to tylko jedno z rozwiązań ale może do innych dojedziesz sam 😉.
drago888
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 11, 2023 10:56

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: drago888 »

Czyli, aby poprawić układ mam ze stycznika pierwszego A1 poprowadzić na NC termika i w styczniku drugim z A1 na NC termika? Dodatkowa z punktu 12 kasety dwoma oddzielnymi przewodami do dolnych styków NO jednego i drugiego stycznika?
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Start1 - Stop - Start2 (ST22K3\02) sterowanie dwóch silników 3 fazowych stycznikami

0
Post autor: Fazowiec »

To co wychodzi z 24 i 14 zostawiasz w spokoju, w pierwotnym podłączeniu, czyli wchodzą bezpośrednio na A1. Tylko z 12 wyprowadzasz dwa przewody, jednym idziesz na NC termika pierwszego stycznika i wychodzisz z niego na dolne NO tego stycznika, analogicznie robisz z drugim.
ODPOWIEDZ